Tuż po zakończeniu konferencji premiera Tuska Tomasz Poręba opublikował na Twitterze zdjęcie z rozmowy Kaczyński-Cameron. Zdjęcie (pierwotnie źle, pionowo wklejone) natychmiast stało się wiralne, będzie zapewne też pożywką dla twórców memów. Premier Tusk ma rozmawiać z Davidem Cameronem około 16.45. Zdjęcie natychmiast trafiło też do telewizji informacyjnych.

PiS opublikował też infografikę ze zdjęciem, która błyskawicznie zaczęła być przerabiana na memy

Na konferencji prasowej Tusk mówił o nowej perspektywie budżetowej. Jak stwierdził, ma ona zapewnić skok cywilizacyjny, a Polska w 2022 r. będzie wśród 20 najbogatszych krajów świata, a nasz kraj wyprzedzi Wielką Brytanię pod względem długości autostrad i dróg ekspresowych. Premier skrytykował też plan SLD powrotu do 49 miast wojewódzkich, nazywając go „politycznym mirażem”. Zapowiedział również, że powstaną „obszary strategicznych interwencji”, gdzie będą kierowane dodatkowe pieniądze na walkę z biedą.

Unijne pieniądze będą niewątpliwie jednym z narzędzi PO w obu tegorocznych kampaniach. Pytanie na ile partia będzie w stanie przetworzyć te gigantyczne kwoty w kampanijny przekaz, zrozumiały i przyswajalny dla przeciętnego obywatela.

Tusk zapewniał też, że publikacji ustawy o izolacji groźnych przestępcach 7 stycznia nie zmniejsza jej skuteczności.

fot. Tomasz Poręba na TT