Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Stan gry w Platformie: Bieńkowska komisarzem do spraw polityki regionalnej, Sikorski zostaje

Screen Shot 2014-09-02 at 12.58.02

Elżbieta Bieńkowska ma być już prawie pewnym kandydatem Polski na stanowisko unijnego komisarza do spraw polityki regionalnej. Funkcję tę pełniła kiedyś Danuta Huebner. Według niektórych rozmówców 300polityki na giełdzie ministrów do wymiany pojawiają się podawani przez Gazetę Wyborczą: Sienkiewicz, Szczurek i Arłukowicz (do MZ pojawiały się na giełdzie kandydatury profesorów Czytaj więcej →

Tusk o Platformie, swoim następcy i wyborach – 7 najważniejszych cytatów

tusk111sab

Donald Tusk udzielił swojego pierwszego wywiadu po wyborze na szefa RE Tomaszowi Lisowi. Oto 7 najważniejszych deklaracji politycznych z tego wywiadu. Tusk o tym, jak długo będzie premierem: Może nie do 1 grudnia, jeszcze jakiś czas będę premierem polskiego rządu. Tusk o Platformie: To może być nowe otwarcie, nie tylko w PO Czytaj więcej →

Nie będzie jutro konferencji Tuska. Najwcześniej w środę premier udzieli informacji o nowym układzie rządowym

Jak mówi Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z 300polityką, premier prawdopodobnie nie spotka się jutro z dziennikarzami, by poinformować o nowym układzie rządowym i przedstawić nazwisko nowego premiera. Rzecznik rządu w rozmowie z TVN24 dała do zrozumienia, że konferencja może odbyć się w środę. W środę bowiem rząd zajmie się wstępnym projektem budżetu Czytaj więcej →

5 bezpośrednich konsekwencji wyboru Tuska na szefa RE

tusk111

Sobotnie wydarzenia w Brukseli będą miały długoterminowe konsekwencje dla polskiej sceny politycznej. Jak już pisaliśmy na 300, przeprowadzka Tuska do Brukseli byłaby najważniejszym wydarzeniem od podwójnych wyborów w 2005 roku i powstania rządu Marcinkiewicza. Teraz ten scenariusz się spełnił, ale wybór premiera na szefa Rady ma też bardziej praktyczne, bezpośrednie konsekwencje Czytaj więcej →

Tusk: We wtorek informacja o nowym układzie rządowym w Polsce. „Nie boję się o PO”

TuskRompuy

Jak stwierdził premier Tusk bezpośrednio po wspólnej konferencji prasowej z Hermanem Van Rompuyem i nową szefową unijnej dyplomacji, Federicą Mogherini, najprawdopodobniej we wtorek przedstawi informację o scenariuszach politycznych w Polsce. Jak dodał, nie boi się o dalsze losy Platformy. Do końca listopada – jak zapowiedziała rzecznik rządu – ma wykonywać Czytaj więcej →