Jutrzejsza Rzeczpsopolita publikuje na jedynce ostatni sondaż elbląskiej kampanii przed niedzielnymi wyborami do tamtejszej Rady Miasta i najpewniej nierozstrzygającą pierwszą turą wyborów prezydenta miasta. W badaniu Homo Homini dla Rzeczpospolitej PiS nokatutuje PO 23 do 16, a kandydaci na prezydenta dostają wynik 26 (Wilk, PiS) do 16 (Gelert, PO). Kandydatce Platformy depcze po piętach kandydat SLD Janusz Nowak z wynikiem 11%.

Na ostatniej prostej kampanii PiS uderza dzisiejszą wizytą Jarosława Kaczyńskiego i jutrzejszym najazdem posła Andrzeja Dudy, który, jako nowy PiS-owski „szeryf” ma w ostatni dzień kampanii skoncentrować się na wzmocnieniu antykorupcyjnego przekazu partii. Duda przyjedzie towarzystwie grupy posłanek PiS, które mają prowadzić z kandydatami na: prezydenta i radnych miejskich kampanię bezpośrednią w mieście.

W lokalnym radiu El, PiS od środy, przez ostatnie dni kampanii wyemituje trzy spoty. Przewidziano aż 140 emisji, co jest swoistym wyborczym nalotem dywanowym w kampanii o tak lokalnej skali.

Dwa pierwsze spoty oparte są na tzw. „opposition research” w amerykańskim stylu. PiS sięga po głosowania Gelert i mocno rezonującą lokalnie sprawę przeniesienia dyspozytorni pogotowia do Olsztyna.

Jak w iMessage skomentował dla 300p.pl spoty Mariusz Antoni Kamiński, który razem z Adamem Hofmanem organizował lokalną kampanię PiS: „Spoty pokazują fakty. Elzbieta Gelert głosowała przeciwko własnemu miastu (przeciw 50 mln na Mierzeję). Ponadto probuje odciąć się od wątpliwie chwalebnego dziedzictwa prezydenta Nowaczyka, ale to ta sama skompromitowana w Elblągu Platforma. Wybor jest prosty – głosujac na Gelert wybiera sie ekipę Nowaczyka”.

Screen Shot 2013-06-20 at 9.58.16 PM

Pierwszy spot– rozmowa mieszkańców Elbląga- „To cała Platforma, jak nie Nowaczyk, to Gelert”, w której mieszkańcy wspominają głosowanie Gelert przeciwko poprawce gwarantującej dofinansowanie budżetu państwa na przekopanie Mierzei wiślanej, głosowania Gelert w Radzie Miejskiej popierające odwołanego prezydenta Nowaczyka oraz przeniesienie dyspozytorni pogotowaia ratunkowego z Elbląga do Olsztyna.

Drugi spot– 3 fakty o Elżbiecie Gelert, uderza w kandydatkę PO skondensowanymi faktami opisanymi w pierwszym spocie. „I to ma być skuteczne zarządzanie”- konkluduje lektor.

Trzeci spot to pozytywne przesłanie kandydata PiS.

Jak podaje PAP, Jarosław Kaczyński dziś w Elblągu mówił: „Wygrajmy, najlepiej w pierwszej turze, bo jak będzie druga, to będzie koalicja przeciw nam”. I faktycznie taką możliwość wyraźnie wskazuje projekcja drugiej tury dokonana przez Homo Homini dla Rzeczpospolitej. W drugiej turze kandydat PiS Jerzy Wilk ze sporą, ale balansującą na granicy błędu stratą przegrywa z kandydatką PO Elżbietą Gelert. O włos, ale przegrywa też z kandydatem SLD, który może wejść do drugiej tury, gdyby erozja PO okazała się nawet większa niż pokazują to wszystkie lokalnie wykonywane sondaże. Kandydat PiS, na dwa tygodnie przed drugą turą – w badaniu HH dla RZ- wygrałby w ostatecznym rozstrzynięciu tylko z kandydatką Ruchu Palikota- Ewą Białkowską, choć wyniki elbląskich wyborów i tak, przed przyszłotygodniowymi konwencjami PiS i PO na Sląsku grać będą najpewniej na rzecz cementowania politycznego momentum partii Jarosława Kaczynskiego i dla komentatorów będą kolejnym dowodem na gaśnięcie potęgi Platformy.

photo 2