PO wygrywa z PiS w badaniu CBOS do PE. Wyborcy o prawicowych poglądach najbardziej przekonani do głosowania

CBOS2

Platforma minimalnie wygrywa z PiS w pierwszym sondażu eurowyborczym CBOS do PE. Partia Donalda Tuska ma 24%, PiS – 22%. Na dalszych miejscach są SLD (7%), PSL (6%), Nowa Prawica (4%), PRJG (4%), Europa Plus/Twój Ruch (3%) oraz SPZZ (2%), RN (1%). 24% jest niezdecydowanych.

Jak zauważa CBOS: „Na przełomie pierwszej i drugiej dekady marca blisko dwie piąte Polaków (38%) zadeklarowało zamiar wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jest to odsetek nieco większy (o 4 punkty procentowe) niż miesiąc wcześniej. (…) W porównaniu z lutym zmniejszyła się (o 5 punktów procentowych) grupa badanych, którzy twierdzą, że raczej nie wezmą w tych wyborach udziału (29%). Tak jak przed miesiącem, blisko co trzeci ankietowany jeszcze nie wie, czy zagłosuje (32%)”.

Z badania CBOS wynika, że najbardziej przekonani do głosowania są osoby deklarujące prawicowe poglądy polityczne. Jak pisze CBOS: „Najbardziej zdeterminowani w kwestii głosowania są respondenci identyfikujący się z prawicą, spośród których ponad połowa (52%) twierdzi, że na pewno pójdzie głosować. Nieco rzadziej zamiar głosowania deklarują badani identyfikujący się z lewą stroną sceny politycznej (45%). Najwięcej wahających się, czy pójść na te wybory, jest obecnie wśród osób deklarujących poglądy centrowe (39%). 

Polacy nadal nie są zainteresowani wyborami do PE. Jak pisze CBOS: „W pierwszej połowie marca, w porównaniu z lutym, zainteresowanie Polaków majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego nieco wzrosło (o 3 punkty procentowe), nadal jednak jest ono stosunkowo niskie. Obecnie blisko co trzeci badany (31%) twierdzi, że osobiście interesuje się tymi wyborami, jednak tylko ośmiu na stu jest nimi bardzo zainteresowanych. W porównaniu z poprzednim pomiarem nieznacznie zmniejszyła się (o 2 punkty) grupa badanych deklarujących brak zainteresowania tymi wyborami, jednak nadal stanowią oni zdecydowaną większość (68%) ankietowanych”.

zainteresowanie

 

Jakie są przyczyny absencji? Jak pisze CBOS: „Badani, którzy stwierdzili, że raczej nie wezmą udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, najczęściej motywowali to ogólnie brakiem chęci i zainteresowania (26% z tej grupy). Co dziesiąty (10%) skłaniający się do rezygnacji z głosowania motywował to brakiem zainteresowania polityką, a sześciu na stu (6%) wyraziło brak zainteresowania konkretnie wyborami do PE. Tyle samo (6%) mówiło o braku znajomości kandydatów i braku wiedzy o tym, kto będzie kandydował”.

Wynika z tego, że kryzys na Ukrainie nie przyczynił się do wyraźnego wzrostu zainteresowania eurowyborami. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6–12 marca, czyli na długo przed Radą Krajową PO i ogłoszeniem list PiS.

fot. CBOS

Pozostałe z : Plac300

Palikot ma 150 tys. podpisów. W sobotę zaatakuje spotem z lodówką

Nowa wersja spotu o lodówce ze znikającymi i pojawiającymi się produktami ma stanowić centralny przekaz lubelskiej konwencji Janusza Palikota zaplanowanej na sobotę – dowiaduje się 300POLITYKA. Lodówka, którą skutecznie zaatakował PiS Platformę w 2005 roku, ma ilustrować, ile obywatele tracą na odrzuceniu propozycji podatkowych posłów Palikota. Jego sztab zebrał „mniej Czytaj więcej →

Antyestablishmentowy przekaz w nowym spocie Jarubasa

Elity wstydzą się swoich korzeni, ja jestem dumny z bycia Polakiem – to przekaz nowego spotu radiowego Adama Jarubasa „Korzenie”, który 300POLITYKA publikuje jako pierwsza. – Jestem dumny, że pochodzę z małej miejscowości. Jestem dumny, że jestem synem rolników. Jestem dumny z bycia Polakiem. Wszystkich, którzy są dumni ze swojego pochodzenia, proszę o Czytaj więcej →

Cała redakcja WPROST pyta wydawcę o charakter jego spotkania z ABW i związek ze zmianą naczelnego

11081765_818432024878382_1357822407_n

300POLITYKA dotarła do listu, jaki przekazali dziennikarze WPROST swojemu wydawcy. W liście cała redakcja tygodnika pyta Michała M. Lisickiego o charakter jego spotkania z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zdaniem rozmówców 300POLITYKI z notatki ABW wynika, że wydawca miał przekazywać służbie specjalnej teksty przed ich ukazaniem się. To miało najbardziej zbulwersować Czytaj więcej →

PKW uruchamia wyborczy serwis i zalicza wpadkę. „Obwieszczenie z 2020 roku”

Identycznie, jak w poprzednich latach, PKW uruchomiło wyborczy serwis z najważniejszymi informacjami dot. wyborów. Na stronie http://prezydent2015.pkw.gov.pl można znaleźć m.in. kalendarz wyborczy, listę zarejestrowanych kandydatów czy licznik odliczający czas do otwarcia lokali. PKW nie ustrzegła się jednak błędów. W aktach prawnych opublikowano obwieszczenie Komisji z 11 stycznia 2020 roku o wynikach wyborów samorządowych Czytaj więcej →