Jeszcze przez 10 dni komitety mogą w Elblągu zgłaszać swoich kandydatów. Kampania będzie wyjątkowo krótka – przedterminowe wybory, wywołane odwołaniem prezydenta miasta w referendum odbędą się 23 czerwca. Już teraz partie zaczynają wskazywać konkretne nazwiska. Oto krótkie w podsumowanie nowych informacji z tej kampanii, w której do obsadzenia będzie też Rada Miasta.

Platforma  PO nie chce powtórzyć błędu z Rybnika. Media lokalne informują o tym, że potencjalną kandydatką na prezydenta miasta może być posłanka PO Elżbieta Gelert. Wcześniej pojawiały się informacje o tym, że partia nie wystawi nikogo albo też będzie to „bezpartyjny fachowiec”.  Jak przyznaje w rozmowie z 300polityka posłanka Gelert: Istnieje scenariusz w którym to ja będę kandydować. Wszystko rozstrzygnie się do końca tego tygodnia. Na razie nie potwierdzam, ani nie zaprzeczam.

info.elblag.pl-22721-Dlaczego-warto-glosowac-na-ad

 

 Gelert jest  znana i rozpoznawalna w mieście, w wyborach w 2011 roku zdobyła w okręgu 34 (miasto Elbląg i powiaty) prawie 16 tysięcy głosów (15 901, najlepszy wynik na liście, startowała z trzeciego miejsca). Posłanka PO od dawna jest w opozycji do układu samorządowego Platformy w mieście, teraz – po referendum – pełni funkcję tymczasowego szefa struktur partii w mieście. Gelert – z wykształcenia pielęgniarka, wielokrotnie nagradzana szefowa szpitala w Elblągu – może ze względu na niezależność od skompromitowanej po referendum ekipie działaczy dać PO szansę na zwycięstwo w tych wyborach. Kandydowała już raz – w 2006 roku, wtedy bez powodzenia. W Sejmie jest w Komisji Zdrowia.

SLD Jak pisaliśmy tydzień temu, SLD zastanawiało się między dwoma politykami: Januszem Nowakiem – radnym wybranym w 2010 roku –  i szefem wojewódzkich struktur Władysławem Mańkutem. Jak się okazuje, partia postawiła na lokalnego polityka. Nowak potwierdził swoją kandydaturę w rozmowie z lokalnym serwisem informacyjnym info.elblag.pl. Przy okazji wspomniał także o samorządowej strategii rekrutacyjnej SLD w przyszłym roku: „Po ostatnich wyborach w partii zdecydowaliśmy, że w terminowych wyborach w 2014 roku wystawimy kandydata na prezydenta i kandydatów na radnych z pokolenia trzydziesto i czterdziestolatków”.

nowak1

To zapowiedź innych posunięć rekrutacyjnych partii na terenie całego kraju. SLD liczy w Elblągu na sukces – do 2006 roku to własnie lewica rządziła miastem. Jak podaje w rozmowie z serwisem info.elblag.pl Marcin Palade, to SLD oraz PiS mają największe szanse na zwycięstwo w wyborach. Jak twierdzi Palade: „Okazuje się, że jeśli chodzi o kandydata na prezydenta, to PO było na trzecim miejscu. SLD i PiS się tu liczy. (…)To było przeprowadzone oczywiście na małej próbie, około 100 osób, ale widoczne było, że rozgrywka będzie się toczyła między tymi dwoma ugrupowaniami. Widać bardzo wyraźnie przesunięcia tych, którzy sprzyjali Platformie, a częściowo wracają do SLD. Czyli to, co w Elblągu było obserwowane między rokiem 1989 a 1990, gdzieś w połowie poprzedniej dekady. Silne wpływy Sojuszu Lewicy Demokratycznej”. SLD ma zacząć kampanię już 28 maja – od wizyty Leszka Millera.

Ruch Palikota W teorii Ruch Palikota miał dobrą sytuację rekrutacyjną w Elblągu. To w końcu działacz tej partii Lech Kraśniański odegrał ważną rolę w organizowaniu Grupy Referendalnej, która doprowadziła do odwołania Nowaczyka. Ale Kraśnieński wybrał niezależność i sam (wraz z inicjatywą Wolny Elbląg) startuj w wyborach. W tej sytuacji jednym  z potencjalnych kandydatów, o których informowały media lokalne był poseł Wojciech Penkalski. On jednak stanowczo zaprzeczył, by zamierzał kandydować. Jak podkreślił, kandydatem RP będzie „przedsiębiorca z Elbląga”, który ma poparcie Aleksandra Kwaśniewskiego, Ryszarda Kalisza oraz Janusza Palikota. Jego nazwisko ma być ogłoszone już wkrótce.

76473_127231600668681_2348344_n

PiS Prawo i Sprawiedliwość w piątek planuje ogłosić nazwisko kandydata oraz przedstawić kształt kampanii. Trwają właśnie ustalenia, na ile Elbląg będzie przypominał Rybnik pod względem zaangażowania liderów partyjnych. Nieoficjalnie wskazuje się szefa lokalnych struktur partii radnego Jerzego Wilka jako kandydata w tych przyspieszonych wyborach. Jak mówi Wilk 300polityce, te informacje to na razie tylko spekulacje. Wilk był kandydatem PiS na prezydenta w 2010 roku.

Czytaj też: 4 najważniejszych graczy w wyborach w Elblągu. Czy to będzie powtórka z Rybnika?

fot. https://www.facebook.com/jerzy.wilk.92/https://www.facebook.com/pages/Elżbieta-Gelert-Poseł-na-Sejm-RP/http://nowak-sld.pl/