Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Słowa szefa FBI nieakceptowalne. Służby celne będą reagować na wjazd nocnych wilków. Briefing PEK w Pradze

Screen Shot 2015-04-19 at 18.08.03

„Nieakceptowalne nie tylko dla mnie, ale i dla każdego Polaka. Polska nie była sprawcą, tylko ofiarą II wojny i oczekiwałabym wiedzy i prawy historycznej. Zareagował MSZ i ambasador, ambasador USA wypowiedział się w tej sprawie i wiemy ze to nie jest oficjalne stanowisko USA”. Na krótkim briefingu w ambasadzie polskiej Czytaj więcej →

Europejski przekaz w patriotycznym otoczeniu – Ewa Kopacz w Bolonii

Screen Shot 2015-04-18 at 14.01.02

“Jeśli ktoś wątpi w sens zjednoczonej Europy, powinien przyjść na ten żołnierski cmentarz, aby zrozumieć, jak wysoką cenę zapłaciliśmy za dzisiejsze czasy pokoju i współpracy” – mówiła premier Ewa Kopacz podczas uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia Bolonii przez Korpus generała Andersa. Wystąpienie premier, z silnym, europejskim przekazem, w patriotycznym otoczeniu jest Czytaj więcej →

Grabarczyk wycofuje się ze zmian w prokuraturze. Projekt ma być „symbolicznym testamentem”

Parlament nie zajmie się w tej kadencji dużym, rządowym projektem zmian w prokuraturze. – Lepiej dopracować tekst i pozostawić go w postaci symbolicznego testamentu w resorcie – mówił w TOK FM Cezary Grabarczyk. Projekt przewidywał m.in., że rząd mógłby wyznaczać prokuraturze kierunki polityki karnej. Minister sprawiedliwości twierdzi, że nie ma szans na zakończenie prac Czytaj więcej →

PEK na zarządzie PO: „Całej partii powinno zależeć na wygranej PBK w I turze”

kopacz21

Dyskusja na zarządzie PO – przesuniętym z czwartku na środę ze względu na sejmowe głosowania – była krótka i dotyczyła głównie dwóch tematów. Jak relacjonują nasi rozmówcy, rozmowa, oprócz kampanii wyborczej, dotyczyła także in vitro. Premier miała odnieść się do najnowszego spotu PiS o zdrowiu, powiedziała też, że jej zależy Czytaj więcej →

Pierwszy polityczny Q&A na FB. Pomaska odpowiada na pytania o politykę prorodzinną, a także o kwotę wolną od podatku

ap1

„Nie przegapcie pierwszej w historii polskiego Facebooka politycznej sesji Q&A. Bądźcie z nami, zadawajcie pytania, przedstawiajcie swój punkt widzenia – weźcie udział w unikalnym doświadczeniu. Porozmawiajmy o polityce prorodzinnej i in vitro” – tak Platforma Obywatelska promowała – przed „spotkaniem” Agnieszki Pomaskiej z wyborcami w sieci – wydarzenie, dzięki któremu zainteresowane osoby Czytaj więcej →