Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Paweł Zalewski usunięty z list Platformy. Otrzymał propozycję startu z innego okręgu, ale odmówił

Zal

Paweł Zalewski usunięty z list Platformy. Otrzymał propozycję startu z innego okręgu, ale odmówił Paweł Zalewski nie znajdzie się na żadnej z mazowieckich list wyborczych Platformy – dowiaduje się 300POLITYKA. Decyzją zarządu PO, który odbył się wczoraj, Zalewski zostaje skreślony z trzeciego miejsca na liście w okręgu podwarszawskim, a jego Czytaj więcej →

„STOP hipokryzji PiS”. Platforma odpowiada na spot o Radzie Europy

PO klip

W najnowszym spocie internetowym Platforma odpowiada na klip PiS – zaprezentowany w poniedziałek – dotyczący finansowania partii politycznych z budżetu państwa i rekomendacji Rady Europy. 300POLITYKA jako pierwsza publikuje spot. „PiS sugeruje, że odejście od finansowania partii z budżetu to wyjście Polski z Rady Europy. To oczywiście kłamstwo. Gdy Rada Czytaj więcej →

Pociąg do pracy – nowe przesłanie wyborcze PEK

Od jutra PEK wzmacnia przekaz – obok hasła „kolej na Ewę”, dodane zostanie nowe „pociąg do pracy” – dowiaduje się 300POLITYKA. Premier – jak mówi rozmówca 300 – będzie chciała podkreślić, że priorytetem rządu jest ochrona miejsc pracy, a z drugiej strony wskazać, że kraj nie jest w ruinie, bo Polacy ciężko Czytaj więcej →

Współpracownicy Kopacz wycięci przez baronów na listach: Trzaskowski bez rekomendacji, Korol szósty, Grabowski ostatni, Radziszewska druga, Nitras dziewiąty

Screen Shot 2015-07-31 at 18.49.26

Przymierzany do wyborczej jedynki minister sportu Adam Korol znalazł się jednak dopiero na 6. miejscu po rekomendacjach władz pomorskiej PO, a minister środowiska Maciej Grabowski otrzymał ostatnie miejsce na tej samej liście. W Krakowie, wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski, mimo sugestii w ogóle nie znalazł się na liście. Przeciw propozycjom nowego Czytaj więcej →