Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

PEK umacnia się w PO, czy jednak Biernat? Regiony mają zgłaszać premier po 3 kandydatów na marszałków

Screen Shot 2014-11-20 at 17.14.37

Jak się dowiaduje 300polityka, w piątek ma dojść do kolejnego spotkania kierownictwa koalicji. We wieczornym spotkaniu mają wziąć udział premier Ewa Kopacz, prawdopodobnie z nowym sekretarzem generalnym PO – Andrzejem Biernatem oraz zastępujący prezesa PSL, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Ze źródeł w kierownictwie PO słyszymy, że premier zażądała od szefów Czytaj więcej →

Uchwała PKW. Przerwanie prac „aż do usunięcia zagrożenia”. To efekt okupacji budynku Komisji

uchwala1.jpg-large

Po wtargnięciu kilkudziesięciu osób do siedziby PKW, Komisja przerywa pracę aż do czasu „usunięcia zagrożenia” – to treść uchwały, która jest pierwszą poważną konsekwencją okupacji budynku, która rozpoczęła się w czwartek wczesnym wieczorem. Na miejscu jest kilkadziesiąt osób, w tym Ewa Stankiewicz i Grzegorz Braun. Ja bym się nie spodziewał Czytaj więcej →

Zarząd PO. Kopacz: To szefowie regionów są odpowiedzialni, będę ich rozliczać

kopacz21

„Na rozliczenie przyjdzie czas po drugiej turze, ale tak jak powiedziałam miesiąc temu, odpowiedzialność za wyniki spoczywa na szefach regionów, i będę z tego rozliczać” – to słowa Ewy Kopacz dotyczące wyników wyborów, które relacjonuje nam jeden z członków zarządu PO. Kopacz nie wspominała o odpowiedzialności innych polityków PO niż Czytaj więcej →

Jak Facebook może zmienić wynik wyborów – i to bez wiedzy wyborców

facebook-254165_640

Dyskusja o skuteczności mediów społecznościowych w kampaniach wyborczych wyborczych na pewno powróci już wkrótce. Ale eksperyment, który przeprowadził Facebook w 2012 roku – i który stał się niedawno tematem gorącej debaty w amerykańskich mediach, dobitnie pokazał, że ten serwis społecznościowy może bez większego wysiłku zmienić frekwencję wyborczą. O bez wiedzy wyborców. Czytaj więcej →

Orędzie Kopacz z rodzinnego Skaryszewa. Apel o udział w wyborach i hasło: „Rząd to nie wszystko”

skaryszem

Zgodnie z informacjami 300polityka, Platforma rozpoczęła dzień od pokazania internetowego orędzia premier Kopacz. Zostało nagrane w Skaryszewie, rodzinnym mieście szefowej rządu. Klip został przygotowany w formacie zwykłego orędzia szefa rządu. Jak mówi premier, o losie takich miast jak Skaryszew Polacy będą mogli zdecydować 16 listopada. „Tak, sam rząd to nie Czytaj więcej →