Podobnie jak dwa tygodnie temu, Donald Tusk odwiedza dziś Elbląg – w ostatnim dniu kampanii. Jednak premier ma mieć otwarte spotkanie z mieszkańcami, inaczej niż przed I turą. O 17 w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej premier będzie przekonywać, że PO zasługuje na drugą szansę. Platforma w ostatnich dwóch tygodniach dbała o to, by praktycznie codziennie w mieście pojawiał się ważny polityk partii. Dziś oprócz szefa rządu jest to m.in. Marek Biernacki a także parlamentarzyści Platformy np. Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wizyty polityków PO łączyły się zwykle z konkretnymi decyzjami czy informacjami, które Gelert mogła później wykorzystać w kampanii wyborczej.  PO chciała do maksimum wykorzystać możliwości, jakie daje partii sprawowanie władzy w trakcie kampanii. I tak minister Nowak zapowiedział, że w pierwszej połowie przyszłego roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę drogi ekspresowej S7 (Elbląg-Gdańsk). Nowak z marszałkami województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego podpisali list intencyjny w sprawie współpracy na obszarze Żuław Wiślanych i Zalewu Wiślanego. Infrastruktura jest zresztą kolejnym polem konfliktu PiS i PO w ostatnich godzinach kampanii.

Dziś Marek Biernacki opisywał na konferencji prasowej plany rozbudowy budynku sądu w Elblągu. A po ostatniej wizycie premiera Tuska (w poniedziałek po II turze) powiększono limit przejść przez granicę z Obwodem Kaliningradzkim do 10 miesiącu.  W tym tygodniu w Elblągu pojawiły się także reprezentantki Kongresu Kobiet, w tym Magdalena Środa i Henryka Bochniarz. We wtorek w mieście był Grzegorz Schetyna, w poniedziałek Bogdan Borusewicz, a w poprzedni piątek Jerzy Buzek. Każdy podkreślał hasło „wybierz skuteczne zarządzenie” w odniesieniu do kandydatki PO.

1044979_479948758755248_803085828_n

Tusk mówił we wtorek, że zależy mu na Elblągu. Jego dzisiejsza wizyta będzie trzecią w tej kampanii. Od tego jak przebiegnie spotkanie może zależeć wynik Gelert w niedzielę. Dziś o 17.00 premier będzie miał ostatnią okazję, by przekonać mieszkańców miasta do tego, żeby głosowali na Elżbietę Gelert. W spotkaniu weźmie udział także minister Kudrycka i parlamentarzyści PO między innymi Julia Pitera, Elżbieta Radziszewska, Małgorzata Kidawa-Błońska. Kluczowe w niedzielę mogą być głosy elektoratu SLD – jeśli wyborcy Nowaka zdecydują się zagłosować przeciwko Platformie, losy tych wyborów mogą być przesądzone. Dlatego Tusk musi mieć dzisiaj przekaz również dla nich. SLD oficjalnie nie poparło nikogo w drugiej turze.

fot. FB Elżbiety Gelert