Elbląg, OFE, pakiet klimatyczny – to trzy najważniejsze wątki z dzisiejszej konferencji prasowej premiera Tuska. Na konferencji – w której udział wzięli także ministrowie Arłukowicz (stan rządowego programu in vitro) i Boni (stan wprowadzania ustawy śmieciowej) Tusk podkreślił, że Platforma ma poczucie winy w sprawie Elbląga. I zadeklarował, że projekt przekopania Mierzei Wiślanej będzie oceniany przede wszystkim pod kątem opłacalności. „Nie chcemy sprawiać mieszkańcom miasta kłopotu”.

Jarosław Kaczyński pojawiał się na dzisiejszej konferencji kilkakrotnie. Tusk wspomniał, że nie dopuści do „kłamliwych i brutalnych” ataków prezesa PiS, i że będzie „kategorycznie reagował” za każdym razem gdy Kaczyński będzie kłamał o pakcie klimatycznym. Pod koniec konferencji głos zabrał nawet obecny na sali w KPRM wiceszef MSZ Piotr Serafin, który tłumaczył polskie możliwości zablokowania paktu klimatycznego  i sprawę tzw. „roku bazowego”. Dzisiejsza konferencja to próba jeszcze większego wzmocnienia polaryzacji wywołanej sprawą pakietu klimatycznego. Tusk ponownie zacytował słowa Lecha Kaczyńskiego o pakiecie klimatycznym i o sukcesie szczytu – z 9 marca 2007 roku. „Gdy zostałem premierem, nie było już możliwości użycia weta” – mówił szef rządu.

Tusk przyznał, że nie czytał listu Jarosława Kaczyńskiego bo prezes PiS „z reguły wysyła listy nie do mnie, a do mediów”. Stwierdził, że informacje o tym, że jego rząd zaniechał przekopania Mierzei Wiślanej są „nieprawdziwe”. Główny przekaz premiera o tej inwestycji to kryterium opłacalności. Jak podkreślał, istotne jest by Elblągowi nie robić kłopotu na siłę. Przekop Mierzei Wiślanej to w tym momencie najważniejsza ogólnokrajowa kwestia całej kampanii.

Premier podtrzymywał retorykę z wizyty w Elblągu. „Zależy nam na mieście, mamy poczucie winy, znam Elbląg lepiej niż Rybnik, bardzo zależy nam na tym, żeby naprawić sytuację która doprowadziła do referendum”. Premier wspominał też, że jako mieszkaniec Trójmiasto ma wielu przyjaciół w tym mieście, a Platforma bardzo poważnie potraktowała kampanię. Inaczej: Tusk deklaruje, że PO wie i rozumie co poszło nie tak w Elblągu, i prosi  mieszkańców miasta o drugą szansę

„Zależy nam” to  najlepsze podsumowanie tonu całej konferencji, w której Tusk w bardzo mocny sposób podkreślał swoje zaangażowanie w jak najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia obywateli sprawy OFE (rząd za dwa miesiące ma przyjąć jedną rekomendację). „Zależy nam” Tuska odnosi się także do pakietu klimatycznego. Deklaracja premiera, że będzie reagował za każdym razem na słowa Jarosława Kaczyńskiego pokazuje najlepiej, że ta kwestia szybko nie zniknie. Premier sugerował tym samym, że jest zdeterminowany nie tylko w walce o Elbląg, ale także w kontynuowaniu dyskusji, która rozpoczęła się od sobotniej konwencji w Chorzowie.

Czytaj też: Kaczyński listem do Tuska podwyższa stawkę gry o Elbląg

fot. tvparlament