Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Wkrótce premiera dwóch książek z Ewą Kopacz w tle

Była rzecznik rządu Iwona Sulik w rozmowie z 300POLITYKĄ potwierdza, że w maju w księgarniach pojawi się jej książka „Byłam rzecznikiem rządu”. Szczegóły nie są znane. Premiera ma odbyć się w maju, nie wiadomo jeszcze czy przed, czy po I turze wyborów prezydenckich. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Melanż. Informację podał Czytaj więcej →

Polska racjonalna kontra Polska radykalna – sztab PBK spotem otworzy w poniedziałek nowy etap kampanii

Screen Shot 2015-03-22 at 19.02.52

Spot telewizyjny obrazujący nową oś kampanii Bronisława Komorowskiego ma nawiązywać do przekazu wyborczego, który dał drugie zwycięstwo wyborcze Donalda Tuska w 2011: „Oni pójdą głosować”. Przekaz ma wyglądać podobnie i sprowadzać się do alternatywy: „Polska racjonalna kontra Polska radykalna”. Jak mówi 300POLITYCE jeden z kluczowych sztabowców kampanii PO:  - W Czytaj więcej →

Kopacz: w zamachu prawie na pewno zginęli Polacy. W ciągu godziny rozmowa z premierem Tunezji

Ewa Kopacz po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. wydarzeń w Tunezji potwierdziła, że w zamachu prawie na pewno zginęli Polacy. 20 polskich obywateli jest bezpiecznych, i to jedyna precyzyjna informacja. Premier ma w ciągu godziny rozmawiać z premierem Tunezji. Od pierwszej chwili, kiedy dotarła do mnie ta straszna informacja, Czytaj więcej →

PEK o in vitro, nowej ordynacji podatkowej i bojkocie Dolce&Gabbana – kluczowe punkty

16843630392_fea11386e9_o

Efektowne wystąpienie prof. Etela na temat nowej ordynacji podatkowej, ostre odniesienie się przez PEK do Dolce&Gabbana i zapowiedź, że „być może pod koniec tego miesiąca” premier przedstawi „procentowy zakres realizacji zapowiedzi [z expose]” – to kluczowe elementy konferencji Ewy Kopacz. Przebieg spotkania z dziennikarzami od początku był dość zaskakujący. Towarzyszący Czytaj więcej →