Od kilkudziesięciu godzin kryzys na Ukrainie jest najważniejszym tematem dla polskich mediów.Jest teraz też kluczowym czynnikiem, wpływającym na krajową politykę. Oto pięć tematów i osób, które najbardziej korzystają na tym, że sprawa Ukraina tak bardzo dominuje w polskich mediach.

Biernat. Tekst w najnowszym numerze Wprost w innych warunkach byłby jednym z najważniejszych tematów rozpoczynającego się tygodnia. Informacje dotyczące nowego ministra sportu byłby dużym problemem dla rządu tuż po rekonstrukcji. Ale ponieważ Ukraina tak bardzo zajmuje uwagę mediów, Biernat i jego postawa są – przynajmniej w tej chwili –  tylko tłem.

Skrzypczak. Dymisja generała Skrzypczaka byłaby kolejnym dużym tematem nowego tygodnia, gdyby nie wydarzenia na Ukrainie. Okoliczności jego odejścia z MON i sprawy, które przez wiele miesięcy opisywały media nie są już jednak w centrum uwagi. Rząd bardzo mocno w tym roku kładła nacisk na inwestycje zbrojeniowe i bezpieczeństwo narodowe, i między innymi dlatego sprawa Skrzypczaka była tak problematyczna.

Afera taśmowa. Dzisiejsza informacje o tym, że nie będzie śledztwa w sprawie afery taśmowej na Dolnym Śląsku byłaby z pewnością jedną z najważniejszych politycznych informacji tygodnia. Ale przy koncentracji uwagi mediów i polityków na Ukrainie, przejdzie ona niemal zupełnie bez echa.

Gowin. W sobotę w Warszawie odbędzie się konwencja Jarosława Gowina, na której ma być zaprezentowana nazwa i forma projektu politycznego posła z Krakowa. Ale w tych warunkach Gowin ma przed sobą utrudnione zadanie. Jeśli kryzys na Ukrainie potrwa jeszcze kilka dni, to będzie musiał właśnie z tym tematem rywalizować o uwagę mediów.

Sytuacja w PO. Ukraina zepchnęła na dalszy plan także temat sytuacji wewnętrznej w Platformie, a przede wszystkim rozgrywki przed wyborami nowych władz na posiedzeniu Rady Krajowej 14 grudnia. Sytuacja Grzegorz Schetyny oraz problemy w samej partii są teraz zdecydowanie na dalszym planie.