Nie potrafię wytłumaczyć, dlaczego minister finansów jest tak mocno przeciwny temu projektowi. Jestem za podniesieniem tej kwoty. Uważam, że jest potrzebna dyskusja w tym temacie – tak o odrzuceniu przez koalicję projektu dotyczącego zwiększenia kwoty wolnej od podatku wyraził się nie poseł TR – partii, która ów projekt wprowadziła pod obrady – ale polityk PO Michał Jaros. Na antenie Radia Wrocław przyznał: – Z tego miejsca chciałbym przeprosić swoich wyborców za to, że głosowałem przeciwko podniesieniu kwoty wolnej od podatku.

W rozmowie z 300POLITYKA Jaros powtarza swoje słowa. Ubolewa nad odrzuceniem tego projektu. Jaros – przewodniczący sejmowego zespołu ds. wolnego rynku – stwierdził, iż projekt powinien trafić do komisji finansów. Jego zdaniem być może powinno się utworzyć specjalną podkomisję, która zajęłaby się tą sprawą.

W piątek za odrzuceniem projektu głosowała jedynie koalicja, czterech posłów niezrzeszonych, Stefan Strzałkowski z PiS oraz Leszek Miller (szef Sojuszu zagłosował „przeciw” jednak przez pomyłkę, do czego przyznał się na Twitterze).

Rzecznika rządu Małgorzata Kidawa-Błońska pytana w poniedziałek rano w RMF o tę sprawę, przekonywała: – Bierzemy odpowiedzialność za budżet, budżet został skonstruowany tak, jak jest. Pieniądze z tego budżetu zostały rozdzielone i nie można tutaj teraz robić żadnych eksperymentów. I dodawała dość niejasno: – Jesteśmy na dobrej drodze do tego, żeby wszystkie ograniczenia nałożone na nasz budżet, które wymagane są przez Unię, zostały zdjęte, jesteśmy już bardzo blisko tego i wtedy już możemy myśleć o tym. Zresztą o tym mówi także minister Szczurek, żeby zmniejszyć obciążenia podatkowe, ale też chciałam powiedzieć, że to nie jest tak, że w Polsce są strasznie wysokie podatki.

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów wprowadzenie w życie projektu autorstwa Twojego Ruchu kosztowałoby budżet państwa 14 mld zł. Kwota wolna od podatku wynosi obecnie w Polsce 3091 zł.

tvp1

Dawno żaden pomysł TR nie nabrał takiego znaczenia. Sławomir Nitras – jeden z najbliższych współpracowników premier Kopacz – w niedawnym wywiadzie dla Gazety Wyborczej przyznał, iż projekt TR dotyczący podwyższenia kwoty wolnej od podatku to jedyna ciekawa inicjatywa legislacyjna opozycji. Związana z ugrupowaniem Palikota Anna Kubica przyznała w poniedziałek, iż projekt ten jest dużo ważniejszy dla obywateli niż np. konwencja antyprzemocowa. A to konwencję właśnie Janusz Palikot promował w ostatnim czasie wyjątkowo aktywnie.

Fot. FB Michał Jaros, Wiadomości TVP