Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Polityczny kalendarz: 22 września powołanie nowego rządu, expose na początku października

Kopacz1a

Piątkowe spotkanie prezydenta Komorowskiego z marszałek Kopacz trwało ponad 45 minut. Oto jak teraz wygląda polityczny kalendarz na najbliższe tygodnie, o którym jeszcze dziś ma mówić prezydent Komorowski. 22 września nastąpi zaprzysiężenie rządu, a jak się dowiadujemy, najprawdopodobniej 3 października (na specjalnym posiedzeniu) swoje expose wygłosi premier Kopacz i poprosi Sejm Czytaj więcej →

Walka w Platformie wraca do metody faktów dokonanych. Grabarczyk i Schetyna na froncie z Tuskiem i Kopacz?

5985703714_3de218d0a8_o

Tusk i Kopacz w szachu spółdzielni i schetynowców? Bliscy Tuskowi politycy PO mocno temu zaprzeczają, ale sytuacja wygląda na powrót do starej gry Schetyny, która zapewniła mu stanowisko wicepremiera, a potem stanowisko marszałka- metodę faktów dokonanych. Trzech polityków Platformy oddało dziś kolejne strzały w faktycznej już wojnie o wpływy w Czytaj więcej →

Tusk złożył dymisję. „Wręczyłem papiery”

tusk7

Premier Tusk złożył dymisję na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego. „Wręczyłem papiery” - powiedział po posiedzeniu RBN, ostatnim w którym wziął udział jako premier. Dymisja ma zostać rozpatrzona przez prezydenta Komorowskiego we czwartek. fot. tvn24

Przegrana PO w wyborach do Senatu wymusi przyspieszenie? Przez brak politycznej strategii, Platforma przejada własne zasoby

Screen Shot 2014-09-08 at 10.29.16

Platforma przegrywa test wyborczy, mimo dwóch najlepszych medialnie politycznych tygodni od lat. Wbrew oczekiwaniom strategów Platformy, osobiste zaangażowanie odchodzących: premiera i wicepremier, nie pomogło szansom Platformy w żadnych z trzech okręgów senackich, gdzie odbywały się w niedzielę wybory uzupełniające do Senatu. Platforma miała w Rybniku ułatwioną sytuację, bo Krząkała uchodził Czytaj więcej →