W sejmowym sondażu TNS przeprowadzonym dla „Wiadomości” TVP w dniach 12-13 listopada PO zachowuje kilkupunktową przewagę nad PiS. Platforma ma 32% (bz). Poparcie dla PiS wzrosło o 1 pp. Partia Jarosław Kaczyńskiego ma 28% (+1). Spadło poparcie dla SLD, z 9% do 7%. Poparcie dla PSL i KNP nie zmieniło się i wynosi 5%. Twój Ruch ma 2%. 20% jest niezdecydowanych. Próba to 1000 dorosłych Polaków. Poprzednie badanie dla „Wiadomości” zostało przeprowadzone 5 listopada.

To pierwszy sondaż partyjny przeprowadzony w całości po wybuchu afery madryckiej. PiS może po jego publikacji argumentować, że „wzorcowa, modelowa reakcja” (jak ją określił komentując sondaż Mariusz Błaszczak) po pojawieniu się całej sprawy zapobiegła utracie poparcia przez Prawo i Sprawiedliwość.

Ale przewaga 4 pp powoduje, że ostatecznie to Platforma kończy kampanię w (nieco) lepszej sytuacji.

Badanie obejmowało też sprawdzenie, czym kierują się wyborcy przy podejmowaniu decyzji dotyczących głosowania na burmistrza czy prezydenta. Jak się okazuje, dla 33% najważniejsze są to dokonania w poprzednich kadencjach, a tylko dla 3% – poparcie partyjne dla kandydata/kandydatki. tvpinfo2 fot. tvp.info