Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie

Platforma bez pomysłu na przekaz na Święta

Kopaczkonwencja1

Konwencja samorządowa PO w dwa tygodnie po wyborach to na tyle oryginalny pomysł, że mógł mieć tylko jedno polityczne uzasadnienie: sobotni marsz PiS. Platforma musiała znaleźć sposób, by spróbować wyprzedzić jutrzejszy event PiS. Ale wymuszone okolicznościami spotkanie partii w Warszawie, w trakcie którego przemawiali m.in. Jacek Jaśkowiak i Radosław Witkowski nie przyniosło niczego Czytaj więcej →

Schetyna na głębokości peryskopowej. Nie komentuje najważniejszych dla PO spraw

9O4B0371

Sprawa Sikorskiego jest tematem w mediach od trzech dni (od czterech, jeśli liczyć publikację okładki i zapowiedzi tekstu Wprost w niedzielne popołudnie). Do tej pory jednym z najważniejszych głosów Platformy był Andrzej Biernat, który stwierdził ostatecznie, że nie będzie domagać się wyjaśnień od od Sikorskiego w sprawie jego wyjazdów. Schetyny Czytaj więcej →

Piotrowska o kryzysie w kujawsko-pomorskiej PO. Pierwszy taki spór na talerzu Kopacz

foto_16

Konflikt między Toruniem a Bydgoszczą w kujawsko-pomorskiej Platformie wszedł na nowy poziom. Minister Teresa Piotrowska na antenie Radia PiK wprost mówiła dziś o kryzysie w partii. A to wszystko za sprawą nowego podziału władz w województwie, które  - wbrew ustaleniom dokonanym na poziomie najwyższych władz PO – nie uwzględniają propozycji personalnych Czytaj więcej →

Sławomir in, Sławomir out – zmiany w PO

nowak_nitras

W opublikowanym przed kilkoma minutami oświadczeniu, Sławomir Nowak stwierdził, że rezygnuje z mandatu poselskiego. To efekt czwartkowego wyroku w sprawie zegarkowej. Były minister transportu został uznany za winnego w sprawie zatajenia zegarka w oświadczeniach majątkowych, sąd skazał go na 20 tys. złotych grzywny. Nowak zapowiedział odwołanie od wyroku. To nie jedyne zmiany w obozie rządzącym. Czytaj więcej →

Kopacz w Sejmie o „bezsilności” Kaczyńskiego – kluczowe punkty

PEKJP

Wspólna konferencja prasowa premier Kopacz i wicepremiera Piechocińskiego była poświęcona ogłoszeniu koalicji PO-PSL w 15 sejmikach wojewódzkich, ale nie zabrakło też reakcji na najnowsze słowa Jarosława Kaczyńskiego oraz deklaracje o marszu 13 grudnia. Lider PiS ogłosił wprost, że wybory były sfałszowane – zarówno z trybuny sejmowej kilkanaście minut wcześniej, jak i we Czytaj więcej →