Nowy sondaż TNS do PE pokazuje skalę problemów Platformy

640px-European_Parliament_Plenar_hall

Nowy sondaż TNS do PE – pierwsze ankietowe (i samodzielne) badanie tej pracowni pokazujące poparcie dla partii politycznych w eurowyborach – sam w sobie jest złą wiadomością dla Platformy. Partia Donalda Tuska ma 19%. PiS osiąga w tym sondażu 29%. SLD ma 9%, PSL 6%, a Twój Ruch 5%. Ale gdy przyjrzymy się badaniom z 2009 roku, sytuacja PO wygląda jeszcze gorzej. Jest to też pierwszy sondaż w tym roku, który pokazuje, że PO ma mniejsze poparcie niż 20%.

Nowa Prawica ma  lepszy wynik niż Solidarna Polska i PRJG. Janusz Korwin-Mikke może liczyć na 3% poparcia, a Ziobro i Gowin  – po 2%. 48% badanych zadeklarowało, że będzie głosować, 38% nie zamierza tego zrobić, 14%  jeszcze nie wie. Z tych, którzy zadeklarowali udział w wyborach, 24 proc. nie wie, na kogo zagłosuje.To kolejne, czwarte w tym tygodniu badanie, które pokazuje dużą przewagę PiS nad PO. Wczoraj, w „sejmowym” sondażu, PiS miał aż 11 pp przewagi nad partią Donalda Tuska.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-13 lutego na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 971 dorosłych mieszkańców Polski. Preferencje zostały określone dla próby 464 osób deklarujących zamiar głosowania.

W sondażu TNS Polska dla „Wiadomości TVP” z 12 lutego, PiS miał 25%, a Platforma – 20%, EP/TR 11%, SLD 10%, a PSL 6%.

Co ciekawe, w 2009 roku sondaże poparcia na tym etapie kampanii pokazywały bardzo dużą przewagę PO nad PiS. Pierwsze badanie TNS przeprowadzone zostało na początku kwietnia. W sondażu TNS OBOP z 2-5 kwietnia przewaga Platformy nad PiS była gigantyczna – 54% do 21%, SLD miało 7%, a PSL 6%. Podobnie było w badaniu PBS na zlecenie „Gazety Wyborczej” z początku kwietnia: PO 49%, PiS 22%, SLD 13%, PSL 6%.

Platforma rozpoczynała kampanię do PE w bardzo dobrej sytuacji, a sondaże nie zmieniły się znacząco w trakcie całej kampanii, która zakończyła się zwycięstwem PO. Ostatecznie, PO zdobyła 44%. Oczywiście specyfika każdego wyborczego wyścigu jest inna, a sytuacja polityczna z 2009 roku jest zupełnie inna niż teraz, nie tylko ze względu na utrzymującą się przewagę PiS nad PO, ale także ze względu na istnienie wielu nowych partii, jak PRJG, SP czy Twój Ruch.

Porażka na taką skalę w maju byłaby odebrana jako miażdżąca klęska Platformy i jej lidera, co miałoby bardzo negatywny wpływ np. na wybory samorządowe.  Dlatego sztabowcy PO stoją przed bardzo trudnym zadaniem w najbliższych miesiącach. A co gorsza dla partii, ostatecznie jej listy do PE będą gotowe dopiero 22 marca. Czasu będzie więc bardzo mało by odwrócić negatywny trend.

Czytaj też: Jak zmieniały się sondaże w kampanii do PE w 2009 roku 

fot. PE

 

Pozostałe z : 300Zagranica

Minisesja PE: Zmiany w budżecie na lata 2014–2020 i bezpieczeństwo pracy

8530522551_3633137f40_b-640x426

Rocznice ludobójstwa Ormian i katastrofy budowlanej w Bangladeszu, przesunięcie środków w budżecie i wsparcie dla zwolnionych z MoryGlobal to główne tematy jednodniowej (15 kwietnia) sesji plenarnej w Brukseli. Europosłowie będą debatować o bezpieczeństwie pracy. Zagłosują w sprawie przyjęcia rezolucji w rocznicę katastrofy budowlanej w Szabharze w Bangladeszu i postępów w Czytaj więcej →

Hillary 2.0 – teraz musi się jej udać?

Hillary Clinton 2016

Hillary Clinton oficjalnie ogłosiła swój start w prezydenckich prawyborach Partii Demokratycznej. Choć na tę chwilę czekali nie tylko zniecierpliwieni dziennikarze polityczni, obeszło się bez wielkiej sceny, konfetti, balonów i politycznej pompy. W mediach społecznościowych pojawił się zamiast tego trochę ponaddwuminutowy prosty klip, który choć mocno opóźniony (pojawił się kilka godzin Czytaj więcej →

Jak Periscope i Meerkat mogą zmienić politykę i kampanie wyborcze

meerkat1

Meerkat i Periscope to dwie aplikacje, które zmienią oblicze kampanii wyborczych, zarówno od strony sztabowców jak i dziennikarzy. Każda z nich umożliwia livestreaming klipów wideo nagrywanych smartfonami. I jedna, i druga są ściśle zintegrowane z Twitterem. Zmieniają telefony komrórkowe w „lajfowe” kamery, którą mogą nadawać zawsze i wszędzie, bez żadnej Czytaj więcej →

Stracona szansa prezydenta Komorowskiego w Brukseli

PBKGMF

Dwa dni prezydenta Komorowskiego w Brukseli to tylko dwa oficjalne spotkania – w tym przemówienie na konferencji Brussels Forum oraz spotkanie z Polonią i wręczenie orderów w ambasadzie RP. Prezydent w sobotę odbył co prawda kilkunastominutową rozmowę z szefem RE Donaldem Tuskiem, ale było to „prywatne” spotkanie, bez fotografów i Czytaj więcej →