W marcu amerykański magazyn „TIME” na swojej podwójnej okładce zadeklarował, że małżeństwa gejowskie już wygrały – i to pomimo tego, że choć wtedy do amerykańskiego Sądu Najwyższego trafiły dwie sprawy związane z małżeństwami jednopłciowe, to nikt nie był pewien, jaka będzie decyzja jego 9 sędziów. Wiadomo już jednak było, że Ameryka się zmieniła – według opublikowanego nieco wcześniej badania przeprowadzonego na zlecenie gazety Washington Post i ABC News rekordowa liczba ankietowanych – 58% – opowiedziała się za legalnością tzw. same-sex marriage (SSM), tego zdania była nawet większość wyborców Partii Republikańskiej. Dziś okazało się, że sędziowie Sądu Najwyższego myślą podobnie jak reszta Ameryki. Dzisiejsze dwa wyroki to duże zwycięstwo dla aktywistów LGBT.

Amerykański Sąd Najwyższy trzy godziny temu wydał wyrok w dwóch ważnych sprawach związanych z legalnością małżeństw jednopłciowych. Pierwsza z nich dotyczyła konstytucyjności tzw. DOMA (Defense of Marriage Act), czyli „Aktu obrony małżeństwa” podpisanego przez prezydenta Billa Clintona w 1996 roku. Ta ustawa określała małżeństwo jako związek zawierany pomiędzy mężczyzną a kobietą. SN uznał, że jej część jest niekonstytucyjna – sędziowie uznali, że ustawa łamie Piątą Poprawkę do Konstytucji, która gwarantuje wszystkim równe prawa. Oznacza to, że małżeństwa jednopłciowe zawarte w stanach, które to umożliwiają, zasługują na te same prawa i przywileje federalne, co małżeństwa zawarte pomiędzy mężczyzną a kobietą. Chodzi o wspólne opodatkowanie, podatki związane ze spadkami, ochronę prawą i zdrowotną, etc. Ten wyrok będzie też miał przełożenie na dyskutowaną obecnie w Kongresie ustawę o reformie imigracyjnej (republikańscy politycy skłonni ją poprzeć mieli problem z zapisem o tych samych prawach dla osób homoseksualnych, które zawarły związek małżeński z obywatelami USA, i ubiegają się o amerykańską wizę). DOMA trafiła pod obrady Sądu Najwyższego, gdy Edith Windsor (Amerykanka, mieszkanka Nowego Jorku) uznała, że nie powinna płacić podatku związanego z otrzymaniem spadku po swojej żonie, Thei Spyer, z którą zawarła związek małżeński w Kanadzie. Gdy Spyer zmarła w 2009 roku, okazało się, że Windsor musi zapłacić 350 tysięcy dolarów podatku, którego jej zdaniem nie musiałaby płacić, gdyby zawarła związek z mężczyzną.

Druga sprawa, w której Sąd Najwyższy miał wydać wyrok, to propozycja zakazu małżeństw homoseksualnych, która została przegłosowana w stanie Kalifornia w 2008 roku, tzw. Proposition 8. SN uznał jednak, że nie jest władny wydać wyroku, co w praktyce oznacza, że podtrzymany jest wyrok sądu w tym stanie, i że małżeństwa jednopłciowe są znów w nim legalne. Taka decyzja Sądu Najwyższego oznacza jednak, że to orzeczenie dotyczy jedynie Kalifornii i nie wpływa na prawo w innych stanach, co jednak nie zmienia faktu, że jest to wielkie zwycięstwo dla organizacji i aktywistów LGBT. Warto też pamiętać, że w 35 amerykańskich stanach obowiązują zapisy zabraniające małżeństw jednopłciowych, ale dzisiejsze decyzje SN mogą oznaczać, że zwolennicy SSM będą w stanie przeprowadzić akcje, które zmienią sytuację. Dziś w USA małżeństwa jednopłciowe można zawierać w 12 stanach i w Dystrykcie Kolumbii, ale w wielu innych stanach legalne są związki partnerskie. Na stronie WaPo.com pod tym linkiem można znaleźć infografikę pokazującą, w których stanach dozwolone prawem są związki cywilne, a w których SSM, i gdzie obowiązuje ich zakaz.

Orzeczenia Sądu Najwyższego zostały przyjęte z radością przez zwolenników Partii Demokratycznej i z dużą rezerwą przez polityków republikańskich. Na oficjalnym koncie Baracka Obamy na Twitterze natychmiast pojawiły się słowa uznania dla decyzji SN, a na youtube’owym koncie sztabu wyborczego prezydenta, używanym podczas kampanii 2012, znalazł się klip:

Amerykański dziennikarze i reporterzy polityczny zauważyli, że politycy GOP nie mają nic do powiedzenia w tej sprawie – zwykle skrzynki mailowe dziennikarzy zapełniają się natychmiast oficjalnymi informacjami i stanowiskami senatorów, kongresmenów i gubernatorów. Jako pierwsza odezwała się Michele Bachmann,  była kandydatka do prezydentury i obecna kongresmenka (która jednak nie zamierza ubiegać się o reelekcję w następnym roku). Bachmann napisała, że „małżeństwo zostało stworzone przez Boga, i żaden człowiek, nawet sędzia Sądu Najwyższego, nie może znieść tego, co ustanowił święty Bóg”.

Mike Huckabee, inny były kandydat na prezydenta, na Twitterze napisał, że jego zdaniem, gdy SN uznał, że małżeństwa jednopłciowe są OK, to Jezus zapłakał.

Screen shot 2013-06-26 at 18.07.04

Dzisiejsze decyzje Sądu Najwyższego oznaczają, że 30% Amerykanów mieszka w stanach, w których małżeństwa homoseksualne są legalne, a prawie połowa obywateli mieszka w stanach, w których legalne są SSM lub związki partnerskie. Choć formalnie małżeństwa jednopłciowe wciąż nie wygrały, to wygląda na to, że są na najlepszej drodze do zwycięstwa. Tym bardziej, że według wymienionego wcześniej sondażu, ponad 80% Amerykanów w wieku 18-29 lat opowiada się za równym prawem do zawierania małżeństw dla wszystkich.