Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Rząd zapowiada nowelizację tegorocznego budżetu i zwiększenie deficytu o 3-4 mld zł

W najbliższy wtorek, tj. 1 grudnia, rząd zajmie się opracowaną w trybie pilnym nowelizacją tegorocznego budżetu. Zgodnie z projektem, deficyt zostanie zwiększony o 3-4 mld złotych, przy czym „kwota ta zostanie doprecyzowana w oparciu o szczegółowe dane z resortów”. Według Ministerstwa Finansów, przyczyną są niskie wpływy podatkowe: „Dochody z podatku VAT Czytaj więcej →

5 zapowiedzi i deklaracji rządu, które umknęły uwadze w tym tygodniu

kprm1

Pakiet dla przedsiębiorców, ustawa antyterrorystyczna, plany utworzenia nowych formacji wojskowych. To tylko niektóre zapowiedzi, których rząd Beaty Szydło dokonał w ostatnich dniach. W cieniu sejmowej batalii o Trybunał Konstytucyjny i wewnętrznej kampanii w PO trwają też przygotowania do konferencji COP21, która będzie pierwszym poważnym testem na arenie międzynarodowej dla nowego Czytaj więcej →

Stanowisko rządu przed COP21: Polska zapewnia, że chce porozumienia i stawia na gospodarkę przestrzenną

Bełchatów_Elektrownia

Ministerstwo Środowiska deklaruje chęć zawarcia porozumienia na konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu – to jeden z głównych elementów stanowiska, które w środę zaprezentował minister Szyszko Przekaz zaprezentowany na posiedzeniu komisji środowiska w Sejmie jest prosty: Chcemy globalnego porozumienia, ale na warunkach „zrównoważonego rozwoju”. Zdaniem opozycji, ministerstwo w swojej strategii nadmiernie Czytaj więcej →

Najważniejsze zapowiedzi Szydło: możliwa korekta projektu 500+, audyt budżetu i zmiany dotyczące podatku dochodowego

kprm

Najciekawszą kwestią poruszoną na konferencji prasowej Beaty Szydło po pierwszym, roboczym posiedzeniu jej rządu, była gotowość przeprowadzenia korekty w projekcie ustawy Rodzina 500+ – sztandarowej zapowiedzi PiS zarówno w kampanii Andrzeja Dudy, jak i kampanii parlamentarnej. Głównym tematem, jakim zajęła się dziś Rada Ministrów, był projekt budżetu na 2016 i analiza Czytaj więcej →

Rząd we wtorek o zmianach w projekcie budżetu i harmonogramie prac legislacyjnych

Screen Shot 2015-11-23 at 15.13.53

Rząd na swoim pierwszym, roboczym posiedzeniu zajmie się planami na pierwsze sto dni – poinformowała na briefingu w RCB premier Beata Szydło. W porządku dziennym wtorkowego posiedzenia RM znajdują się punkty dotyczące prac nad zmianami w projekcie budżetu: informacja na temat realizacji budżetu państwa w 2015 oraz harmonogramu prac nad Czytaj więcej →