Majowy sondaż TNS dla „Forum” TVP Info to dziś kolejna zła wiadomość dla Platformy. Partia Jarosława Kaczyńskiego po raz pierwszy od projektu Gliński i po raz drugi w historii tego sondażu obejmuje prowadzenie. Nie jest tak wyraźne jak w październiku, ale powiększy tylko medialny kryzys Platformy.

PiS zyskuje od kwietnia 1 pp i ma 34%. Platforma traci 2 pp i ma 32%, SLD uzyskuje 15% (+2), RP ma 7%(-1) a PSL 6%. To najsłabszy wynik PO w tym badaniu od wyborów.

Jak kształtowało się poparcie dla obu tych partii w poprzednich miesiącach? W pierwszym, listopadowym badaniu TNS dla „Forum TVP Info” po wyborach parlamentarnych w 2011 roku,  Platforma miała 44% a PiS 26%. W ujęciu historycznym, przewaga partii Donalda Tuska nad PiS wynosząca 18 pp nie była jeszcze tak duża. Np. w lutym 2010 roku wynosiła ona aż 33 pp (57 do 24%). Po wyborach Platforma o takich wynikach w tym badaniu mogła tylko marzyć.

Pierwszy gwałtowny spadek miał miejsce po wybuchu protestów związanych z ACTA. Na przestrzeni trzech miesięcy (od listopadowego do lutowego sondażu) PO straciła 8 pp. PiS stracił wówczas 1 pp. Platforma i PiS miały wtedy odpowiednio 36 i 25%.

Drugi istotny moment w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nastąpił w apogeum dyskusji o reformie 67 i po wielomiesięcznym kryzysie związanym z lekami refundowanymi. Wtedy PiS po raz pierwszy zrównał się z PO. W maju 2012 obie partie uzyskały po 34%.

Po wakacjach Platforma – mimo afery Amber Gold – odrobiła straty i utrzymała dystans do PiS. We wrześniu było to 39 do 31%. Później, uruchomienie projektu Gliński spowodował sytuację, w której po raz pierwszy w tym sondażu partia Jarosława Kaczyńskiego wyprzedziła PO, i miała 6 pp przewagi (39 do 33). W miesiąc później sytuacja się odwróciła – po „Dniu Trotylu” PiS gwałtownie stracił poparcie – o 9 pp, a Platforma zyskała 9 pp. To był ostatni tak duży skok poparcia dla partii rządzącej

W 2013, po niezłym styczniowym wyniku PO – ostatnim który był zbliżony do tego z listopada 2012 – wyniki tej partii pogorszyły się i spadły do 34% w kwietniu, czyli do poziomu z maja 2012 roku. Teraz po raz pierwszy od „projektu Gliński” PiS ponownie wychodzi na prowadzenie.

****

W badaniach przeprowadzonych przez TNS pytano także o ocenę premiera i jego ministrów. Najlepiej oceniany jest minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, pozytywnie na jego temat wypowiedziało się 59 proc. badanych. Drugie miejsce wśród najlepiej ocenianych zajął szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski (58 proc.), trzeci jest minister administracji i cyfryzacji Michał Boni (44 procent), a na czwartym miejscu znalazł się szef MON Tomasz Siemoniak (43 proc.).

Zdaniem Polaków najgorzej pracuje szef rządu Donald Tusk. Premiera źle ocenia aż 64 procent badanych (przy 28 procentach pozytywnych ocen). Ten sam wynik uzyskał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, na kolejnym miejscu wśród budzących negatywne emocje ministrów jest Joanna Mucha (60 proc.) i Sławomir Nowak (52 proc.).

 

CZYTAJ TEŻ:  PiS wyprzedza PO w najnowszym badaniu CBOS i ma rekord poparcia od września 2007. PO najniżej od 8 lat!

W maju może nastąpić przecięcie się linii popularności Tuska i Kaczyńskiego. Premier jest w drugiej fazie spadków. Takie wydarzenia jak Euro 2012 dawały mu odbicie tylko o 6 punktów