Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Temperament kontra strategia – Kopacz i Schetyna w zarządzaniu kryzysem Sikorskiego

SchetynaKopacz

Kto w najpowżniejszym kryzysie politycznym PO od afery taśmowej, robił wrażenie bardziej „premierowskie” – rozgorączkowana Ewa Kopacz na tle tablicy centrum zarządzania kryzysowego, czy gaszący w rozmowie z Kamilem Durczokiem w Faktach po Faktach TVN24 emocje wokół słów Sikorskiego Grzegorz Schetyna? Ewa Kopacz, w całkowitej opozycji tego jak w analogicznych Czytaj więcej →

7 najważniejszych rzeczy w polskiej polityce teraz

sikorski2Sejm

Burza wokół słów Radosława Sikorskiego osiągnęła apokaliptyczne dla Platformy rozmiary. Los marszałka Sejmu zależy teraz od czynników, które są niemal całkowicie poza jego kontrolą. To pierwszy tak duży kryzys Ewy Kopacz, która dodatkowo – za swoją wtorkową interwencję – oberwała rykoszetem całej sprawy. Oto 7 najważniejszych czynników teraz w polskiej polityce. 1. Czas w Czytaj więcej →

Kopacz reaguje i przeprasza dziennikarzy za zachowanie Sikorskiego

15405734520_b18582889e_o

W krótkim oświadczeniu po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego nt. epidemii wirusa ebola Ewa Kopacz odniosła się do wtorkowych wydarzeń w Sejmie związanych z marszałkiem Sikorskim. Jak powiedziała, „nie będzie tolerować tego typu zachowań”, przeprosiła też dziennikarzy. „Miało to być oświadczenie, bardzo konkretne odpowiedzi na pytania, a nie odesłanie do wywiadu” Czytaj więcej →

Ewa Kopacz cały czas o krok za wydarzeniami

14923082694_295e369649_o

Nie skończył się jeszcze kryzys po słowach Marka Sawickiego o „frajerach”, a już teraz KPRM musi zmagać się z nowym. To wypowiedź marszałka Radosława Sikorskiego z rozmowy w Politico Magazine o rzekomej propozycji Putina dotyczącej podziału Ukrainy. Kopacz stwierdziła w poniedziałek na konferencji w Kancelarii Premiera że nie zna tych słów, a Czytaj więcej →