Janusz Palikot zapowiedział, że złoży w czwartek do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza. Powód? Według szefa TR jest nim formułowanie przez liderów PiS tez o zamachu na rządowy samolot 10 kwietnia 2010 r. Janusz Palikot tym samym eskaluje sprawę stenogramów i ustawia się w kontrze do PiS.

– To skandal, że mamy tak dziadowskie państwo. Jednym z elementów tego dziadowskiego państwa jest zgoda i przyzwolenie na głoszenie twierdzeń o zamachu bez żadnej odpowiedzialności i konsekwencji – mówił w Sejmie Palikot. Jak dodawał, „skoro prokuratura i organy [ścigania] nie reagują, to to przynosi szkodę nie tylko śledztwu, ale także opinii publicznej”.

Kandydat TR na prezydenta argumentował, że Kaczyński i Macierewicz popełnili świadome przestępstwo, bo skoro mają wiedzę o zamachu, to powinni pokazać dowody prokuraturze. A – jak podkreślał Palikot – liderzy PiS tego nie zrobili. Dodał, że prezes i szef zespołu smoleńskiego w tej sprawie „mataczą”.

Lider Twojego Ruchu skrytykował także prokuraturę. Wcześniej u Piotra Witwickiego w Politycznym Graffiti Polsat News mówił: – Przez 5 lat polskie państwo nie potrafi zamknąć procesu, w wyniku którego zginął prezydent i inni ważni funkcjonariusze. Nikomu nie postawiono zarzutów. Jest cała masa ludzi, którzy łamali procedury.

Już w środę rano Palikot oskarżał liderów PiS o „mataczenie”. – Czy Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz świadomie gmatwali śledztwo ws. odpowiedzialności za katastrofę, wmawiając przez pięć lat, panu, mi, ludziom, że były jakieś wybuchy i zamachy? – pytał w Polsat News.

Palikot powtórzył w środę, że śp. prezydent Lech Kaczyński jest współodpowiedzialny za tragedię z 10 kwietnia. – Jeżeli ludzie widzą ewidentny skandal, chociaż nie ponosi [prezydent Kaczyński] żadnej… a jeszcze leży na Wawelu i ma swojego imienia ulice, to jak ludzie mogą przestrzegać prawa w Polsce? 

Konferencję Palikota po raz kolejny jego sztab transmitował za pomocą aplikacji Periscope. Na Twitterze zresztą Palikot jest wyjątkowo aktywny w promowaniu swych twierdzeń dotyczących nowych informacji wz. ze Smoleńskiem. W środę na koncie szefa TR zamieszczono infografikę przypominającą wypowiedź Palikota z 2010 r.

jp (1)

 Fot. Twitter Janusza Palikota, Persicope