Sejm przyjął obywatelski projekt ustawy przywracającej 79 sądów rejonowych zlikwidowanych w rozporządzeniu ministra Gowina. To nie było zaskoczeniem – od dawna było jasne, że tylko klub PO zagłosuje przeciwko ustawie. Jak się okazało, parlamentarzyści tej partii zachowali w tej sprawie dyscyplinę, mimo krążących po Sejmie plotek, że kilku z nich z regionów gdzie likwidowane są sądy poprze projekt obywatelski.

Za głosowało 231 posłów, przeciwko 200. (197 z Platformy, 1 z Solidarnej Polski i dwóch posłów niezrzeszonych).

197 posłów PO zagłosowało przeciwko ustawie. Wstrzymał się tylko jeden poseł – Jakub Rutnicki. 8 parlamentarzystów z klubu Platformy nie głosowało. W tym Radosław Sikorski i Maciej Orzechowski.

sejm

Poseł Rutnicki został wybrany z okręgu 38 – zachodnia wielkopolska. Rozporządzenie ministra Gowina likwidowało 5 sądy rejonowe w tym okręgu, w Chodzieży, Obornikach, Nowym Tomyślu, Wolsztynie i Złotowie.

Spoza Platformy przeciwko ustawie zagłosowali poseł Bodio (wcześniej Ruch Palikota), poseł Jagiełło i Patryk Jaki z Solidarnej Polski. Teraz dalsze losy ustawy zależą przede wszystkim od prezydenta.

Jak napisał poseł Jaki na TT:

Czytaj także: Sejm w tym tygodniu: głosowanie ws. sądów może podzielić koalicję, przewaga projektów poselskich

fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl