Wbrew badaniom które wskazują że dwie trzecie jej elektoratu popiera związki partnerskie, Platforma razem z PiS i SP zablkowała dziś rozpoczęcie prac w Sejmie nad regulującymi je ustawami. Wtorkowe głosowania w sprawie przyjęcia pod obrady Sejmu projektów SLD i Ruchu Palikota to najlepsze dla lewicy szansa na odebranie miękkiego, lewicowego elektoratu PO. To także najlepsza jak do tej pory ilustracja trudnej dla Platformy sytuacji na tle światpoglądowych podziałów w partii. Oto cztery wnioski po dzisiejszych głosowaniach w Sejmie

Problem lewicowego elektoratu PO

Po głosowaniach w których tylko 25 parlamentarzystów PO poparło rozpoczęcie prac przez Sejm nad ustawami o związkach partnerskich w sieci zaroiło się od komentarzy w stylu „Nigdy więcej nie zagłosuje na PO”.Lewicujący, miękki elektorat PO musiał poczuć się (znowu) oszukany. Tymbardziej, że na słynnym nagraniu z Jachranki premier Tusk ostrzegał przed samobójczym skrętem partii w prawo. Zaś głosowanie razem z PiS i SP to krok w tym kierunku.Platforma niczego dziś nie zyskała, poza tradycyjnym dla tej partii zamieceniem sprawy pod dywan. Co ważniejsze, jej lewicowi wyborcy mogą poczuć się tym bardziej rozczarowani, że niemal dokładnie rok temu PO pozwoliła na rozpoczęcie prac w Sejmie nad restrykcyjnym projektem ustawy aborcyjnej. Podobny gest po lewej stronie dziś się nie powtórzył, chociaż w badaniu TNS OBOP dla „Gazety Wyborczej” z maja 2011 roku związki partnerskie poparło dwie trzecie elektoratu Platformy.

Szansa lewicy

Dzisiejsze posuniecie PO otwiera pole dla lewicy, w najbardziej wyraźny w tym roku sposób. I to zarówno dla szukającego swojego odbicia Palikota, jak i dla SLD, które po dobrze rozegranej sprawie emerytalnej potrzebuje kolejnego punktu w którym mogłoby potwierdzić swoją wiarygodność jako partii lewicowej. Pytanie na ile oba te ugrupowania zdołają wykorzystać dzisiejsze wydarzenia i spróbować odebrać PO jej lewicujący elektorat, zwłaszcza w okresie wakacyjnego rozprężenia.

Związki mają momentum w Google

Wykres Google Trends pokazuje, że zainteresowanie tym tematem stale rośnie i osiągnęło poziom zbliżony do tego z 2011 roku. 


 

 

Koniec projektu Dunina


Dzisiejsze głosownia pokazały również, jakie są realne szanse projektu ustawy dotyczącej związków partnerskich przygotowanego przez posła Artura Dunina. 25 osób z frakcji liberalnej w PO nie może liczyć na to,że ten projekt pozostanie czymś więcej, niż tylko wyrazem myślenia życzeniowego.