Sejm podtrzymał zakaz uboju rytualnego.  Za odrzuceniem rządowego projektu przywracającego ubój głosowało 222 posłów, w tym 38 parlamentarzystów Platformy. Dyscyplina nie obowiązywała. Oto lista:

glosowanie77
Są tu m.in. Andrzej Halicki, Paweł Suski, Agnieszka Pomaska, Artur Dunin, Krystyna Skowrońska, Ewa Kopacz. Z klubu Platformy na głosowaniu nie pojawiło się 37 posłów.

Glosowanie77 nieobecni

 

124 posłów PO głosowało za przywróceniem uboju rytualnego. W PiS przeciwko ubojowi było 128 posłów, w SLD 18 (4 w tym Cezary Olejniczak zagłosowało za rządowym projektem), w RP 33 (nikt się nie wyłamał). W klubie SP poseł Woźniak i posłanka Wróbel zagłosowali także przeciwko ubojowi, mimo odmiennego stanowiska partii.

Politycy PSL zareagowali błyskawicznie na głosowanie PiS przeciwko ubojowi. Rzecznik partii Krzysztof Kosiński wrzucił na TT grafikę uderzającą w Prawo i Sprawiedliwość.

ubojPSL

PSL będzie chciało wykorzystać to głosowanie PiS (tylko dwóch posłów było za ubojem rytualnym, Henryk Kowalczyk i Jan Krzysztof Ardanowski) do walki z partią Jarosława Kaczyńskiego o elektorat wiejski.