Wydarzenia w Bostonie będą analizowane przez amerykańskie (i nie tylko) służby przez najbliższe lata. Ale nie tylko. To był także tydzień który pokazał jak naprawdę wygląda kryzys mediów tradycyjnych oraz na czym polegają ograniczenia  „nowych mediów”. Cały ekosystem, który opisywany jest od lat przez  komentatorów, teoretyków i praktyków pokazał, że ma wiele słabych punktów. Niewiele organizacji i dziennikarzy po tym tygodniu może powiedzieć o sobie, że wykonali dobrą robotę. Problemy dotknęły dwie połowy całego ekosystemu: tradycyjną i nową, każdą na swój sposób.

CNN w tym tygodniu stała się symbolem problemów mediów tradycyjnych. Doświadczona ekipa tej stacji, na czele z Johnem Kingiem była jednym z najważniejszych mediów, które podały we środę  fałszywą informację o schwytaniu jednego z zamachowców. Dla usprawiedliwienia: podobny błąd popełniła też AP. Ale to John King powtarzający „schwytali go, jest w drodze do aresztu” był najważniejszym obiektem krytyki. CNN przez ponad półtora godziny trwało w błędzie – wywołując gigantyczne zamieszanie na całym świecie. Ponieważ to właśnie ta stacja zawsze była najlepsza w czasach kryzysów – wojen, klęsk żywiołowych, wszędzie tam gdzie liczy się szybkie przekazywanie wiarygodnych informacji, wieści o złapaniu zamachowca zostały uznane za pewne. Także kolor jego skóry – King powtarzał wielokrotnie zdanie (powołując się na źródła rządowe) o „dark-skinned male”. CNN zostało podsumowane najlepiej przez Jona Stewarta, który w swoim stylu zwrócił uwagę na błędy tej stacji.

The Daily Show with Jon Stewart Mon – Thurs 11p / 10c
The Most Busted Name in News
www.thedailyshow.com
Daily Show Full Episodes Indecision Political Humor The Daily Show on Facebook

To Pete Williams z NBC wygrał tamten dzień, bo cały czas podawał, że zamachowiec nie został ujęty. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że gdy kryzys w Bostonie zakończył się, na antenie CNN nie padło słowo wyjaśnienia czy przeprosin za podanie niewłaściwych informacji. Jak to ktoś ładnie ujął, nadeszła era „journalism without apologies” w którym błędy stają się czymś normalnym. Szef CNN Jeff Zucker pogratulował wczoraj pracownikom stacji w wewnętrznym mailu, nie wspominając nawet słowem o jakichkolwiek wpadkach. Ale to nie zmienia faktu, że reputacja CNN została nadszarpnięta. W tej chwili ekosystem działa tak szybko, że informacje które kiedyś byłby godzinami sprawdzane podawane są od razu – tak by wyprzedzić konkurencje. „Dziennikarstwo iteracyjne” znane z blogów i serwisów internetowych dotarło do świata telewizji informacyjnych. 

NY Post – który cały czas w trakcie kryzysu podawał błędne informacje np. o tożsamości zamachowców i który nawet wskazał ich (oczywiście niepoprawnie) na jednej z okładek to tylko tabloid. CNN to jeden z kluczowych brandów telewizyjnych na świecie.

o-NEW-YORK-POST-570

 

Ale to tylko jedna strona medalu. Również idea crowdsourcingu  – rozproszonego analizowania i zbierania informacji – pokazała swoje ograniczenia w tym tygodniu. Serwisy Reddit i 4chan (ale przede wszystkim ten pierwszy) to miejsca, gdzie społecznościowo komentuje się i analizuje wydarzenia.Wątki na reddicie – w których każdy może dodawać coś od siebie – to swego rodzaju wikipedia poświęcona bieżącym wydarzeniom. Gdy FBI opublikowała zdjęcia zamachowców, rozpoczęło się cyberpolowanie, w której społeczność reddita miała pokazać swoje możliwości.

Rezultaty były fatalne. Cały proces w którym Reddit wskazał niewinnych ludzi jako dwójkę odpowiedzialną za zamach w Bostonie opisuje The Atlantic. Jak pisze Alexis Madrigal zabójcze połączenie niefrasobliwości – wręcz infantylizmu ludzi tam publikujących,  którzy opierali się na m.in. na słuchaniu policyjnego radia, oraz takiej samej niefrasobliwości dziennikarzy na Twitterze – doprowadziły do sytuacji, w której dwie osoby zostały wskazanie jako zamachowcy, chociaż z tragedią w Bostonie nie miały nic wspólnego. Twitter w trakcie tego typu wydarzeń i tak jest miejscem, w którym dezinformacja rozprzestrzenia się równie szybko jak prawda. Jest jednocześnie najlepszym ale i najgorszym źródłem informacji. Jak pisze wykładowca BBC College of Journalism Mark Settle.

 

Ale tu zadziałał dodatkowy, psychologiczny czynnik. Dziennikarze z kluczowych serwisów internetowych w USA z zapałem retweetowali „zweryfikowane” informacje z Reddita, bo w obliczu klęski CNN byli przekonani, że oto nadszedł ostateczny moment, gdy nowe media wygrają z tradycyjnymi. Crowdsourcingowanie tego tematu musiało się sprawdzić, bo tak brzmiał dogmat. Ale Reddit i jego niefrasobliwa społeczność nigdy nie uczestniczyła w „śledztwie” dotyczącym terroryzmu. To były niezbadane wody – i jak się okazało bardzo zdradzieckie. Reporterzt, który wcześniej na TT ostro szydzili z CNN, bez mrugnięcia okiem publikowali „pewne” wieści z Reddita.

Różnica między CNN a Redditem jest jasna – w tym pierwszym przypadku proces decyzyjny jest niewidoczny, a na wątek Reddita może wejść każdy. Społeczność (i jej szefowie) przeprosiła także za swoją pomyłkę, CNN nie. Ale jedno jest pewne: Boston pokazał, że media ostatecznie straciły kontrolę nad tym, co jest „tematem” a co nie. Ludzie wzięli sprawę w swoje ręce, w tym przypadku z fatalnymi konsekwencjami. Ale ten model – jak pisze Mike Masnick – już tu zostanie. Twitter, Reddit, media społecznościowe nie znikną. Tym większa odpowiedzialność stoi przed ludźmi pracujących w tym co nazywamy mediami tradycyjnymi. W przypadku Bostonu egzamin oblali prawie wszyscy.

fot. http://imgur.com/a/sUrnA