PO wygrywa z PiS w badaniu CBOS do PE. Wyborcy o prawicowych poglądach najbardziej przekonani do głosowania

CBOS2

Platforma minimalnie wygrywa z PiS w pierwszym sondażu eurowyborczym CBOS do PE. Partia Donalda Tuska ma 24%, PiS – 22%. Na dalszych miejscach są SLD (7%), PSL (6%), Nowa Prawica (4%), PRJG (4%), Europa Plus/Twój Ruch (3%) oraz SPZZ (2%), RN (1%). 24% jest niezdecydowanych.

Jak zauważa CBOS: „Na przełomie pierwszej i drugiej dekady marca blisko dwie piąte Polaków (38%) zadeklarowało zamiar wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jest to odsetek nieco większy (o 4 punkty procentowe) niż miesiąc wcześniej. (…) W porównaniu z lutym zmniejszyła się (o 5 punktów procentowych) grupa badanych, którzy twierdzą, że raczej nie wezmą w tych wyborach udziału (29%). Tak jak przed miesiącem, blisko co trzeci ankietowany jeszcze nie wie, czy zagłosuje (32%)”.

Z badania CBOS wynika, że najbardziej przekonani do głosowania są osoby deklarujące prawicowe poglądy polityczne. Jak pisze CBOS: „Najbardziej zdeterminowani w kwestii głosowania są respondenci identyfikujący się z prawicą, spośród których ponad połowa (52%) twierdzi, że na pewno pójdzie głosować. Nieco rzadziej zamiar głosowania deklarują badani identyfikujący się z lewą stroną sceny politycznej (45%). Najwięcej wahających się, czy pójść na te wybory, jest obecnie wśród osób deklarujących poglądy centrowe (39%). 

Polacy nadal nie są zainteresowani wyborami do PE. Jak pisze CBOS: „W pierwszej połowie marca, w porównaniu z lutym, zainteresowanie Polaków majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego nieco wzrosło (o 3 punkty procentowe), nadal jednak jest ono stosunkowo niskie. Obecnie blisko co trzeci badany (31%) twierdzi, że osobiście interesuje się tymi wyborami, jednak tylko ośmiu na stu jest nimi bardzo zainteresowanych. W porównaniu z poprzednim pomiarem nieznacznie zmniejszyła się (o 2 punkty) grupa badanych deklarujących brak zainteresowania tymi wyborami, jednak nadal stanowią oni zdecydowaną większość (68%) ankietowanych”.

zainteresowanie

 

Jakie są przyczyny absencji? Jak pisze CBOS: „Badani, którzy stwierdzili, że raczej nie wezmą udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, najczęściej motywowali to ogólnie brakiem chęci i zainteresowania (26% z tej grupy). Co dziesiąty (10%) skłaniający się do rezygnacji z głosowania motywował to brakiem zainteresowania polityką, a sześciu na stu (6%) wyraziło brak zainteresowania konkretnie wyborami do PE. Tyle samo (6%) mówiło o braku znajomości kandydatów i braku wiedzy o tym, kto będzie kandydował”.

Wynika z tego, że kryzys na Ukrainie nie przyczynił się do wyraźnego wzrostu zainteresowania eurowyborami. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6–12 marca, czyli na długo przed Radą Krajową PO i ogłoszeniem list PiS.

fot. CBOS

Pozostałe z : Plac300

Polityczny tydzień: wybór nowego marszałka, Sejm o konwencji antyprzemocowej, powołanie rządu Kopacz

Najbliższy tydzień będzie zdominowany przez wydarzenia związane z Sejmem i rządem. Kampania samorządowa będzie prowadzona tylko lokalnie. Jak usłyszeliśmy w sztabach wyborczych, w tym tygodniu i tak nie ma sensu prowadzić bardziej intensywnych działań. Partie będą co najwyżej promować swoich lokalnych kandydatów w kluczowych wyścigach miejskich. Prawdziwe starcie o samorządy Czytaj więcej →

ANALIZA MIGALSKIEGO: Katowice – kto po Uszoku?

katowic3

Decyzja Piotra Uszoka, o tym, że nie będzie kandydował na następną kadencję, zaskoczyła wszystkich – nawet jego najbliższych współpracowników. To pozwala na spekulacje, co stało za tym krokiem. Lub raczej kto za nim stał. Bo nikt chyba nie wierzy, że decyzja była podyktowana obietnicą sprzed czterech lat, że to ma Czytaj więcej →

Katowice wracają na wyborczą mapę Polski

55262_104757356261397_1187136_o

Do poniedziałku 15 września sytuacja wyborcza w Katowicach była całkowicie jasna. Piotr Uszok - jeden z najbardziej sprawnych lokalnych graczy w kraju - był zdecydowanym faworytem w walce o kolejną kadencję. Uszok rządzi Katowicami od 1998 roku. Teraz sytuacja zmieniła się całkowicie. W lokalnych sferach politycznych rezygnacja Uszoka ze startu była całkowitym Czytaj więcej →

10446326_780490975306922_234590284755528405_o

„Wyznania hieny. Jak to się robi w brukowcu”. 5 ciekawych fragmentów – m.in. o Tusku, Kopacz i Kaczyńskim

W poniedziałek o godzinie 19.30 odbędzie się premiera książki Piotr Mieśnika „Wyznania hieny”. Autor opisuje kulisy pracy w brukowcu, także te związane z polityką i politycznymi tematami. Oto pięć intersujacych z tego właśnie punktu widzenia fragmentów całej historii. Książka ukazuje się nakładem wydawnictwa The Facto. O sesji w mieszkaniu premiera Czytaj więcej →