Rozłamowcy z Twojego Ruchu, którzy po odejściu z partii Janusza Palikota mogli powalczyć o utworzenie klubu parlamentarnego, lada moment mogą stracić koło poselskie. Marek Stolarski, do wczoraj parlamentarzysta BiG, dołączył do SLD. Tym samym klub Sojuszu liczy 34 posłów, a koła Bezpieczeństwo i Gospodarka – tylko 3.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, koło poselskie musi liczyć co najmniej 3 członków. Wystarczy więc, że odejdzie jeszcze jeden poseł, a koło przestanie istnieć. W BiG pozostali: Małgorzata Marcinkiewicz, Wojciech Penkalski i Armand Ryfiński.

Koło poselskie Bezpieczeństwo i Gospodarka zostało założone 3 października 2014 roku przez 11 posłów. W połowie grudnia 6 z nich – na czele z przewodniczącym Arturem Dębskim – przeszło do klubu PSL. Miesiąc później, 14 stycznia, Roman Kotliński opuścił koło, zostając posłem niezrzeszonym.

Inna sprawa, że Armand Ryfiński, znany ze swoich antyklerykalnych wypowiedzi, będzie zapewne nie do przyjęcia zarówno w PSL, jak i SLD. Także Wojciech Penkalski – Newsweek opisywał jego przeszłość – może mieć problem ze znalezieniem nowej partii.

Fot. Facebook BiG