PiS zyskuje antykorupcyjny wiatr w żagle, Platforma w nieoczekiwanej defensywie

Pada wniosek o uchylenie immunitetu Mariuszowi Kamińskiemu, byłemu szefowi CBA. Według nieoficjalnych informacji, za uchyleniem immunitetu głosowało tylko 216 posłów, przeciw było 160, a 43 wstrzymało się od głosu. Posłowie relacjonują, że Sejm wysłuchał jego wyjaśnień przy całkowitej ciszy i sugerują, że ujawnione szczegóły śledztwa w sprawie willi Kwaśniewskich w Kazimierzu zrobiły wrażenie. Do Sejmu przyjeżdza premier, padają pytania o dyscyplinę klubu PO oraz o zachowanie SLD. Antykorupcyjny przekaz daje PiS-owi największy od miesięcy wiatr w żagle. Posłowie lewicy i Palikota na twitterze mają jeden przekaz: “Dziś Donald Tusk i Jarosław Kaczyński obronili IV RP” (Joński) i “PO nie jest od dzisiaj tarczą ochronną przed PiS. Koalicja POPiSu uratowała w głosowaniach patologie IV RP” (Biedroń).

Centralny, antykorupcyjny przekaz PiS wraca w środek politycznej dyskusji i daje partii Jarosława Kaczyńskiego moment porównywalny jedynie ze słynną konferencją Engelkinga. I to w sytuacji, kiedy przekaz antyestabliszmentowy uzyskał dodatkowe echo w postaci 7% Korwina-Mikke.

Dziś na dalszy plan zeszły zapowiedzi premiera ostrzejszego ścigania pijanych kierowców, pakiet onkologiczny Arłukowicza i darmowy podręcznik Kluzik-Rostkowskiej, a nawet rozmowy w trójkącie Lawrow- Steinmeier- Sikorski.

PiS zareagował błyskawicznie na wynik głosowania. Pierwszym politycznym manewrem zapowiedzianym przez Mariusza Kamińskiego i wyraźnie zadowolonego z obrotu spraw Adama Hofmana był ogłoszenie wniosku o komisję śledczą w sprawie Kwaśniewskich i ich majątku. To będzie temat, który PiS może łatwo rozkręcać w ciagu najbliższych tygodni.

Platforma, zupełnie nieoczekiwanie znalazła się w politycznej defensywie – taki jest pierwszy ton komentarzy po głosowaniu. A to wszystko po konferencji prasowej premiera, na której padło wiele “programowych” propozycji dotyczących kar dla pijanych kierowców i edukacji. Teraz jej efekt został całkowicie wyzerowany. Wydaje się, że KPRM był zaskoczony całym obrotem sprawy, a głosowanie było traktowane niemal jako rutynowe. Politycy Platformy ewidentnie nie byli przygotowani na prezentowanie w mediach intepretacji niekorzystnego dla partii wyniku.

Bez dokładnych wyników trudno jednoznacznie ocenić, jak to się stało, że Sejm nie uchylił immunitetu Mariuszowi Kamińskiemu. Koalicja PO-PSL ma przecież większość, a i lewica – SLD i Twój Ruch – domagają się „rozliczeń IV RP”. Według nieoficjalnych informacji, za uchyleniem immunitetu głosowało tylko 216 posłów, przeciw było 160, a 43 wstrzymało się od głosu.

Łatwo policzyć, że do 460 brakło 41 głosów. Być może część parlamentarzystów uznała, że uchylenie immunitetu to formalność i nie przyszła na obrady. Po drugie, w czasie głosowań na sali prawdopodobnie nie było kilkunastu ministrów, którzy akurat w tym czasie brali udział w posiedzeniu rządu. Choć trzeba pamiętać, że Rada Ministrów została przesunięta na 10.00 – prawdopodobnie dlatego, by ministrowie z mandatami poselskimi zdążyli do parlamentu.

I wreszcie – ciągle opierając się na nieoficjalnych informacjach, bo Sejm nie opublikował protokołu głosowań – część posłów Platformy miała głosować przeciw uchyleniu immunitetu. Może być to problem przede wszystkim dla Rafała Grupińskiego, który jako szef klubu parlamentarnego odpowiada za dyscyplinę.

Tak czy inaczej to głosowanie będzie jednoznacznie interpretowane jako zwycięstwo PiS-u, bo jeszcze kilka godzin temu wydawało się, że uchylenie immunitetu to wyłącznie formalność. To zwycięstwo tym bardziej, że formacja Jarosława Kaczyńskiego ma tylko 136 posłów.

fot.tvn24.pl

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Morawiecki o planach na 2018 rok, uchodźcach, służbie zdrowia i rekonstrukcji [5 CYTATÓW Z TVP INFO]

Morawiecki o planach na 2018 rok, uchodźcach, służbie zdrowia i rekonstrukcji [5 CYTATÓW Z TVP INFO] – Nie ulega wątpliwości że znam bardzo dobrze posła Kornela Morawieckiego i może on mieć takie poglądy jakie chce. Często tak jest że ojcowie nie opowiadają o swoich poglądach i tym co zamierzają powiedzieć Czytaj więcej →

W świątecznym przekazie premier Morawiecki podkreśla, że składa życzenia wszystkim Polakom: „Niech opłatek nas wszystkich rzeczywiście połączy”

Spot świąteczny nowego premiera rozpoczyna się słowami Cypriana Kamila Norwida o „łamaniu się chlebem biblijnym”, które według słów Morawieckiego, towarzyszą mu od 7. roku życia. „Są bez względu na to jak wyglądały nasze rodzinne choinki i jak wyglądało grono najbliższych mi osób łamiących się w Wigilię biblijnym chlebem” – mówi Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Senat o ordynacji, spotkanie PAD-Hermeliński, polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

W ostatnim tygodniu przed świętami Senat zajmie się ustawą dot. prawa wyborczego – w tej sprawie odbędzie się także spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim. Można przypuszczać, że w tym tygodniu etap prac parlamentarnych nie zostanie zakończony, bo PiS ma wprowadzić kolejne poprawki. Już na początku tygodnia Czytaj więcej →

Morawiecki: W gospodarce trzeba odrzucić skrajności. Nie jesteśmy ekipą, która hołduje neoliberalizmowi albo protekcjonizmowi [WYSTĄPIENIE Z KONGRESU 590]

Credo polityki gospodarczej jakie wygłosił wicepremier Mateusz Morawiecki na Kongresie 590 w Rzeszowie. 300POLITYKA była patronem medialnym kongresu. ******* Dzisiaj główni ekonomiści świata jak Eichengreen czy redakcja Bloomberga mówią do nas: jesteście gospodarką totalnie uzależnioną. Jesteście krajem, który jest w posiadaniu kogoś innego. Dwa lata temu, podczas prac nad Planem Czytaj więcej →

W najnowszym spocie KPRM porównuje połowę kadencji do połowy meczu i powraca do przekazu o wspólnocie

– Grają jak obiecywali, szybko i skutecznie. Pierwsi, którzy pokazali coś dla ludzi – mówią postaci zwykłych Polaków występujące w spocie KPRM z okazji połowy kadencji, jaki widziała 300POLITYKA. Przygotowane przez KPRM wideo opiera się na skojarzeniu połowy kadencji, która upłynęła od objęcia władzy przez PiS z połową meczu piłkarskiego, Czytaj więcej →