Rosnące notowania Andrzeja Dudy, 6% dla Magdaleny Ogórek i identyczne jak na początku grudnia poparcie dla prezydenta Komorowskiego – to najważniejsze informacje z nowego sondażu TNS dla „Wiadomości TVP”. Badanie przeprowadzono w dniach 12-13 stycznia 2015 r, próba to 1000 Polaków. Prezydent ma w nim 56% (tak samo jak przed miesiącem), Andrzej Duda ma o 2 pp więcej – 19%. Magdalena Ogórek ma 6% – tyle co w sondażu MB dla „Faktów”. W grudniu notowany był Ryszard Kalisz – wtedy miał 4%

Korwin-Mikke stracił 1 pp i ma 4%. Poparcie dla Janusza Palikota nie zmieniło się, wynosi 2%. W sondażu ujęty jest także Adam Jarubas, który ma zaledwie 1%.

53% ankietowanych „zdecydowanie” chce uczestniczyć w majowych.

Co ciekawe, aż 43% ankietowanych twierdzi, że PSL powinno poprzeć prezydenta.

Ten sondaż będzie argumentem dla PiS, że kampania Dudy nie była tak nieskuteczna, jak przekonują jej krytycy na prawicy. Poprawi także humory w SLD, a niski wynik Jarubasa może być dla PSL jednym z ważniejszych czynników w podjęciu ostatecznej decyzji o wystawieniu lub nie kandydata w wyborach.

Rzecznik PiS Marcin Mastalerek tuż po opublikowaniu sondażu stwierdził w TVP Info, iż jest on „bardzo dobry dla PiS”. – Bronisław Komorowski ledwo pokonuje barierę 50 proc., a Andrzej Duda ma już prawie 20 proc., to bardzo dobry sondaż dla niego. Ale wszystkich, którzy teraz ekscytują się takimi badaniami, odsyłam do wyborów samorządowych. Polityk partii Kaczyńskiego stwierdził także, iż obecny prezydent powinien „wyjść spod żyrandola” i zaangażować się w dyskusję dotyczącą sytuacji w górnictwie, co – jak utrzymują przedstawiciele PiS – Andrzej Duda czyni aktywnie od początku wybuchu kryzysu.

fot. prezydent.pl