Wykonywane co dwa lata przez uznany ośrodek Pew Research Center badanie „News Consumption Survey” potwierdza trend, który można zaobserwować gołym okiem: media tradycyjne mają się coraz gorzej. Internet i social media radzą sobie coraz lepiej jako źródła informacji, zwłaszcza dla ludzi młodych Oczywiście badanie i raport dotyczy Stanów Zjednoczonych, ale i tak pokazuje interesujące trendy, także dotyczące Twittera. Oto kilka najciekawszych obserwacji z tego raportu. 

Internet jest ważniejszy niż radio i prasa

Jak pokazuje raport, 39% Amerykanów odpowiedziało na pytanie „Skąd czerpałeś wiadomości wczoraj” wskazując Internet i urządzenia mobilne. Tylko 29% wskazało, że czytało gazetę, a 33% – że słuchało radia. Wśród grupy ludzi poniżej 30 roku życia, media społecznościowe były „wczoraj” źródłem informacji dla 33%. Telewizja – dla 34%. Prasa – tylko dla 13%, niezależnie od formy (cyfrowa i drukowana). Za dwa lata media społecznościowe będą dla młodych ludzi najważniejszym źródłem informacji. To nieuniknione. Internet powoli zabija prasę i staje się coraz większym zagrożeniem dla telewizji. 

Fox nadal dominuje 

CNN ma coraz większe kłopoty. Cztery lata temu – wśród sieci kablowych – regularnie oglądało  tę stację 24% Amerykanów. Teraz ogląda ją tylko 16%. Cały czas najpopularniejszy jest Fox – regularnie ogląda stację Murdocha 21% (-2 w porównaniu z 2008). MSNBC ogląda tylko 11% Amerykanów. Twitter jest nadal mało popularny 


Tylko 13% Amerykanów korzysta z Twittera. Dla porównania, konta na innych serwisach społecznościowych, takich jak Facebook czy Google Plus ma 54% respondentów w tym badaniu. Tylko 11% korzysta z Twittera jako ze źródła informacji, 47% w ten sposób używa Facebooka. To pokazuje, że obsesja, którą mają amerykańskie media i sztaby na punkcie Twittera jest ukierunkowana tylko na bardzo wąską grupę zaangażowanych odbiorców. A Facebook, na którym pod wieloma względami dominują Republikanie jest dużo bardziej popularny. 

Raport PEW pokazuje jedno – nie ma ucieczki od Internetu. Nawet stacje telewizyjne – wydawałoby się odporna na wszelkie zawirowania – mogą powoli czuć się zagrożone.