Bartosz Arłukowicz jest najgorzej ocenianym ministrem rządu Donalda Tuska – wynika z sondażu MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie RMF FM. Za ministrem zdrowia z nieco tylko lepszą oceną uplasowała się minister sportu Joanna Mucha.

 

— Fakt na okładce pyta: „Schetyna ocali Tuska”?. „Stara gwardia ma wyciągnąć rząd z dołka”. W tekście na stronie 4 o „tajnym” spotkaniu starej gwardii PO czyli Schetyny i Drzewieckiego.

 

— “Nawet tysiące chorych na nowotwory pozbawiono leków zapobiegających spadkowi odporności. Po wejściu w życie nowej listy refundacyjnej dostęp do leczenia gwałtownie się pogorszył.” – donosi Rzeczpospolita

 

— “Legislacyjny potwór zżera służbę zdrowia” – pisze w komentarzu redakcyjnym Michał Szułdrzyński: Nawet najlepsze intencje jego pomysłodawców nie usprawiedliwiają chaosu, jaki w służbie zdrowia obserwujemy od ponad dwóch miesięcy.

 

— “Korzystam z rad Ewy Kopacz” twierdzi minister Arłukowicz. Ewa Kopacz kilka dni temu w Superexpressie Kopacz: “Arłukowicz nie skorzystał z mojego doświadczenia”

 

— W wywiadzie dla RZ Arłukowicz mówi m.in “Celem wprowadzenia tej ustawy jest budowanie zupełnie nowego podejścia do rynku leków. Dzięki zmianom tworzymy możliwość finansowania nowych farmaceutyków.” i inne banały. 

 

— Polowanie na Muchę – to główny polityczny tekst Newsweeka: “Joanna Mucha ma wciąż szansę na grę w politycznej pierwszej lidze. Ale na razie (…) strzela sobie samobója za samobójem. i dalej “Mucha nie jest w partii lubiana. Jeśli Tusk ją zdymisjonuje, nikt po niej nie zapłacze”. “Przekonamy się czy Mucha to tylko śliczna medialna wydmuszka, czy twardy polityk, który uczy się na własnych błedach”.

 

— We „Wprost” tekst o minister sportu „M jak Mucha, M jak Miś” – o tym jak wygląda od środka polityczna walka Joanny Muchy o życie. Cytowany anonimowy poseł PO: „Aśka nie zarządzała dużymi zespołami. Na KUL była asystentem. Kiedy Sławek Nowak wchodzi w nową rolę, to wydaje polecenia i ludzie go słuchają. Aśka posłuchu nie ma”.

 

— “Polacy nie chcą Muchy” wynika z badania dla Superexpressu- według… 50% Mucha ma odejść.

 

— Michał Kobosko we wstępniaku do „Wprost” opisuje sytuację PO: „Sama partia jakby zapadła w sen zimowy. Jej aktywność w styczniu i lutym była minimalna. Na Wiejskiej niewiele było konferencji prasowych, jakichkolwiek przejawów aktywności, prób przejścia do kontruderzenia”. Na koniec wstępniaka kilka słów o PiS: „Powiedzmy więcej: PiS jest partią, której ktoś zapomniał powiedzieć, że już nie istnieje.. „

 

— “Jeśli potwierdzą się informacje „Uważam Rze”, że w archiwum Kancelarii Sejmu RP znajdują się kopie doniesień agenturalnych TW „Bolka”, staniemy w obliczu zasadniczego przełomu”- pisze Uważam Rze. Sprawa Wałęsy jest motywem wydania.

 

— Główny temat polityczny „Wprost”: „Powrót króla” – o tym jak Aleksander Kwaśniewski chce odbudować lewicę. W tekście: liczne anegdoty o odchudzaniu byłego prezydenta (miał stracić już 14 kg w ramach przygotowań do powrotu w świat wielkiej polityki). Pierwsze etap powrotu: seria seminariów „Dialog i przyszłość”. To właśnie z tego seminarium pochodzi cytat z Palikota o „wyrzeczeniu się polskości”. W „nowej lewicy” Kwaśniewskiego i Palikota ma nie być miejsca dla Leszka Millera – pisze Michał Krzymowski.

 

— W GW Jacek Żakowski jest sceptyczny wobec pomysłów rekonstrukcji rządu, i chwali decyzję premiera ws. ACTA. O błędach ministrów: „Nowi nie mieli kiedy nasyfić. Najwyżej nie zdążyli nasycić”. Wcześniej: „Na razie żaden minister katastrofalnej decyzji nie podjął.” Link

 

— W GW komentarz Krystyny Naszkowskiej „Pawlak palnął… I nic”, która przypomina w kontekście wypowiedzi Pawlaka słowa Leppera, że on wierzy tylko w mięso, które pochodzi z jego własnego gospodarstwa oraz słowa ministra Sawickiego, który na komisji rolnictwa stwierdził „"inspekcja weterynaryjna to udręczenie rolników i przetwórców”.

 

— GPC na okładce publikuje zdjęcie Waldemara Pawlaka z tytułem „Emerytur nie będzie”. To nawiązanie do wypowiedzi wicepremiera o tym, że nie wierzy w  polski system emerytalny.

 

— Fakt rozpisuje się także o słowach Pawlaka o emeryturach. „Rząd wysyła Polaków na żebry”. + tekst „Cała prawda o wysokich emeryturach, których nigdy nie ujrzymy na oczy”.

 

—  “Skazani na drogie raty”- Rzeczpospolita na jedynce pisze, że “Polacy przepłacają za kredyty, bo nadzór przeregulował rynek”

 

— GPC podsumowuje 100 dni rządu w tekście „100 dni kompromitacji”:” Totalny bałagan w służbie zdrowia, droższe leki, wzrost cen paliw, zamach na wolność słowa, zapowiedzi podwyższenia wieku emerytalnego”

 

— Nasz Dziennik pisze w temacie dnia o Smoleńsku w tekście „MON zaciera ślady”. Cytat: „Resort obrony odmawia ujawnienia harmonogramu wyjazdów członków komisji Jerzego Millera do Moskwy i Smoleńska.”

 

— ND opisuje też demonstrację obrońców TV Trwam w Warszawie, która (a raczej jej liczebność) była jednym z głównych tematów dla konserwatywnych mediów w weekend.

 

— Polityczne urodziny obchodziłyby dziś dwie z ofiar katastrofy smoleńskiej: Paweł Wypych i Aleksandra Natali- Świat. 

 

— Dziś urodzili się także: Łukasz Grass, prokurator Edward Zalewski oraz poseł PiS Łukasz Zbonikowski.

 

— Wydarzenia w Warszawie: debata na SGH Winner Takes it All o wyborach prezydenckich w USA z udziałem Michała Kolanko. SGH Budynek C, sala C-2a, godzina 19.00.