Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Opozycja o 500+. Kukiz ponownie w kontrze do PiS, Kosiniak chwalony przez komentatorów, Schetyna zapowiada „alternatywę”

Władek

Sejmowe kluby w różny sposób pozycjonują się wobec programu PiS Rodzina 500+, choć ich propozycje poprawek zawierają wspólny mianownik. Punktem zbieżnym jest m.in. stwierdzenie, iż na projekcie PiS stracą samotne matki. Fakt ten mocno podkreślają liderzy PSL i Nowoczesnej, a dodatkowym pretekstem do krytyki rządu w tym kontekście stała się Czytaj więcej →

PBSz składa projekt ustawy „Rodzina 500+”. „Dotrzymałam słowa, to początek drogi”

Szydło

PBSz składa projekt ustawy „Rodzina 500+”. „Dotrzymałam słowa, to początek drogi” – To bardzo ważny dzień dla rządu, dla parlamentu, dla mnie, bo dotrzymałam słowa… Ale jest to przede wszystkim bardzo ważny dzień dla wszystkich polskich rodzin. Po raz pierwszy po 1989 r. będzie w Polsce program prodemograficzny wparcia polskich Czytaj więcej →

Waszczykowski w „expose” o Unii równych państw, atakach na Polskę i pragmatyzmie w relacjach z Rosją [kluczowe cytaty]

CZ37NJAWkAAVj_r

Witold Waszczykowski w swoim dzisiejszym wystąpieniu w Sejmie często podkreślał wartość współpracy – w kontekście polityki zagranicznej – między rządem a prezydentem. Szef MSZ kilkukrotnie powoływał się na Andrzeja Dudę. Wyraźnym akcentem w „expose” ministra było podkreślanie konieczności utrzymywania pozytywnych relacji – „w pierwszej kolejności” – z Wielką Brytanią. Polityk Czytaj więcej →

Priorytety Glińskiego: rozwój kultury wysokiej w TVP, intensywne prace nad “dużą produkcją filmową”, podwyżki w sektorze

komisja1

Piotr Gliński przedstawił dziś na sejmowej Komisji Kultury najważniejsze zadania stojące przed kierowanym przez niego resortem. Jak zapewniał wicepremier, od początku urzędowania regularnie spotyka się ze środowiskami artystycznymi – również dzisiaj. – Mam spotkanie z artystami, którzy byli mniej widoczni w życiu publicznym, ponieważ mieli ograniczony dostęp do instytucji publicznych. Czytaj więcej →

Kolejna katastrofa PO – komentatorzy jednomyślni na temat przebiegu sesji w Strasburgu

tu

“Mocne końcowe przemówienie B. Szydło. Wygrała, a tchórzliwa PO na łopatkach” – tej opinii po debacie w PE nie wyraził polityk PiS czy nawet zwolennik rządu. To zdanie jednego z najostrzejszych krytyków PiS, Waldemara Kuczyńskiego. To ono właśnie charakteryzuje nastroje panujące wśród kluczowych komentatorów. W komentarzach panuje zgoda, że debata, Czytaj więcej →