Głównym tematem dzisiejszej konferencji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego była kwestia nowelizacji budżetu. Jak mówił Jarosław Kaczyński, sytuacja finansów publicznych jest fatalna, i trzeba zadać sobie pytanie, jak długo Polska może bez „zupełnie niszczących szkód” znosić rządy „bankrutów, nieudaczników, ludzi którzy po prostu nie potrafią rządzić. Każdy kto im się bliżej przyjrzy, ich obyczajom, sposobowi działania, kulturze w jakiej funkcjonują nie powinien mieć co do tego wątpliwości. Nie jest to przypadek. To jest istota tej władzy, tej grupy”. Budżet stał się pretekstem dla PiS do podkreślenia często używanego w politycznej retoryce PiS argumentu, że Platforma Obywatelska nie radzi sobie ze sprawowaniem władzy (i że PiS jest alternatywa).

Prezes w trakcie konferencji przypomniał, że za rządów PiS deficyt budżetowy spadł do 1,9%. „Przy sprawnych rządach to było do zrobienia, trzeba nie grać w piłkę tylko rządzić”.  Prezes PiS podkreślał także, że PiS od samego początku mówił, że ten budżet jest całkowicie nierealny. „To jest ten przekaz główny: Trzeba zadać pytanie, jak długo ten rząd będzie rujnował Polskę”.

W konferencji uczestniczyła także Beata Szydło. Wiceprezes PiS podkreślała, że każdy wybór dokonany przez rząd będzie tylko wyborem między większym a mniejszym złem.

Prezes PiS odpowiadając na pytania dziennikarzy podkreślił, że zgadza się z reakcją Donalda Tuska ws. oświadczenia MSZ Izraela ws. zakazu uboju rytualnego. Jak mówił kilkakrotnie w trakcie konferencji, jest przeciwnikiem uboju rytualnego i jakiegokolwiek okrucieństwa wobec zwierząt. Kaczyński odniósł się także do incydentu w Łucku – jak powiedział, w każdym normalnym kraju BOR powinien zostać rozwiązany po Smoleńsku, a cała sytuacja świadczy najlepiej o rozkładzie państwa i o tym, że Platforma nie potrafi rządzić.

fot. PiS.tv