— Długi straszą szpitale- piszą w Rzepie- Aleksandra Fandrejewska i Sylwia Szparkowska: – Nadchodzi szpitalne tsunami – przewiduje Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich. Niepokoi go przede wszystkim wzrost o ponad 10 procent długów wymagalnych. Obawia się, że to początek spirali zadłużania się: – Przeciętnie w tym roku kontrakt szpitala powiatowego z Narodowym Funduszem Zdrowia wzrósł o 3 procent, ale koszty znacznie więcej – o 5 proc.”

 

— O długach szpitali także Dziennik na jedynce: Fala szpitalnych długów zatopi budżety samorządów. Powiaty żądają wstrzymania przekształceń zozów. MZ mówi nie. Dalej, Dziennik pisze o nadwykonaniach: 1,8 mld zł za nadwykonania w zeszłym roku wykazały szpitale w 11 województwach.

 

— Do przekształceń szpitaki nie są gotowe ani rząd, ani szpitale- pisze w komentarzu Dominika Sikora.

 

— Fakt także o zdrowiu: To kpina z pacjentów. Lekarstwa staniały o grosze! Resort zdrowia się chwali, a naprawdę nie ma czym

 

Prawo do leczenia tylko dla pracowitych- także w DGP na jedynce: bezrobotny, który nie chce podjąć pracy, na dwa lata straci ubezpieczenie.

 

Superak kontynuuje krucjatę w sprawie “chłopców Arłukowicza: “Masz problem? Zadzwoń do chłopców Arłukowicza!”: “Nie odnajdujesz się w gąszczu zdrowotnych przepisów?! Wiemy, gdzie szukać pomocy. Minister Bartosz Arłukowicz (41 l.) zatrudnia cały sztab 26-letnich chłopców, którzy ponoć w resorcie są po to, żeby pomagać pacjentom. Masz problem? Dzwoń do nich!Link

 

PSL patrzy na panie– pisze w Rz Kamila Baranowska: “67 lat zostaje, ale PO pozwoli ludowcom zmiękczyć reformę emerytalną. Ze sporu wokół emerytur zarówno PO, jak i PSL muszą wyjść z twarzą. W rządzie trwają prace nad porozumieniem, które im to umożliwi.” Kompromisem moźe być projekt senatora Rulewskiego.

 

Środowiska konserwatywne w Platformie nie chcą, by partia skręcała w lewo. Prawa część PO boi się, że Donald Tusk zacznie zbyt blisko współpracować z Palikotem- pisze Piotr Gursztyn w swojej analizie w Rz.

 

— Fragment analizy Gursztyna: Zła passa rządu w mediach, zwłaszcza w tabloidach, ma być inspirowana przez grupę Grzegorza Schetyny, która – według niektórych  – nadal chce przejąć władzę w PO.

 

— „Schetyna wraca do gry” – Fakt publikuje zdjęcie PDT z rezerwą strategiczną na boisku. W tekście: „Choć Schetyna wraca na boisko, to jednak w przeciwnej drużynie niż premier. Wiceszef PO tłumaczy, że to przez przypadek, bo Tusk się spóźnił na mecz. Jest pewny, że następnym razem zagrają już w tej samej ekipie”.

 

— W GW wywiad z dr Katarzyną Kłosińską, językoznawcą. „Ministra to forma błędna, to wręcz gwałt na języku. (…) Tak długo jak nazwy żeńskie będą traktowane jako manifest światopoglądowy, tak długo będą budziły kontrowersje”.

 

— "Od ubiegłego poniedziałku, czyli od dnia lingwistycznego coming-outu Joanny Muchy, do słownika współczesnej polszczyzny zostało oficjalnie wprowadzone słowo „ministra”- pisze na swoim blogu rp.pl/magierowski, Marek Magierowski: “Gdy z kolei ktoś okradnie nas w tramwaju, czyż nie krzyczymy „Złodziej!”, bezmyślnie upokarzając kobiety? Krzyczmy „Złodziej lub złodziejka!”. Tak będzie poprawnie i nowocześnie.”

 

— „PiS przyspiesza na przednówku”. Wojciech Szacki opisuje w GW przyspieszenie „wiosennej ofensywy” PiS. "Dwa wydarzenia posuły szyki politykom PiS. Po pierwsze, kryzys PO nadszedł wcześniej. (…) Po drugie, kłopotem większym niż PiS się spodziewał, okazali się ziobryści”.

 

— Gdyby Jarosław Kaczyński, oprócz głoszenia bojowych haseł, kazał znaleźć swoim ekspertom wszystkie słabe strony projektu emerytalnego, premier miałby przeogromny kłopot – uważa publicysta „Rzeczpospolitej", Piotr Gursztyn w tekście: PiS z koszyczkiem pod jabłonią

 

— GPC startuje z tematem „Ślązacy nie powinni łączyć się pary” – radna PO z Jastrzębia-Zdroju uważa, że mieszkańcy Śląska nie powinni łączyć się w pary, bo przenoszą na swoje dzieci wady genetyczne.

 

— ND opisuje dalszy ciąg sprawy akt „Bolka” w Sejmie. „Sejmowa komisja przejrzała już dokumenty tzw. komisji Ciemniewskiego zgromadzone w sejmowym archiwum. Od wczoraj zajmują się nimi pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.”

 

— Afera solna żyje w tabloidach, na jedynkach obu gazet: “Od tej soli zapadniesz w śpiączkę” (Superak) i “Afera solna: Te firmy używają dobrej soli” i “Skandal w śledztwie dotyczącym afery solnej”. Fakt nawet uruchamia konto emailowe: aferasolna@fakt.pl

 

To dla niej Kalisz zrobił lewatywę- smakowicie pisze Fakt publikując zdjęcia przyjaciółki jednego z liderów lewicy

 

Superak oblicza koszty transportu premiera na ferie: "Samolot rządowy leci z Warszawy do Werony. Zabiera Donalda Tuska (55 l.) z ferii. Premier przylatuje do Warszawy na specjalną konferencję oraz służbowe spotkanie. I znowu leci rządową maszyną do Werony, by kontynuować ferie. Następnie samolot wraca do Polski. Rachunek za te loty: około 240 tysięcy złotych. A to nie pierwszy raz, kiedy Donald Tusk w taki sposób korzysta z rządowego samolotu w czasie urlopu!" Więcej

 

— W Superaku też exclusive z prezydentem: Bronisław Komorowski: Mój ojciec był Zołnierzem Wyklętym. Rok temu, w Polsce po raz pierwszy obchodzono święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

 

Nowa polityka prywatności Google, która obowiązuje od dziś budzi zaniepokojenie w Europie Link

 

1 marca 1973 na antenie Programu I Polskiego Radia ukazało się premierowe wydanie audycji porannej Sygnały dnia. W 1998 Uruchomiono sieć telefonii komórkowej Idea. W 1995 – Powstał portal internetowy Yahoo! a w 2006 – anglojęzyczna Wikipedia osiągnęła milion haseł.

 

Urodziny: Maria Oleksy, prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė, poseł Leszek Blanik i Justin Bieber