PO wygrywa z PiS w badaniu CBOS do PE. Wyborcy o prawicowych poglądach najbardziej przekonani do głosowania

CBOS2

Platforma minimalnie wygrywa z PiS w pierwszym sondażu eurowyborczym CBOS do PE. Partia Donalda Tuska ma 24%, PiS – 22%. Na dalszych miejscach są SLD (7%), PSL (6%), Nowa Prawica (4%), PRJG (4%), Europa Plus/Twój Ruch (3%) oraz SPZZ (2%), RN (1%). 24% jest niezdecydowanych.

Jak zauważa CBOS: „Na przełomie pierwszej i drugiej dekady marca blisko dwie piąte Polaków (38%) zadeklarowało zamiar wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jest to odsetek nieco większy (o 4 punkty procentowe) niż miesiąc wcześniej. (…) W porównaniu z lutym zmniejszyła się (o 5 punktów procentowych) grupa badanych, którzy twierdzą, że raczej nie wezmą w tych wyborach udziału (29%). Tak jak przed miesiącem, blisko co trzeci ankietowany jeszcze nie wie, czy zagłosuje (32%)”.

Z badania CBOS wynika, że najbardziej przekonani do głosowania są osoby deklarujące prawicowe poglądy polityczne. Jak pisze CBOS: „Najbardziej zdeterminowani w kwestii głosowania są respondenci identyfikujący się z prawicą, spośród których ponad połowa (52%) twierdzi, że na pewno pójdzie głosować. Nieco rzadziej zamiar głosowania deklarują badani identyfikujący się z lewą stroną sceny politycznej (45%). Najwięcej wahających się, czy pójść na te wybory, jest obecnie wśród osób deklarujących poglądy centrowe (39%). 

Polacy nadal nie są zainteresowani wyborami do PE. Jak pisze CBOS: „W pierwszej połowie marca, w porównaniu z lutym, zainteresowanie Polaków majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego nieco wzrosło (o 3 punkty procentowe), nadal jednak jest ono stosunkowo niskie. Obecnie blisko co trzeci badany (31%) twierdzi, że osobiście interesuje się tymi wyborami, jednak tylko ośmiu na stu jest nimi bardzo zainteresowanych. W porównaniu z poprzednim pomiarem nieznacznie zmniejszyła się (o 2 punkty) grupa badanych deklarujących brak zainteresowania tymi wyborami, jednak nadal stanowią oni zdecydowaną większość (68%) ankietowanych”.

zainteresowanie

 

Jakie są przyczyny absencji? Jak pisze CBOS: „Badani, którzy stwierdzili, że raczej nie wezmą udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, najczęściej motywowali to ogólnie brakiem chęci i zainteresowania (26% z tej grupy). Co dziesiąty (10%) skłaniający się do rezygnacji z głosowania motywował to brakiem zainteresowania polityką, a sześciu na stu (6%) wyraziło brak zainteresowania konkretnie wyborami do PE. Tyle samo (6%) mówiło o braku znajomości kandydatów i braku wiedzy o tym, kto będzie kandydował”.

Wynika z tego, że kryzys na Ukrainie nie przyczynił się do wyraźnego wzrostu zainteresowania eurowyborami. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6–12 marca, czyli na długo przed Radą Krajową PO i ogłoszeniem list PiS.

fot. CBOS

Pozostałe z : Plac300

ANALIZA: 40 debiutantów w ratuszach. „Typowy nowy prezydent ma 41 lat”

biedron1

40 prezydentów miast, czyli 38 proc. z wszystkich 106, którzy wygrali w listopadowych wyborach samorządowych, będzie pełnić urząd po raz pierwszy. Dwóch z nich wygrało już w pierwszej turze Typowy prezydent, który debiutuje na stanowisku, to 41-letni mężczyzna z wyższym wykształceniem. Ma już doświadczenie w samorządzie i będzie rządził miastem do Czytaj więcej →

Wejście do gry kandydata RN to jeszcze większe rozbicie głosów na prawicy przed I turą

B5DFroPIgAAiVfN

Marian Kowalski to kandydat Ruchu Narodowego w zbliżających się wyborach prezydenckich. Jego start został ogłoszony na konferencji prasowej w środę rano. Wejście do gry polityka RN ma dwie podstawowe konsekwencje. Po pierwsze, oznacza fiasko pomysłu – który pojawiał się na zapleczu środowisk narodowych i KNP – o wystawieniu wspólnego kandydata. Po Czytaj więcej →

Balcerowicz w „Rz”: Mogę poprzeć nową, wiarygodną siłę polityczną

Jutrzejsza „Rzeczpospolita” publikuje specjalny dodatek w 25. rocznicę prezentacji w Sejmie przez Leszka Balcerowicza planu radykalnych zmian gospodarczych. W gazecie rozmowa z byłym wicepremierem i ministrem finansów, właśnie o reformach Balcerowicza, ale także o polskiej polityce. Balcerowicz pytany, czy widzi jakąkolwiek szanse, żeby w Polsce pojawiła się siła polityczna, która Czytaj więcej →

Zdrojewska przewodniczącą sejmiku na Dolnym Śląsku. Wcześniej PEK zapewniła o swoim poparciu sojuszu z Dutkiewiczem

slask1-640x417

Zgodnie z oczekiwaniami, w poniedziałek sejmik województwa dolnośląskiego wybrał wreszcie władze. Przewodniczącą została kandydatka PO/PSL Barbara Zdrojewska. Sesja została wznowiona w poniedziałek po dwutygodniowej przerwie. 1 grudnia nie udało się wybrać nowych władz, po tym jak pojawiły się informacje o tym, że część radnych klubu PO – w którym są Czytaj więcej →