We wszystkich trzech głównych programach informacyjnych relacje z konwencji PO i kongres PiS były pierwszymi wiadomościami dnia. We wszystkich padło stwierdzenie, że prezes PiS wygłosił expose. W każdej relacji były cytowane słowa Piotra Dudy, który nazwał premiera Tuska tchórzem i kłamcą. Oto jak trzy najważniejsze telewizyjne serwisy informacyjne pokazywały bitwę o Śląsk.

Wydarzenia Polsat 

Polsat News

Lead: Starcie gigantów. Dzień walki. Polityczne starcie roku 

Polsat rozpoczął od relacji z kongresu PiS. Grzegorz Kępka neutralnie i bez złośliwości zrelacjonował główne punkty wystąpienia prezesa Kaczyńskiego. Padło określenie „expose” w którym padła m.in. propozycja abolicji dla małych i średnich firm. W materiale podano ile % głosów uzyskał prezes, przypomniano także jego wyniki na poprzednich kongresach (gdy także nie miał konkurentów).

PiS kaczynski kongres

 

Kępka zauważył także, że Piotr Duda dostał większe owacje niż Jarosław Kaczyński. Cytat z przewodniczącego „Solidarności” to oczywiście jego słowa dotyczące premiera Tuska – że jest „tchórzem i kłamcą”.

Beata Lubecka relacjonowała konwencje Platformy. W materiale podkreślono, że Hala Kapelusz w której obradowała Platforma, przypominała nieco „oblężoną twierdzę”. Wspomniała w materiale słowa Donalda Tuska o „PO jako jednej pięści” a także wzmianki o syntezie tradycji i nowoczesności czy o zachowaniu emerytur dla górników.

Fakty TVN

fakty_tvn

 

 

Lead: Polityczne wydarzenie roku i ważne decyzje na przyszłość. Ostre wystąpienie premiera, expose lidera opozycji. Konfrontacja dwóch wizji

Podobnie jak w Polsacie pierwsza relacja w Faktach TVN dotyczyła PiS. Krzysztof Skórzyński zacytował w swoim materiale m.in. słowa prezesa PiS o repolonizacji banków, polskiej energetyce i polskiej ziemi określając je sygnałem do prawicowego elektoratu. Wystąpienie Dudy (setka o Tusku jako tchórzu) był z kolei uznane za sygnał do socjalnego wyborcy.

Relacja o PO Dariusza Prosieckiego rozpoczęła się od wzmianki, że Schetyna schodzi z linii ciosu. A w opisie wystąpienia Gowina reporter „Faktów” zauważył, że brawa po słowach Gowina były czysto kurtuazyjne.  Pojawiło się także określenie „twierdza” w określeniu miejsca spotkania Platformy.  Prosiecki zauważył, że słowo „Śląsk” było odmieniane na wszystkie możliwe sposoby.  W materiale zacytowano także śląskie przywitanie Tomczykiewicza, a także wspomnienia premiera o Śląsku czy też wzmianki o unijnych pieniądzach dla Ślaska. Padło określenie „polityczna bitwa o Śląsk”.

Wiadomości TVP

wiadomosci_tvp

 

 

Lead: Kampania Śląska. Osłabiona sondażami PO walczy o zachowanie władzy – PiS o jej przejecie. 

I w tym serwisie informacyjnym pierwszą relacja była z Sosnowca. Kamil Dziubka wspomniał, że prezes brzmiał jak premier, a także że „w tym przypadku nie mogło być innego  [wyborczego] scenariusza”. Padło także określenie expose w opisie przemówienia Kaczyńskiego, jak również setka Dudy o Tusku.

W opisie konwencji Platformy pokazano siatkę odgradzają Halę Kapelusz od reszty Parku Śląskiego, a także kartki „Nie dokarmiać zwierzą”” zawieszone przez związkowców. W relacji Tusk był zacytowany m.in. gdy porównywał pomoc europejską z planem Marshalla, a także krytykę Gowina polityki ciepłej wody w kranie.