Nie po raz pierwszy za ostre wypowiedzi o ojcu Rydzyku parlamentarzyści trafiają do komisji etyki poselskiej. Ale dziś po raz pierwszy stało się tak przez Twittera. Poseł PO Paweł Olszewski napisał o „panu ojcu dyrektorze” co wywołało reakcję PiS i SP. To precedens. Internet staje się coraz bardziej kluczowy dla polityków, jeśli chodzi o komunikację i kontakt z wyborcami. Niektórzy z nich są w sieci bardzo widzialni. Każdy znalazł swoją unikalną metodę na zaistnienie.

Adam Szejnfeld codziennie publikuje na profilu na Facebooku linki do swoich wypowiedzi – z różnych źródeł. Intensywnie promuje także własny serwis internetowy szejnfeld.pl. Poseł PO publikuje treść z imponującą regularnością, aktywnie udziela się także w komentarzach pod zalinkowanymi tekstami. Publikuje nie tylko linki, ale także – co kilka dni – notki na różne, niekoniecznie polityczne tematy. Przeważają komentarze na tematy ekonomiczne, np. dotyczące kryzysu w Grecji, cen ropy naftowej. Szejnfeld publikuje także liczne zdjęcia na profilu – ma kilkanaście albumów z fotografiami na Facebooku, we wszystkich możliwych pozach. 

 

Przemysław Wipler jest aktywny na Facebooku i Twitterze, postuje przede wszystkim treści i linki polityczne, które mają precyzyjnie określony charakter – linki do ważnych tekstów, memy, demotywatory, linki do swoich wypowiedzi na youtube, wszystko to, co jest istotne w tym momencie w sieci. Na Facebooku wytworzyła się społeczność osób o poglądach konserwatywnych, zgromadzonych wokół Wiplera. Poseł PiS w czasie sporu o ACTA publikował m.in. mapę drogową dalszych działań partii w tej sprawie, co wywołało duży odzew wśród tej społeczności. Facebook posła Wiplera stanowi miejsce, gdzie rozkręcają się konserwatywne memy.  

 

Poseł PSL Janusz Piechociński jest jednym z najaktywniejszych blogerów wśród polityków. Podobnie jak inni aktywni w sieci blogerzy, tacy jak Jan Filip LibickiRyszard Czarnecki czy Janusz Palikot, publikuje prawie codziennie wpisy o różnej długości. Piechociński specjalizuje się w tematyce infrastrukturalnej i tego też dotyczą jego wpisy. Piechociński rozsyła też mailowo swoje opracowania, dokumenty – nierzadko kilka razy w tygodniu. Publikuje także na blogu dziesiątki linków do wypowiedzi w mediach. Inny, aktywny w blogosferze poseł, Jan Filip Libicki, bardzo szybko dzięki kąśliwym uwagom i celnym, kontrowersyjnym obserwacjom politycznym zyskał status jednej z kluczowych postaci w blogosferze politycznej.

 

Radosław Sikorski – Twitter jest głównym narzędziem politycznej komunikacji w sieci szefa MSZ, który nie tylko publikuje własne przemyślenia – czym wielokrotnie wywoływał kontrowersje, jak na przykład przy okazji wypowiedzi o powstaniu warszawskim, ale też robi RT (retweet, czyli twitterowy "forward") innym członkom rządu, jak i wpisom z oficjalnego konta Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od pewnego czasu w końcu odpowiada na kierowane do niego wpisy publicystów i komentatorów. Słynie z blokowania innych użytkowników Twittera, także dziennikarzy i reporterów, często z przyczyn uznawanych przez zablokowanych za błahe, bo ktoś go zirytował. 

 

Wanda Nowicka na twitterze jest postacią, której wpisów nie można nie zauważyć. Prawie każdy wywołuje silne reakcje (przeważnie śmiechu) i jest cytowany w mediach tradycyjnych. Ostatni taki wpis był związany ze śmiercią poetki Wisławy Szymborskiej. Nowicka napisała o „Wisłockiej” zamiast o Szymborskiej.

 

Do wschodzących gwiazd twittera zaczyna należeć eurodeputowany PO Krzysztof Lisek, świeżo wybrany wiceszef kluczowej podkomisji ds bezpieczeństwa i obrony. To, co sprawia że jego wpisy są lekturą obowiązkową dla każdego, kto chce orientować się co dzieje się tej sferze aktywności PE. Lisek publikuje cenne informacje – to co w trawie piszczy, to o czym się mówi, np. reakcja Elmara Broka, insidera PE na temat paktu fiskalnego.