Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Jak politycy PO definiują rolę nowego rzecznika rządu. 5 cytatów

W związku z ostatnimi dymisjami w KPRM politycy Platformy Obywatelskiej pozwalają sobie na dość odważne komentarze dotyczące sprawy. Otwarcie odnoszą się do sytuacji – newralgicznej przecież dla premier Kopacz – nie szczędząc przy tym krytycznych, czasem bardzo, opinii na temat byłego już otoczenia szefowej rządu. Dotyczy to zwłaszcza Iwony Sulik, Czytaj więcej →

Iwona Sulik podała się do dymisji. Nieoficjalnie: Decyzja wymuszona przez Kopacz

sulik2

Po tekście „Faktu” dotyczącym doradzania m.in. Przemysławowi Wiplerowi, Iwona Sulik przestaje być rzecznikiem rządu. Jak dowiaduje się nieoficjalnie 300POLITYKA, Sulik nie chciała się podać do dymisji, a jej odejście zostało wymuszone przez Ewę Kopacz. Podstawowy argument: Platforma nie mogła zaakceptować sytuacji, w której rzecznik rządu doradzała partii, która odebrała PO Czytaj więcej →

Ultimatum Piotra Dudy dla PEK. Albo rozmowy o postulatach związków do 31 stycznia, albo strajk

PD

Negocjacje albo walka - tak najkrócej ująć można przekaz Piotra Dudy z konferencji prasowej we wtorek, którą szef „Solidarności” zorganizował wraz z innymi liderami związków zawodowych. Ci przekonywali: „Strajki dojrzewają długo, ale wybuchają natychmiast”. To jasne ultimatum pod adresem rządzących: albo rozpoczynacie z nami rozmowy, albo wychodzimy na ulice. Ostateczny termin na podjęcie rozmów Czytaj więcej →

Wielość, moment, czas i pustka. 4 problemy 4 rywali w PO w 4 słowach

Screen Shot 2015-01-20 at 13.20.27

Wielość, głównie treści u Ewy Kopacz, brak dobrego politycznego momentu u Grzegorza Schetyny, brak czasu na odbudowanie u Radosława Sikorskiego i pustka, brak politycznej osobowości Cezarego Grabarczyka. Analizujemy cztery niedomagania czterech rywali w PO. Ewa Kopacz – WIELOŚĆ. Wielość słów, strategii, projektów, priorytetów, pełnomocników. Opakowań jest za dużo, a esencji za mało. Czytaj więcej →

Po sporze z górnikami – jednak lepsze widoki Kopacz [3 aspekty rozgrywki]

Screen Shot 2015-01-17 at 16.37.38

Dość sprawne doprowadzenie do porozumienia ze związkami, rozegranie rywalizacji Duda – Kolorz, prawdopodobnie bez większych ustępstw dla pierwotnego planu naprawczego Kompanii, bardziej politycznie, niż tylko wizerunkowo wzmacnia premier Kopacz. Jest to szczególnie ważny moment, bo po serii wizerunkowych wpadek, które stawiały pod znakiem zapytania sterowność nowej ekipy (także obejmujących unikanie Czytaj więcej →