Sytuacja SKOK im. Św. Jana z Kęt, spółki outsourcingowe i wskaźniki bezpieczeństwa w SKOK-ach – to trzy tematy dzisiejszego posiedzenia podkomisji ds. SKOK-ów, która zbiera się o 12:00.

Jak mówi w rozmowie z 300POLITYKĄ Marcin Święcicki, przewodniczący podkomisji, posłowie – po pierwsze – będą chcieli dowiedzieć się od zarządcy komisarycznego zlikwidowanego SKOK-u Św. Jana z Kęt, jaką sytuację zastał po okresie nadzoru przez Kasę Krajową SKOK.

Po drugie, komisja chce zapoznać się z sytuacją wszystkich spółek, które żyły ze SKOK-ów. – To te outsourcingowe spółki. Czy ta współpraca była dobrowolna, czy przymusowa, czy była korzystna dla SKOK-ów, czy nie, czy była im narzucana – mówi Święcicki.

I wreszcie, jak rozporządzenia dotyczące podniesienia wskaźników bezpieczeństwa w SKOK-ach – które zostały ostatnie wprowadzone – zmieniają sytuację kas.

Inny rozmówca 300POLITYKI, pytany o możliwy przebieg dzisiejszego posiedzenia, mówi, że było pismo od jednego ze SKOK-ów, według którego Kasa Krajowa ich przymuszała i oni ponosili straty finansowe do jakichś świadczeń na rzecz Kasy Krajowej. Zastrzega, że to tylko ogólnik.

Święcicki mówi, że będzie to ostatnie posiedzenie przez Świętami. Podkomisja kolejny raz zbierze się za 2 tygodnie, prawdopodobnie 15 kwietnia. W przyszłym tygodniu zbiera się Sejm, a posłowie – jak mówi Święcicki – mają zbyt dużo pracy, by zwoływać tę podkomisję w tygodniu sejmowym.

Na podkomisji mają pojawić się m.in. zarządca komisaryczny SKOK Św. Jana z Kęt, przedstawiciel Kasy Krajowej SKOK, przewodniczący KNF oraz szef resortu finansów – lub jego przedstawiciel.

Fot. Sejm