“Balcerowicz. Trzecia młodość. Dobry zawodnik” – napisał parę dni temu na Twitterze Michał Majewski. Nowa książka, która zapewne stanie się bestsellerem i sprowokuje wiele debat, coraz większa aktywność w internecie, obchody 25-lecia rządu Mazowieckiego, doniesienia o ponad 2 mln Polaków, którzy, pomimo utrudnionej procedury wyboru jednak zostali w OFE. To wszystko symptomy wskazujące, że Leszek Balcerowicz wciąż ma siłę jednoosobowej instytucji i pomysły na wyciąganie debaty z utartych kolein.

10 września w księgarniach pojawi się wywiad-rzeka z Leszkiem Balcerowiczem – “Trzeba się bić”. Jak dowiaduje się 300polityka, rozmowę z ojcem polskich przemian przeprowadziła Marta Stremecka, a książka zostanie wydana nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne.

Leszek Balcerowicz jest obecnie najwyższym rangą, żyjącym ministrem i wicepremierem rządu Tadeusza Mazowieckiego. Można się zatem spodziewać, że stanie się centralnym punktem odniesienia przy okazji świętowania 25-lecia powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Balcerowicz od dłuższego czasu jest aktywny na Facebooku. Niezwykle popularne jest uaktywnione kilka tygodni temu konto Leszka Balcerowicza na Twitterze. U niego samego słyszymy autentyczny entuzjazm dla sposobów docierania z komunikatem za pomocą serwisów społecznościowych, czy dostępnie pokazujących skomplikowane treści infografik.

Z pewnością Balcerowicz ruszy w trasę, która promować będzie jego książkę. Poprzedniej – “Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów”, w 2013 towarzyszyła seria prawie stu spotkań w całej Polsce.

W wywiadzie-rzece Stremeckiej, po raz pierwszy będziemy mieli okazję dowiedzieć się znacznie więcej niż dotąd, nie tylko o kulisach rządów, które ukształtowała obecność w nich Leszka Balcerowicza, ale też o jego młodości, inspiracjach i recepcie na dobre państwo.

Na 320 stronach opowieści biograficznej, podzielonej na 11 rozdziałów, Balcerowicz opowiada o autorskim pakiecie reform, kulisach Unii Wolności i rządu Buzka, kierowaniu NBP i życiu poza polityką. Najwięcej emocji wzbudzi zapewne rozdział poświęcony ocenie polskiej polityki oraz pomysły Balcerowicza na kolejny cywilizacyjny skok.

Nie należy się spodziewać, by Balcerowicz angażował się wprost w zorganizowane projekty polityczne, ale jego głos może być istotny dla wolnościowych wyborców Platformy z 2007 i Palikota z 2011. Tej jesieni będzie to z pewnością głos słyszany bardzo donośnie i dobitnie.

fot. L.Balcerowicz na FB