Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie
15657954681_0955b45d67_o

Jak Platforma uzupełnia przekaz swojej ogólnokrajowej kampanii samorządowej

Spotkania premier Kopacz pod hasłem „Bliżej ludzi” to nie jedyna forma aktywności ogólnokrajowej PO w tej kampanii. To na tym najbardziej skoncentrowana jest uwaga mediów w Warszawie,  Ale nie jest to jedyny przejaw ogólnokrajowej aktywności Platformy w tych wyborach. Partia od kilku dni systematycznie pokazuje swój program i zestaw dobrych Czytaj więcej →

Kopacz o głosowaniu ws. Sikorskiego: „Ja nie ustalam porządku obrad”

15045015004_04a340d950_o

Ewa Kopacz na krótkiej konferencji prasowej w miejscowości Kisielin (niedaleko Zielonej Góry, w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego) odniosła się do kwestii terminu głosowania w sprawie odwołania marszałka Sikorskiego. Jak podkreśliła, nie jest już marszałkiem Sejmu i nie ustala już porządku obrad. „To marszałek ustala”. W tym tygodniu pojawiły się informacje Czytaj więcej →

Trudna sytuacja Platformy na trzy tygodnie przed wyborami – 3 aspekty

15454736908_5d3049b59f_o

Do wyborów samorządowych pozostało już mniej niż trzy tygodnie, efektywnej kampanii  pozostało jednak znacznie mniej. A ogólna sytuacja Platformy jest dużo trudniejsza niż w analogicznym punkcie przed wyborami europejskimi. Złożyło się na to kilka przyczyn, z których najważniejsza jest ta, że parta rządząca pozwoliła, aby to wydarzenia „zewnętrzne” dyktowały rytm- bardzo Czytaj więcej →

Kopacz o Sikorskim: „Musi odbudować zaufanie i ułożyć relacje z mediami”

kopacz7aaa

Ostatnim punktem w planie poniedziałkowej wizyty Ewy Kopacz w woj. warmińsko-mazurskim była konferencja prasowa w Olsztynku. Wcześniej spotkała się m.in. ze strażakami i ratownikami medycznymi. Ale główny przekaz polityczny tej konferencji dotyczył marszałka Sikorskiego. Zapytana o jego dalsze polityczne losy, premier Kopacz stwierdziła m.in., że musi odbudować zaufanie do siebie. Czytaj więcej →

Pierwsze notowania rządu Ewy Kopacz. Sceptycyzm ludzi młodych, duże nadzieje i poparcie elektoratu SLD

CBOS1

Rząd Ewy Kopacz ma bardzo dobre notowania wśród kobiet, budzi też duże nadzieje elektoratu SLD, a jest chłodno przyjmowany przez ludzi młodych. Jego pozycja startowa jest w kilku punktach lepsza niż po inauguracji II gabinetu Donalda Tuska, ale nie oznacza to jeszcze, że budzi duży entuzjazm społeczny. To najważniejsze wnioski z pierwszych Czytaj więcej →