Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Ewa Kopacz w nowym spocie PO: Polacy muszą lepiej zarabiać, budżet weźmie na siebie składki na ZUS i NFZ

Screen Shot 2015-10-04 at 11.16.19

Pociąg i podróżująca premier są znakami rozpoznawczym Platformy w tej kampanii. W nowym spocie PO, który 300POLITYKA publikuje jako pierwsza, Ewa Kopacz w dynamicznym przekazie z pociągu, mijając domy, farmy wiatraków i inwestycje powtarza przekaz o wyższych zarobkach i propozycjach podatkowych PO. Jak mówi PEK w 30-to sekundowej reklamówce: Polska zmieniła Czytaj więcej →

Przyspieszamy rozwój – kolejny przekaz PEK. Zdaniem strategów PO, PEK zyskuje na aktywności prezesa i skręcie PiS w prawo

slack-imgs-1.com

„Przyspieszamy rozwój” – to nowy motyw przewodni kampanii PEK – dowiaduje się 300POLITYKA. Ilustracją tego mają być nie tylko silniej ostatnio akcentowane gospodarcze propozycje PO, ale rozwój ma być przedstawiany też w kontekście silniejszych związków z Europą i ochrony wolności obywatelskich. Sztabowcy PO uznali weto prezydenta do ustawy o uzgodnieniu Czytaj więcej →

Tusk: Trzymam kciuki za PEK

Donald Tusk po zakończeniu gali EFNI w Sopocie spotkał się z dziennikarzami na krótkim briefingu. Na pytanie 300POLITYKI, czy trzyma kciuki za Ewę Kopacz, przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził: „Zgadujcie. Oczywiście, że tak. Tak naprawdę bardzo wysoko cenię reakcję polskiego rządu w tej niezwykle skomplikowanej i trudnej sytuacji. Znamy emocje ludzi, nie mam żadnych złudzeń: Czytaj więcej →

„Silna gospodarka, wyższe płace” – PO prezentuje billboard i nowe hasło

Nowe hasło Platformy na ostatnie tygodnie kampanii wprost nawiązuje do ogłoszonego kilka tygodni temu podatkowego programu Platformy. To kontynuacja przekazu: przez 8 lat modernizowaliśmy kraj, teraz czas na przejść na kolejny etap, aby Polacy więcej zarabiali. Jak mówił na konferencji Marcin Kierwiński: „Silna gospodarka jest podstawą tego, by Polakom żyło Czytaj więcej →