Tąpnięcie wywołane aferą taśmową będzie miało swoje polityczne konsekwencje w najbliższych miesiącach: od dalszej erozji notowań Platformy po dymisje ministrów i hipotetyczną, mniej lub bardziej głęboką rekonstrukcję rządu. Jednocześnie zaczyna się okres wakacyjny, który i tak zapowiadał się na ciekawszy niż zwykle ze względu na przygotowania do kampanii samorządowej. Sama kampania samorządowa byłaby już wystarczającym powodem, by stwierdzić, że w tym roku sezonu ogórkowego w zasadzie nie będzie. Jak się okazuje, od lat ten termin jest bardziej czymś umownym niż realnym.

2011 – wstęp do kampanii wyborczej 

Lato 2011 stało pod znakiem dwóch wydarzeń – początku polskiej prezydencji oraz parlamentarnej kampanii wyborczej. Platforma zaczynała sezon wakacyjny w całkiem dobrym miejscu: po udanej konwencji w Ergo Arenie i po dwóch istotnych transferach – Bartosza Arłukowicza i Joanny Kluzik-Rostkowskiej. 1 lipca rozpoczęła się polska prezydencja, co było jednym z kluczowych elementów całej strategii komunikacyjnej rządu. Później tematami były m.in: raport komisji Millera, dymisja Bogdana Klicha i powołanie Tomasza Siemoniaka, początek sprawy COVEC-u, raport Czumy ds. nacisków za rządów PiS, weto prezydenta dla ustawy o GMO. Ogólnie, polska prezydencja nie okazała się tak istotnym czynnikiem w kampanii jak niektórzy się spodziewali, a Platforma zakończyła sezon ogórkowy w dużo gorszym miejscu niż go zaczynała.

2012 – Euro i afera taśmowa 

Okres bezpośrednio po turnieju Euro 2012 to ostatni – aż do kryzysu ukraińskiego – wyraźny skok sondażowy Platformy. Później partia Donalda Tuska już niemal tylko i wyłącznie traciła. Jednak „bounce” po udanym pod względem organizacyjnym turnieju był bardzo wyraźny, zwłaszcza biorąc pod uwagę pesymistyczny przekaz PiS w jego trakcie i przed rozpoczęciem. Turniej zakończył się 1 lipca, kilka dni później premier Tusk udzielił obszernego wywiadu dla „Polityki” w którym m.in. po raz pierwszy zapowiedział inwestycje w politykę prorodzinną. Szybko jednak skończyła się idylla: 16 lipca „Puls Biznesu” opublikował taśmy z zapisem rozmowy  Władysława Łukasika z Władysławem Serafinem, co doprowadziło m.in. do dymisji ministra Marka Sawickiego. Afera taśmowa i ogólnie nepotyzm w rządzącej koalicji uderzyła także w Platformę. W sierpniu wybuchła afera Amber Gold. Te wydarzenia spowodowały, że to był bardzo intensywny – i trudny dla PO –  sezon wakacyjny.

2013 – lokalne kampanie wyborcze 

23 czerwca Jerzy Wilk wygrał I turę przedterminowych wyborów na prezydenta Elbląga. Dwa tygodnie później – mimo intensywnej kampanii Platformy – bez większego problemu pokonał ostatecznie kandydatkę PO, Elżbietę Gelert. Początek sezonu wakacyjnego to także apogeum niepokojów w Platformie związanych z referendum w Warszawie. Na to wszystko nałożyła się kampania wyborcza w PO a także konwencje PO i PiS na Śląsku. Jednym z ważniejszych tematów w lipcu 2013 roku był także ubój rytualny i dyskusja o OFE. To wszystko razem prowadziło do licznych spekulacji nt. kondycji partii, zwłaszcza w chwili gdy PiS zaczął zdobywać wyraźną przewagę sondażową nad ugrupowaniem Tuska.

Wygląda na to, że obecny „sezon ogórkowy” będzie pod względem politycznej intensywności bardzo podobny do tych poprzednich.