Lider SP Zbigniew Ziobro wystąpił w środę wieczorem – po raz pierwszy od lat – na antenie Radia Maryja. Jego główny przekaz dotyczył kwestii energetycznych. Jak wielokrotnie podkreślał Zbigniew Ziobro w trakcie audycji „Rozmowy niedokończone”, premier Tusk wydał wyrok na polski węgiel. To odniesienie do konkluzji ostatniego szczytu Rady Europejskiej. Jak mówił Ziobro, premier Tusk uległ wpływom przywódców największych państw UE, którzy chcieli uratować sytuację największych koncernów energetycznych (wymienił jako przykład RWE) na kontynencie.

Jak mówił Ziobro, „premier Tusk cichaczem podpisał cyrograf, zgodził się na wprowadzenie parapodatku”. Ziobro twierdził, że to oznacza wyrok na polskie kopalnie, a decyzja Donalda Tuska przyczyni się do obniżenia konkurencyjności całej polskiej gospodarki. „Premier Tusk skazał Polaków na znacznie wyższe rachunki za prąd”. Te decyzje były degradujące dla polskiej energetyki i górnictwa – wspominał wielokrotnie, niemal w każdej swojej wypowiedzi. Przypomniał też, że inicjatywa SP dotycząca ustanowienia dnia kanonizacji papieża Jana Pawła II dniem wolnym od pracy nie została poparta przez PiS.

W trakcie audycji Ziobro (który występował razem z posłanką Beatą Kempą) kilkakrotnie podkreślał dużą rolę i znaczenie Radia Maryja oraz TV Trwam. Stwierdził również, że czwartkowe przemówienie premiera Tuska w Wadowicach to „Himalaje zakłamania”. Przekaz dotyczący węgla był także osią wywiadu Ziobry dla „Naszego Dziennika”.

fot. SP na FB