Tusk i Arłukowicz o zmianach w służbie zdrowia – kluczowe punkty

13311729673_3714267cc5_b

Dziś minister Arłukowicz oraz premier Tusk przedstawili pakiet zmian w służbie zdrowia. Pakiet podzielony jest na dwie główne części: pakiet onkologiczny oraz tzw. pakiet kolejkowy. Premier zapowiedział też, że po konferencji pojedzie do Sejmu, by spotkać się z protestującymi rodzicami. Oto kluczowe punkty z tej konferencji.

Tusk o zmianach w służbie zdrowia 

 • Premier ogłosił, że zgodnie ze zobowiązaniem, na początku wiosny przedstawiana jest koncepcja skrócenia czasu oczekiwania na na terapię, szczególnie onkologiczną.
 • „Praca została wykonana” – stwierdził Tusk.
 • Szef rządu zapowiedział też, że będzie czujnie przyglądał się pracy ministra zdrowia i całego resortu w fazie wdrażania tego planu.
 • Chodzi „realny efekt”, który ma uratować ludzi, a nie tylko o zmiany w prawie.

Arłukowicz o pakiecie onkologicznym 

 • Pierwszy punkt: zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
 • Arłukowicz zapowiedział też gwarancje terminu leczenia, wprowadzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego (projektowanego przez odrębne konsylium) pacjenta, wprowadzenie specjalnej opieki po wyleczeniu.
 • Wprowadzenie szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, każdy ma też mieć „kartę pacjenta onkologicznego”.
 • Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie 9 tygodni
 • Szybka terapia będzie dodatkowo finansowana, ale warunkiem będzie dotrzymanie określonych maksymalnych terminów – mówił minister.

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym 

 • Elementy tego planu: system motywacyjny dla lekarzy rodzinnych, osobna pula finansowa dla pacjentów idących do specjalisty po raz pierwszy, elektroniczny system monitorowania kolejek, pielęgniarki i pielęgniarza mają mieć możliwość wypisywania recept, każdy oddział NFZ będzie miał specjalną infolinię o kolejkach do specjalisty. Premiowane maja być też jednodniowe hospitalizacje.
 • Jak zapewnił minister, wszystkie te zmiany są już opracowane, mają być wprowadzane rozporządzeniami i zmianami w ustawach. Zapisy legislacyjne mają trafić do KPRM już teraz.

Tusk o rodzicach dzieci niepełnosprawnych

 • „Nie licytujemy się na poziom współczucia”.
 • „Żadne słowa nie zmienią dramatu ludzi, którzy całe życie muszą poświęcić dla chorego dziecka”.
 • Pomoc jest limitowana tylko ilością środków. Data dojścia do pewnego poziomu uzawodowienia- 2016. „Jestem otwarty na przyspieszenie, już od 2015″. Najpóźniej w 2016 – świadczenie rządowe na poziomie płacy minimalnej.
 • Premier zapowiedział, że jeszcze dziś pojedzie do Sejmu, by spotkać się z rodzicami.

fot. KPRM

Pozostałe z : 300Ujazdowskie
Screen Shot 2014-08-27 at 19.42.09

5 punktów analizy: Czy Cameron ryzykowałby poparcie dla Tuska, gdyby ten był bez szans? Czyli…

To nie jest tak, że czołowe brytyjskie gazety dowiadują się przypadkiem o naturze rozmowy Camerona z Tuskiem. I to nie jest też tak, że brytyjski premier, na 8 miesięcy przed wyborami parlamentarnymi na Wyspach, ustępując Labourzystom o kilka punktów i tracąc poparcie na rzecz antyeuropejskiej prawicy, może sobie pozwolić na Czytaj więcej →

Tusk porzuca politykę na rzecz planu socjalnego, który mógłby ogłosić każdy inny premier – trzy aspekty

_sm_1563-2

Tusk zauważalnie ukłonił się elektoratowi socjalnemu, postawił na sprawy społeczne. Podobne zmiany w przeszłości – jak na przykład wydłużenie urlopów rodzicielskich, nie wpływały znacząco ani na notowania Platformy, ani tym bardziej na jej wewnętrzne morale. Podobne zwroty nie powstrzymywały też ani SLD ani PiS przed wyborczymi porażkami. W wystąpieniu Tuska polityka Czytaj więcej →

Cztery aspekty czwartego exposé. Tusk w Sejmie wyprzedzi unijny szczyt, bo spodziewa się porażki?

Screen Shot 2014-08-25 at 17.39.31

To kolejne sejmowe exposé Donalda Tuska, a nie szczyt europejski ma zapewne -w zamyśle KPRM- stać się wydarzeniem rozpoczynającym sezon polityczny. Czy gdyby Tusk spodziewał się brukselskiego sukcesu, to marnowałby formułę exposé na to, żeby dać w środę polityce paliwo tylko na 3 dni? Czy spodziewając się sukcesu nie lepiej Czytaj więcej →

Gdzie jest Tusk? Premier zniknął w te wakacje

14648146060_7dcb7e60b8_o

Kończy się sezon wakacyjny. Już wkrótce pierwsze po długiej przerwie posiedzenie Sejmu. Jedną z cech charakterystycznych ostatnich tygodni było bezprecedensowe pod względem komunikacji wycofanie się premiera Tuska. Premier odbył tylko kilka konferencji prasowych, ani razu nie pojawił się w „terenie”. To zupełnie inna strategia niż w 2013 roku, gdy szef Czytaj więcej →

Maszeruj, albo giń – taktyka Tuska wobec współpracowników w tarapatach

photo

Dzisiejsza jedynka Faktu: “Policja odbierze posłom samochody – minister z komendantem szykują nowy bat” – to apogeum kampanii wizerunkowej ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. “Marche ou crève”, “Maszeruj, albo giń” – to nie tylko zawołanie Legii Cudzoziemskiej, ale też stara taktyka Donalda Tuska wobec polityków PO w medialnych tarapatach. Szansę Czytaj więcej →