Rzut oka na listopadowy kalendarz pokazuje, że będzie to jeden z ciekawszych politycznie miesięcy. Donald Tusk ogłosi – przynajmniej tak zapowiadał – zmiany w swoim gabinecie. Ponadto parlament zdecyduje, czy dojdzie do referendum w sprawie 6-latków.

W najbliższych dniach premier miał przekazać opinii publicznej, jak sam mówił, „argumentowany i dłuższy wywód na temat historii śledztwa smoleńskiego i tego, co ze sprawą zrobił zespół Macierewicza i prezes Kaczyński”. Być może, także z uwagi na niespodziewaną śmierć Tadeusza Mazowieckiego oraz nadchodzące Święto Zmarłych, zrobi to dopiero w listopadzie. To, czy będzie to pełna debata sejmowa, czy może po prostu konferencja prasowa szefa rządu albo zespołu Macieja Laska, to na chwilę obecną wyłącznie spekulacje. W parlamencie na początku 2011 roku odbyła się już – mocno emocjonalna – debata poświęcona tragedii z 10 kwietnia.

W porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu 6-8 listopada trudno doszukać się spektakularnych projektów. Wiadomo jednak, że posłowie podejmą decyzję w sprawie referendum dotyczącego systemu edukacji. Największe emocje medialne wzbudzają 6-latki. Ale być może ważniejsza jest kwestia powrotu do systemu 8 + 4 czy likwidacji szkół. W każdym razie część posłów PSL-u deklarowało poparcie dla wniosku, dlatego marszałek Kopacz dała koalicji dodatkowe dwa tygodnie. Marek Sawicki w Kawie na ławę wspominał o możliwości zmiany pytań w komisji, co jednak nie jest możliwe. Można zresztą przypuszczać, że ostatecznie koalicja PO-PSL obroni jedną ze sztandarowych reform rządu. Tym bardziej, że Tusk i tak poszedł na ustępstwa.

Kilka dni wcześniej – 4 listopada, Związek Nauczycielstwa Polskiego podejmie decyzję o ewentualnym strajku nauczycieli. Rząd forsuje – trudno przyznać, że radykalną – reformę Karty Nauczyciela. W piątek na konferencji prasowej prezes ZNP mówił, że zmiany nie mają projakościowego charakteru i podyktowane są tylko i wyłącznie względami ekonomicznymi. – Za najbardziej istotne, zagrażające środowisku nauczycielskiemu, ZNP uznaje zmiany, które dotyczą postępowań dyscyplinarnych oraz awansu zawodowego nauczycieli – argumentował Sławomir Broniarz. Projekt zmian w Karcie Nauczyciela jest dopiero na etapie uzgodnień międzyresortowych.

10 listopada – w przeddzień Święta Niepodległości – swoje uroczystości planuje PiS. 11 listopada, jak co roku ma odbyć się Marsz Niepodległości. Od 11 do 22 listopada w Warszawie odbędzie się także Szczyt klimatyczny ONZ COP 19.

Wiele wskazuje jednak na to, że ciekawsza będzie druga część miesiąca. 23 listopada ma odbyć się konwencja krajowa Platformy, na której – jak mówił kilka tygodni temu Paweł Graś – Donald Tusk przedstawi pierwszy element recepty na kolejne cztery lata. Poza tym dojdzie do zmiany statutu. Z politycznego punktu widzenia najważniejszy będzie wybór nowych władz – Polska the Times i Rzeczpospolita zgodnie podają dzisiaj, że Grzegorz Schetyna najpewniej straci funkcję wiceprzewodniczącego PO, co automatycznie wykluczy go z zarządu partii.

Ponadto kilka dni przed zjazdem, jak pisze w tym tygodniu „Wprost”, ma odbyć się rekonstrukcja rządu. Zgodnie z zapowiedziami, z rządu miałoby odejść kilkoro ministrów, wśród nich Jacek Rostowski. O ile premier znajdzie dobrego następcę.

W listopadzie będą miały miejsce także kolejne wydarzenia „cykliczne”: regionalne konwencje Gowina, wizyty prezesa Kaczyńskiego w mniejszych miejscowościach w kraju, konwencje regionalne SLD i debaty organizowane przez Twój Ruch.