Ziobro na Nowogrodzkiej po raz pierwszy od listopada 2011, spotkanie koalicyjne przed sejmowymi głosowaniami, wnioski PiS o dymisję rządu i szefa MSW, być może powrót do sprawy uboju rytualnego oraz taśmy Giertycha – tak na progu sezonu ogórkowego zapowiada się politycznie gorący tydzień.

Od soboty tematem wszystkich politycznych dyskusji są kolejne taśmy “Wprost”. W poniedziałek, w kolejnym numerze tygodnika, mamy dowiedzieć się – jak mówi Sylwester Latkowski – kim naprawdę jest Roman Giertych. Publikacja nowych stenogramów z nagrań z pewnością zwróci uwagę na powiązania Giertycha z rządem Donalda Tuska i jego najbliższymi współpracownikami. Już teraz najnowszy “Newsweek” publikuje tekst “Giertych – kumpel Donalda Tuska”.

Na tym tle w poniedziałek odbędzie się spotkanie w ramach projektu zjednoczeniowego prawicy. Na Nowogrodzkiej ma pojawić się Zbigniew Ziobro. Jeśli sztabowcy PiS i SP będą chcieli to wydarzenie odpowiednio medialnie sprzedać, to z całą pewnością może w podobny sposób zwrócić uwagę mediów jak spotkanie i negocjacje Miller-Palikot, choć raczej nie należy się spodziewać wspólnego występu lidera PiS z Ziobrą.

We wtorek ostateczną decyzję dotyczącą Bartłomieja Sienkiewicza ma podjąć PSL – wtedy zbiera się klub. W poniedziałek odbędzie się kolejne spotkanie koalicyjne, które może przynieść rozstrzygnięcia w sprawie Sienkiewicza. Ale ani szybka dymisja ministra, ani przejęcie nadzoru przez premiera nad służbami nie wydają się dziś szczególnie prawdopodobne.

Najważniejsze wydarzenia tego tygodnia będą się pewnie odbywać podczas 71. posiedzenia Sejmu, na którym posłowie zajmą się dwoma wnioskami PiS – o konstruktywne wotum nieufności, czyli zastąpienie Donalda Tuska Piotrem Glińskim oraz o odwołanie Bartłomieja Sienkiewicza. Paradoksalnie bardziej istotny jest ten drugi, bo całego rządu nie uda się odwołać, a los szefa MSW wisi na włosku – stanowisko PSL-u w tej sprawie jest niejasne.

Dokładny harmonogram nie jest jeszcze znany, ale przedstawiciele prezydium Sejmu – chociażby Eugeniusz Grzeszczak – mówili w mijającym tygodniu, że Sejm rozpatrzy oba wnioski w środę 9 lipca. Najpierw Jarosław Kaczyński ma przedstawić kandydaturę Piotra Glińskiego na premiera, a dopiero później Mariusz Błaszczak omówi wniosek o odwołanie szefa MSW.

Być może w piątkowym bloku głosowań posłowie podejmą decyzję w sprawie obywatelskiego projektu przywracającego ubój rytualny. Głosowanie to, jak pisaliśmy na 300polityce, było kilkukrotnie przekładane. Ustawa ta jest zresztą elementem negocjacji między PO a PSL, bo to ludowcy najsilniej lobbują za przywróceniem stosowania uboju w Polsce. W środę także, na Komisji ds. Służb Specjalnych o 11.00 Prokurator Generalny przedstawi informację dotyczącą afery podsłuchowej.

W poniedziałek, zgodnie z zapowiedzią Andrzeja Seremeta, Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga przekaże szerszy komunikat o śledztwie w sprawie podsłuchów. W piątek Seremet mówił, że śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, ale nie chciałby uprzedzać informacji o ewentualnych nowych zatrzymaniach.

W tym tygodniu także – prawdopodobnie we wtorek, po posiedzeniu rządu – Donald Tusk ma ogłosić nazwisko nowego pełnomocnika rządu ds. równego traktowania. Zmiana ta jest niezbędna, bo Agnieszka Kozłowska-Rajewicz dostała się do PE. “Gazeta Wyborcza” w ubiegłym tygodniu, powołując się na źródła w KPRM, pisała o dwóch kandydaturach – posłance PO Bożenie Szydłowskiej oraz prof. Małgorzacie Fuszarze. W przeszłości na giełdzie nazwisk pojawiała się także była minister sportu Joanna Mucha.

W sobotę – po bardzo intensywnym politycznym tygodniu – ma odbyć się jeszcze jedno istotne wydarzenie. To na sobotę planowany jest kongres zjednoczeniowy prawicy. Jako pierwsza o dacie napisała “Rzeczpospolita”. Kongres będzie jeszcze jedną okazją dla lidera PiS, aby podkreślić znaczenie afery taśmowej i przedstawić argumenty za połączeniem sił na prawej stronie – oczywiście jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Fot. Sejm