Polityczny tydzień rozpoczął się od spotkania Bronisława Komorowskiego z Januszem Piechocińskim. Rozmowa, jak łatwo się domyślić, dotyczy rządowych przetasowań po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. W kolejnych dniach można spodziewać się kolejnych spotkań – konsultacji z przedstawicielami klubów parlamentarnych, bo pod koniec tego tygodnia premier ma podać swój rząd do dymisji. Może nastąpić to w piątek, po sejmowych głosowaniach.

Wcześniej, we wtorek, odbędzie się posiedzenie RBN, na którym prezydent, jak zapowiedział na szczycie NATO, zwróci się do wszystkich sił politycznych o wsparcie dla ogólnonarodowego planu wzmocnienia obronności. – Ostatni rok przed wyborami parlamentarnymi może być źródłem szans na to, by zachęcić wszystkie siły polityczne do przyjęcia wspólnego planu minimum na rzecz Polski, polskiego bezpieczeństwa w obszarze modernizacji sił zbrojnych, budowania efektywnego systemu obronnego, obejmującego nie tylko klasyczne siły zbrojne – powiedział Komorowski w Newport.

Tego dnia także, w Empik Junior o 18:00 odbędzie się wieczór autorski Leszka Balcerowicza, w związku z premierą nowej książki ojca polskich przemian, o której pisaliśmy na 300polityce w sierpniu. I w końcu, wtorek to także posiedzenie rządu, zapewne jedno z ostatnich w tym składzie. Ministrowie wysłuchają oceny przygotowań w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej w Polsce za 2013 rok. Przyjmą także projekt uchwały w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej projektu zmiany programu pomocowego w zakresie dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

W środę rozpocznie się pierwsze wrześniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. wnioskiem o ratyfikację tzw. konwencji antyprzemocowej oraz obywatelskim projektem ustawy przywracającym stosowanie uboju rytualnego w Polsce. Głosowanie w tej sprawie było przesuwane kilkukrotnie, ale wygląda na to, że teraz Sejm w końcu podejmie decyzję. O ile punkt znowu nie wypadnie z porządku.

Ponadto w czwartek, w trakcie posiedzenia Sejmu, tygodnik „Polityka” w Starym Domu Poselskim ogłosi wyniki 17. edycji Rankingu Posłów. Wygląda więc na to, że będzie to wyjątkowo polityczny tydzień.

Fot. Flickr Prezydenta