— Jedynki: „Tragedia pod Szcekocinami” (Rz), 16 osób zginęło w katastrofie kolejowej. Polska w żałobie (Dziennik),  Zmiażdżeni (SE), Zderzenie czołówe (GW)

 

— Dziennik: „Kolejowe średniowiecze”:  „W Polsce od 20 lat kupiono zaledwie garść nowych lokomotyw, podczas gdy w tym samym czasie w Niemczech wyjechało na tory tysiąc nowych maszyn, a we Włoszech pół tysiąca. Pociągi często jeżdżą po torach remontowanych za Gierka. Jak dotąd żadna z opcji politycznych nie chciała zmierzyć się z tym problemem”

 

— Rzeczpospolita: Ofensywa Gowina” „Deregulacja 100 tysięcy nowych miejsc pracy”: „Od deregulacji zawodów reglamentowanych rozpocznie się proces poszerzania i przywracania wolności gospodarczej Polaków” – mówił Jarosław Gowin.  Rząd nie ukrywa, że liczy na poparcie PiS i Palikota.

 

— Dziennik: Sto tysięcy nowych miejsc pracy dzięk i uwolnieniu dostępu do 49 zawodów

 

W „Gazecie Wyborczej” Jacek Żakowski kpi z rządowych pomysłów deregulacji zawodów. „Rozumiem, że rząd chce otworzyć rynek pracy w sporcie. OK! Niech szkółki na orlikach prowadzą ludzie, którzy nigdy nie kopnęli piłki, niech jazdy na nartach uczą fachowcy którzy zjechali na tyłku z Gubałówki, i niech wspinaczki uczą eksperci szczycący się wejściem na piętro. (…) Niech będzie wolny rynek. Ale i niech będzie rzetelna certyfikacja. Niech państwo nie abdykuje”

 

Tak Rzepa odpowiada weekendowej Wyborczej: Walka o budżety reklamowe –tekst „Gazety Wyborczej” o kupnie wydawcy „Rz” komentuje prezes szerzej nieznanego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: „Walkę o budżety reklamowe uznajemy za otwartą! Na czele oczywiście „Wyborcza”. Według „GW” zakup czegoś z kredytu zakrawa na aferę, i to sporą!”

 

Rzeczpospolita cytuje też (!) uczestnika internetowego forum wyborcza.biz: Puki761 dodaje: „Mając alternatywę – wziąć kredyt na resztę lub upłynnić część posiadanych aktywów, by spłacić Presspublicę, wybrał to pierwsze i nie widzę problemu…”.

 

Ziobro będzie partią– SP mam dodać nazwisko lidera do nazwy na kongresie 24 marca- Superexpress

 

„Będę prezydentem”. Zapowiedziana na okładce rozmowa Wprost- Michał Krzymowski przepytuje Zbigniewa Ziobro. Ziobro zapowiada m.in. że decyzja o nazwie partii będzie wspólna – nie chce być jak Tusk i Kaczyński, którzy eliminowali kolejno wszystkich swoich współpracowników. Ziobro mówi też, że w przyszłości koalicja z PiS jest możliwa, ale jest przekonany że SP będzie w niej silniejszą formacją. Co do program – „Dla nas kluczową sprawą jest polityka prorodzinna”. Ziobro deklaruje także, że nie wystartuje w wyborach do europarlamentu bo zamierze wrocić do krajowej polityki, ale te wybory będą pierwszym testem dla jego formacji. Później kampania prezydencka – jak mówi ZZ- „kuźnia wykuwająca realne przywództwo obozów politycznych”.

 

 

— We „Wprost” Najsztub pyta Bartosza Arłukowicza. „Dużo łatwiej być politykiem, który wyłącznie komentuje, o wiele trudniej politykiem, który musi przeprowadzić zmiany” – wyznaje Arłukowicz. Minister zdrowia zapowiada też, że system refundacji będzie się „stabilizował” przez co najmniej pół roku.

 

PO idzie na wojnę z Kościołem to zaskakująco zgodna opinia dwóch tygodników- piszą tak Stankiewicz ze Śmiłowiczem w Newsweeku i Semka w URze

 

— Rządzi nami lokaj mówi Kazimierz Ujazdowski braciom Karnowskim w Urze- cytaty „Bez wątpienia działają  silne środowiska, które chcą przerobić Polaków na ludzi bez tożsamości.” “Ta partia dość często aplikuje takie wzorce liberalizmu, które były modne 20 lat temu. (…) Na tym tle Platforma jest formacją wsteczną. PO wstrzymała Muzeum Historii Polski i praktycznie zlikwidowała program Patriotyzm Jutra.” “Minister Zdrojewski jest kulturalnym człowiekiem, ale na pewno nie konserwatystą.  Ubiór nie wystarczy.”

 

Zabić celebrytę w Newsweeku, czyli okładka, która wzbudziła większe emocje, niż zawartość tygodnika. W środku tekst: Znani i lubiani nie będą już spać spokojnie. Internauci wypatrzą i oplują każde potknięcie, wpadkę, a najchętniej ich samych” oraz “Z internautami nie ma żartów. Są groźniejsi niż tabloidy”

 

Feministki nie bronią jej (Muchy) jako ministra sportu, ale jako kobieta powinna być traktowana z szacunkiem- mówi Tomaszowi Machale w Newsweeku Kinga Dunin.

 

Aneksy – kolejny cud nad obwodnicą Zabierzowa- Izabela Kacprzak w Rzepie pisze o kolejnej odsłonie sprawy obwodnicy Zabierzowa, która może kosztować znacznie więcej niż zakładane 370 mln zł. Po jej wybudowaniu może się bowiem okazać, że państwo będzie musiało wypłacić koncesjonariuszowi autostrady A4 z Katowic do Krakowa odszkodowanie.

 

Urzędnicy MF nie odprowadzają PIT od darmowych mieszkań służbowych – pisze DGP: „Sprawa bulwersuje jeszcze bardziej, gdy spojrzymy na podejście urzędników do nieodpłatnych świadczeń przyznawanych pracownikom przez pracodawców. Według skarbówki każdy przekazany za darmo towar lub usługa zwiększają zarobki osoby zatrudnionej, od których trzeba zapłacić podatek. Fiskus nie widzi tu żadnych wyjątków.”

 

Mam złośliwego raka płuc- kardynał Glemp w Superexpressie (obok reprodukcja płuc ze szczegółowym opisem).

 

GPC wyciąga przeciwko ministrowi Nowakowi list (z 8 lutego) Leszka Miętka, szefa konfederacji związków zawodowych maszynistów. Miętek twierdził w nim, że zły stan techniczny infrastruktury na kolei musi prędzej czy później doprowadzić do tragedii. „„Poziom i jakość bezpieczeństwa stały się dla wielu firm kolejowych łatwym źródłem ograniczania kosztów. Nie mamy organu, który w całości zajmowałby się koordynacją kwestii bezpieczeństwa ruchu” – pisał Miętek.

 

Miętek wypowiada się również dla „Faktu”: „Kolej się zliberalizowała, jest wielu przewoźników, ale nie poprawiły się procedury bezpieczeństwa. Powinien być jeden organ, który będzie się zajmował koordynacją bezpieczeństwa, będzie wydawał procedury i kontrolował przewoźników”.

 

Czy Platformie wyrośnie konkurencja? GPC prorokuje, że może powstać partia skupiająca małych i średnich przedsiębiorców w tekście „Solidarność przedsiębiorców wykończy Tuska”. „Jeśli przedsiębiorcy rzeczywiście się zjednoczą, mogą tworzyć potężną siłę polityczną – mówi „Codziennej” Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

 

W ND dominuje temat katastrofy kolejowej. W wywiadzie poseł Jerzy Polaczek przekonuje, że przyczyną wczorajszego wypadku było niedofinansowanie infrastruktury kolejowej. „Mamy do czynienia z dwoma źródłami fatalnej sytuacji naszych kolei – ich gigantycznym niedoinwestowaniem i zbyt niskim wykorzystaniem środków UE oraz indolencją rządu w obsadzaniu istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu na kolei stanowisk.” – mówi Polaczek. Więcej: http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120305&typ=po&id=po08.txt

 

Fakt nie odpuszcza Kaplerowi. Tabloid „przyłapał” byłego szefa NCS Kaplera, jak ten pomagał bezdomnemu na ulicy. „Bez wahania sięgnął do portfela” – to zdanie z tekstu, ilustrowanego oczywiście zdjęciem pt. „Były szef stadionu ma gest”. „Na biednego nie trafiło – można sobie pomyśleć”. Fakt przypomina nie tylko odprawę dla Kaplera, ale także to, że jako szef NCS zarabiał miesięcznie 39 tysięcy złotych.

 

Dobra wiadomość dla premiera Donalda Tuska. Ktoś popiera plany reformy emerytalnej. To Błażej Lenkowski, prezes fundacji Industrial, która wydaje m.in. magazyn Liberte!.  Lenkowski w tekscie „Młodzi, czas się obudzić” w GW przekonuje, że to pokoleniu 20 i 30 latków powinno najbardziej zależeć na reformie emerytalnej, która jest nazywana przez autora tekstu „najważniejszą cywilizacyjną reformą, jaką należy przeprowadzić”.

 

senator Jan Filip Libicki się tym razem nie ucieszy. Uważam Rze w kolumnie z życia koalicji robi z niego „Janusza”.

Tu jest nasz błąd- przez pomyłkę podaliśmy urodziny z 6 marca: 

Urodzinowe przesilenie: Alan Greenspan, Andrzej Wajda, Gabriel Garcia Marquez, Walentyna Tiereszkowa, Tomasz Lis, Kamil Durczok, Piotr Marciniak, Beata Gosiewska, Agnieszka Radwańska