Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Współpracownicy Kopacz wycięci przez baronów na listach: Trzaskowski bez rekomendacji, Korol szósty, Grabowski ostatni, Radziszewska druga, Nitras dziewiąty

Screen Shot 2015-07-31 at 18.49.26

Przymierzany do wyborczej jedynki minister sportu Adam Korol znalazł się jednak dopiero na 6. miejscu po rekomendacjach władz pomorskiej PO, a minister środowiska Maciej Grabowski otrzymał ostatnie miejsce na tej samej liście. W Krakowie, wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski, mimo sugestii w ogóle nie znalazł się na liście. Przeciw propozycjom nowego Czytaj więcej →

Abgarowicz oddaje pole Giertychowi i startuje do Sejmu, Kidawa nie startuje ze stolicy – znamy warszawską listę PO

Konwencja-PO

Łukasz Abgarowicz, wieloletni senator PO, który w ostatnich wyborach kandydował do Senatu z okręgu podwarszawskiego, tym razem wystartuje w wyborach do Sejmu. Tym samym Platforma oddaje pole Romanowi Giertychowi i nie wystawia swojego kandydata w tym okręgu. Z tego samego rezygnuje też PSL – dowiaduje się jako pierwsza 300POLITYKA. Nasi rozmówcy Czytaj więcej →

We wtorek rząd we Wrocławiu. O wsparciu Europejskiej Stolicy Kultury i KGHM

PEK we wtorek ogłosi finansowe wsparcie dla Europejskiej Stolicy Kultury. Tego dnia we Wrocławiu odbędzie się kolejne – trzecie już – wyjazdowe posiedzenie rządu. Niewykluczone, ze PEK ogłosi też zmniejszenie podatku od kopalin, co miałoby pomóc KGHM. Obrady rozpoczną się o 14:00. Rząd przyjmie projekt uchwały, ustanawiający wieloletni program „Europejska Stolica Kultury Czytaj więcej →

W krakowskiej PO apogeum walki Lipiec- Raś, do walki o jedynkę wkracza Klich, ale część działaczy o start prosi Kidawę

11295762_630549520380157_4383453985315730877_n

O jedynkę na krakowskiej liście PO rywalizują: Ireneusz Raś, Grzegorz Lipiec i Bogdan Klich. Działacze PO nabierają rosnącego przekonania, że żaden z tych kandydatów nie gwarantuje sukcesu w starciu z silną listą zjednoczonej wokół PiS prawicy, na której mają się znaleźć Małgorzata Wassermann, Jarosław Gowin, Marek Lassota i być może Czytaj więcej →

Nowy, zaskakujący spot PO. 5 kobiet o Ewie Kopacz: Zawsze pomagała ludziom

Screen Shot 2015-07-15 at 13.41.54

„Czy to była noc, czy dzień, zawsze pomagała ludziom”, „Drzwi u niej się praktycznie nie zamykały”, „Odważna”, Pięć zwykłych kobiet z Szydłowca wspomina Ewę Kopacz w spocie, który jako pierwsza publikuje 300POLITYKA, a który od środowego wieczora będzie nadawany w stacjach telewizyjnych. Pomysłem strategów PO jest pokazanie Ewy Kopacz jako Czytaj więcej →