W polityce lokalnej liczy się nie tylko Elbląg czy referendum w Warszawie. Najnowszy sondaż w Katowicach, nowe kłopoty PO w Cieszynie, sytuacja PO w Poznaniu – to tylko niektóre istotne informacje ze sfery lokalnej, o których warto wiedzieć w tym tygodniu.

Kłopoty PO w Cieszynie Były starosta cieszyński Mirosław Kożdoń krytykuje w liście do działaczy partii w regionie – pisze lokalny serwis wiadomości.ox.pl. To kolejny lokalny polityk krytykujący struktury PO w regionie. Wcześniej radni Krzysztof Herok i Adam Wójtowicz zrezygnowali na znak protestu z członkostwa w partii. Jak pisze Kożdoń: „To najgorszy czas dla Cieszyna odkąd pamiętam. Obserwuję degradację miasta, które dziś w znaczący sposób odstaje od Bielska-Białej, Rybnika, a nawet Strumienia czy innych gmin naszego powiatu. (…)  Ubolewam, że mój list spotkał się z cenzurą i nie został w całości przeczytany członkom cieszyńskiego koła PO. To znak, że moja partia nie chce słuchać ostrzeżeń od osób, które były z nią od początku i które jej dobro mają na uwadze„. 

badanie_Katowice_prezydent_pyt2

Uszok wygrywa w sondażu w Katowicach Urzędujący prezydent Piotr Uszok jest najlepszy w badaniu  przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Projekt Śląsk. Ma 39%, a kandydat PO – tylko 26%. PiS (sondaż przeprowadzono bez wymieniania nazwisk potencjalnych kontrkandydatów Uszoka, a respondencie nie mieli możliwości wyboru opcji „nie wiem”). PiS ma tylko 10,8% a SLD – 9,20%. Jak czytam w komentarzu do tego badania: „Wydaje się, iż w drugiej turze wyborcy PiS poprą prezydenta Uszoka (Ugrupowanie prezydenta Uszoka oraz PiS są koalicjantami w radzie miasta), co pozwoli mu pokonać kandydata PO”. W drugim wariancie (otwartym), Uszok zdobywa 33%, a 63% respondentów wskazuje „nie wiem”.

Problemy ze śmieciami Jak lokalne media opisują wprowadzanie nowego systemu śmieciowego? Oto przykład z „Dziennika Wschodniego”: „Dodzwonienie się do firm odbierających odpady graniczy z cudem, nie wszyscy dostali worki na śmieci, a niektóre pojemniki aż kipią od odpadów. Na takie niedogodności skarżą się mieszkańcy. (…) Wczoraj nie udało nam się dodzwonić do biura obsługi klienta żadnej z obu firm, które wygrały przetarg na odbiór odpadów z terenu Lublina”. Szczecin: „Kilkadziesiąt osób zaalarmowało Urząd Miasta, że przed ich domem nie ma kubłów na śmieci. Nie wszyscy szczecinianie mają też w co pakować posegregowane odpadki. Za nami pierwszy dzień śmieciowej rewolucji.”

PiS i PO chcą odwołać prezydenta Kędzierzyna-Koźla Nietypowa sytuacja w Kędzierzynie-Koźlu. PiS i PO chcą wspólnie odwołać w referendum prezydenta Tomasza Wantułę (niezależny). Konflikt polityczny w mieście wybuchł m.in. na tle reformy systemu szkolnictwa przeprowadzonego przez prezydenta. Poparcia referendum nie wyklucza też SLD.

Lokalne wybory w PO w Poznaniu. Lokalna „Gazeta Wyborcza” opisuje wymianę zdań między Waldym Dzikowskim a Rafałem Grupiński i walkę o pozycję szefa PO w regionie. Grupiński: „Nie wiadomo, czy on w ogóle stanie do wyborów. Przecież każdy umie liczyć, ilu ma zwolenników. Zobaczymy, czy w ogóle się na start zdecyduje”. Dzikowski: „Powalczę w szlachetnym i demokratycznym pojedynku. Rafałowi gratuluję pewności siebie. Ja też taki byłem trzy lata temu i poległem. Dziś jestem o to doświadczenie bogatszy. Będę walczył i chętnie stanę do debaty. Ale jeśliby do niej doszło, to wygrałbym zdecydowanie”. Regionalne konwencje PO odbędą się w dniach 21-27 października.

fot. http://www.slaski.platforma.org/cieszynski/ www.projektslask.pl/