Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Po zarządzie PO: Konwencja programowa jednym z pomysłów na restart

kopaczproper1

Na przyszłotygodniowym wyjazdowym posiedzeniu klubu PO premier Kopacz ma przedstawić założenia konwencji programowej i nowego programu partii. To pomysł na restart po porażce w wyborach prezydenckich. „Świat się zmienił, musimy to dostrzec” – mówi nam jeden z baronów PO.  To była jedna z głównych propozycji, które mają doprowadzić do restartu i zapewnić Czytaj więcej →

Sztab PBK uderza w kandydata PiS nowym spotem o rolnictwie i CO2. „Prawdziwa twarz Andrzeja Dudy”

dudaPBK1

Nowy internetowy spot sztab Bronisława Komorowskiego to uderzenie w Andrzeja Dudę za pomocą ankiety MPW o Wspólnej Polityce Rolnej i CO2. Spot nosi tytuł: „Andrzej Duda was wyduda”. Jak słyszymy od sztabowców prezydenta, Bronisław Komorowski powróci do tematu na czwartkowej debacie w TVN, i to przy użyciu nowych dowodów na Czytaj więcej →

Rozmowa Wojtunika z Bieńkowską w „Do Rzeczy”. Kluczowe fragmenty

SIENK

W najnowszym wydaniu „Do Rzeczy” można zapoznać się ze stenogramami z rozmowy Pawła Wojtunika z Elżbietą Bieńkowską, która odbyła się w „Sowie i Przyjaciołach” w ubiegłym roku. Dziennikarze tygodnika przez całą niedzielę podkręcali atmosferę wokół publikacji. Przedstawiamy jej kluczowe fragmenty. Padają w nich mocne słowa pod adresem niektórych polityków: o Janie Burym Czytaj więcej →

Temat Grabarczyka znika z mediów. Udane zarządzanie kryzysem w wydaniu PEK

Screen Shot 2015-05-02 at 00.25.58

Temat Grabarczyka niespotykanie – jak na sytuację o tych rozmiarach szkody – szybko zniknął z obiegu medialnego. Wychodzi na to, że Ewa Kopacz, po raz pierwszy tak sprawnie zarządziła poważnym kryzysem politycznym. Poważnym głównie dlatego, że dotyczył ministra, który jak choćby wynikało z prezentacji rządu w auli Politechniki, był elementem Czytaj więcej →

Tusk dymisjonował swoich ministrów, jednocześnie ich chwaląc [5 przykładów]

tuskUE

Dymisja ministra Grabarczyka to pierwsza taka sytuacja dla premier Kopacz. Jak w takich chwilach zachowywał się jej poprzednik? Zwykle chwalił swoich ministrów, chociaż popełniali błędy kończące ich kariery w rządzie. Oto 5 przykładów. Nowak: Zachował się honorowo. Tusk podkreślał zalety ministra po jego dymisji związanej z aferą zegarkową. „Minister Nowak, składając Czytaj więcej →