Nowy sondaż TNS do PE pokazuje skalę problemów Platformy

640px-European_Parliament_Plenar_hall

Nowy sondaż TNS do PE – pierwsze ankietowe (i samodzielne) badanie tej pracowni pokazujące poparcie dla partii politycznych w eurowyborach – sam w sobie jest złą wiadomością dla Platformy. Partia Donalda Tuska ma 19%. PiS osiąga w tym sondażu 29%. SLD ma 9%, PSL 6%, a Twój Ruch 5%. Ale gdy przyjrzymy się badaniom z 2009 roku, sytuacja PO wygląda jeszcze gorzej. Jest to też pierwszy sondaż w tym roku, który pokazuje, że PO ma mniejsze poparcie niż 20%.

Nowa Prawica ma  lepszy wynik niż Solidarna Polska i PRJG. Janusz Korwin-Mikke może liczyć na 3% poparcia, a Ziobro i Gowin  - po 2%. 48% badanych zadeklarowało, że będzie głosować, 38% nie zamierza tego zrobić, 14%  jeszcze nie wie. Z tych, którzy zadeklarowali udział w wyborach, 24 proc. nie wie, na kogo zagłosuje.To kolejne, czwarte w tym tygodniu badanie, które pokazuje dużą przewagę PiS nad PO. Wczoraj, w „sejmowym” sondażu, PiS miał aż 11 pp przewagi nad partią Donalda Tuska.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-13 lutego na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 971 dorosłych mieszkańców Polski. Preferencje zostały określone dla próby 464 osób deklarujących zamiar głosowania.

W sondażu TNS Polska dla „Wiadomości TVP” z 12 lutego, PiS miał 25%, a Platforma – 20%, EP/TR 11%, SLD 10%, a PSL 6%.

Co ciekawe, w 2009 roku sondaże poparcia na tym etapie kampanii pokazywały bardzo dużą przewagę PO nad PiS. Pierwsze badanie TNS przeprowadzone zostało na początku kwietnia. W sondażu TNS OBOP z 2-5 kwietnia przewaga Platformy nad PiS była gigantyczna – 54% do 21%, SLD miało 7%, a PSL 6%. Podobnie było w badaniu PBS na zlecenie „Gazety Wyborczej” z początku kwietnia: PO 49%, PiS 22%, SLD 13%, PSL 6%.

Platforma rozpoczynała kampanię do PE w bardzo dobrej sytuacji, a sondaże nie zmieniły się znacząco w trakcie całej kampanii, która zakończyła się zwycięstwem PO. Ostatecznie, PO zdobyła 44%. Oczywiście specyfika każdego wyborczego wyścigu jest inna, a sytuacja polityczna z 2009 roku jest zupełnie inna niż teraz, nie tylko ze względu na utrzymującą się przewagę PiS nad PO, ale także ze względu na istnienie wielu nowych partii, jak PRJG, SP czy Twój Ruch.

Porażka na taką skalę w maju byłaby odebrana jako miażdżąca klęska Platformy i jej lidera, co miałoby bardzo negatywny wpływ np. na wybory samorządowe.  Dlatego sztabowcy PO stoją przed bardzo trudnym zadaniem w najbliższych miesiącach. A co gorsza dla partii, ostatecznie jej listy do PE będą gotowe dopiero 22 marca. Czasu będzie więc bardzo mało by odwrócić negatywny trend.

Czytaj też: Jak zmieniały się sondaże w kampanii do PE w 2009 roku 

fot. PE

 

Pozostałe z : 300Zagranica

Zdjęcie weekendu. „Dream team” Komorowski-Czarnecki w Kijowie

B-co3xTIUAAnszP

To bez wątpienia zdjęcie weekendu. Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący PE idzie u boku prezydenta w marszu z okazji 1. rocznicy Majdanu w Kijowie. Kadr z tego marszu miał być w niedzielę jednym z kluczowych politycznych obrazków dla Bronisława Komorowskiego. Сьогодні прощена неділя, але й в цей день терористична нечисть проявила своє Czytaj więcej →

BLOG MIGALSKIEGO: Orban w Warszawie, czyli gdzie są nasi politycy

16392997528_d674d2f0b3_b

Wczorajsza wizyta Victora Orbana w Warszawie w całej krasie pokazała czym różni się uprawianie polityki zagranicznej od jej nieuprawiania. To pierwsze pokazał węgierski premier, to drugie polscy politycy. Po wizycie w Budapeszcie prezydenta Putina, posypały się na głowę Orbana gromy za to, że niszczy europejską solidarność poprzez spotkania z rosyjskim Czytaj więcej →

Sesja PE: Głosowanie w sprawie więzień CIA w środę. Duda sprawozdawcą 11 aktów prawnych

640px-European_Parliament,_Plenar_hall

Eurodeputowani będą rozmawiać o zwiększeniu bezpieczeństwa i walce z terroryzmem. Przygotowują się do unijnego szczytu. Głównymi tematami posiedzenia 9–12 lutego będą prawdopodobnie unijny wykaz danych o pasażerach, wzmocnienie kontroli na granicach w strefie Schengen i przeciwdziałanie radykalizmom. Posłowie mają zagłosować nad rezolucją odnoszącą się do informacji ujawnionych przez Senat Stanów Czytaj więcej →