Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Konrad Niklewicz funkcję dyrektora w think tanku PO łączy z pracą w KPRM

Konrad Niklewicz od niedawna jest dyrektorem zarządzającym Instytutu Obywatelskiego. Taką informację można znaleźć na stronie think-tanku PO. Jednocześnie Niklewicz pracuje jako doradca sekretarza stanu w KPRM. Kancelaria Premiera potwierdziła nam, że Niklewicz w dalszym ciągu jest zatrudniony na stanowisku doradcy sekretarza stanu w KPRM. Co ciekawe, Niklewicz – jak mówi nam jeden Czytaj więcej →

PEK o programie dla górnictwa, „dumnym narodzie Ślązaków” i Lasach Państwowych – kluczowe punkty

pek22slask

Ewa Kopacz na briefingu prasowym w Katowicach – tuż po rozmowach ze związkowcami, które zakończyły się dwie godziny później, niż przewidywano – odpowiedziała na pytania dotyczące między innymi sytuacji na Śląsku, a także rządowego programu dla regionu. Odniosła się też do zarzutów jednego z wyborców, który pytał premier o umowy Czytaj więcej →

PEK zapewne przegra konfrontację w wieczornych serwisach

Rytualne uderzenie w PiS i niewiele konkretów programowych – tak w skrócie można podsumować wystąpienie Ewy Kopacz. Warszawską konwencję trudno nazwać punktem zwrotnym i dlatego najpewniej Platforma przegra konfrontację w wieczornych serwisach. Wbrew spekulacjom, premier nie ogłosiła podwyżki kwoty wolnej od podatku czy obniżenia podatków. Uderzenie w PiS, zaproszenie Jarosława Czytaj więcej →