Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

PO rozważa szybszy start przygotowań do kampanii parlamentarnej

16456033412_4ed41f29c5_o

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, w PO poważnie rozważany jest scenariusz, w którym już w najbliższych miesiącach – równolegle z kampanią prezydencką – rozpoczną się przygotowania do kampanii parlamentarnej i budowanie jej podstawowych elementów. Wynika to z kalkulacji dotyczącej kształtu kampanii prezydenckiej – jej struktura nie realizuje strategicznych celów partyjnych na jesieni, Czytaj więcej →

Komitet Stały jutro znów o in vitro. We wtorek na RM?

Komitet Stały Rady Ministrów, czyli tzw. mini-rząd, jutro kolejny raz zajmie się ustawą o leczeniu niepłodności. W tym tygodniu pojawiła się kolejna wersja projektu. Przyjęty projekt mógłby trafić pod obrady rządu już w najbliższy wtorek, na pierwszym marcowym posiedzeniu. Jak już pisaliśmy, Komitet zajmował się projektem także na początku lutego, a ostatnio Czytaj więcej →

PSL ostro krytykowane na RM za słowa Jarubasa o Węgrzech. Jego odpowiedź: „Nie jestem w koalicji z Komorowskim”

16013263023_673ba00e2a_o

Szef MSZ na posiedzeniu rządu sugeruje, że “jest poważny problem” z otoczeniem kandydata PSL na prezydenta. Premier i szef MON w spokojnych, ale bardzo stanowczych mówią o linii politycznej koalicjanta “niezgodnej z polską racją stanu”. Na posiedzeniu Rady Ministrów, premier i ministrowie spraw zagranicznych oraz obrony narodowej w ostrych słowach Czytaj więcej →

Ewa Kopacz o polityce UE wobec Rosji, rolnikach i zegarku Kamińskiego. Kluczowe punkty

pek

Po spotkaniu z pracownikami Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas w Kielcach w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Ewa Kopacz przyznała, iż projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej trafi do Sejmu z końcem marca. Premier odniosła się także do spotu, w którym gratulowała twórcom filmu „Ida”. Skomentowała także – pierwszy raz publicznie Czytaj więcej →