Wybraliśmy 10 kryzysów, z którymi od wyborów zmagała się druga ekipa Tuska. To wydarzenia, które przez trzy ostatnie miesiące dyktowały agendę polskiej polityki.

 

 

 

 

1. Zamieszki 11 listopada 2011

 

Sytuacja wymknęła się spod kontroli, wszystko zaczęło nosić znamiona chaosu, nad którym nikt nie panował. Raz demonstracja miała zgodę, później okazywało się że nie ma, a jeszcze później, że znów ma. Pod okiem policji paliły się wozy transmisyjne. Niemieckich manifestantów aresztowano i zwalniano. Inicjatywę próbował przejąć Prezydent, zapowiedziami zmian w prawie. Premier później komentował że prawa zmieniać nie trzeba. Brak koordynacji i jednego ośrodka dowodzenia.

 

 

 

 

2. Berlińskie wystąpienie Sikorskiego

 

Minister Sikorski prosi Niemcy o większą odpowiedzialność za Europę. Premier nic nie wie i milczy. Prezydent zaskoczony. Chaos i brak elementarnej strategii. Stanowisko Polski czy Sikorskiego? A może stanowisko ambasadora Crawforda, bo media odkrywają, że to jego autorstwo tekstu szefa MSZ stwierdzają właściwości pliku. Po kilku tygodniach- wypowiedzi Premiera we Włoszech, że nie można oddawać Europy dwóm stolicom, a tydzień później, w Davos, wypowiedź Merkel chwaląca berlińskie stanowisko Sikorskiego. To w końcu jakie stanowisko ma Polska?

 

 

 

 

3. Pakt fiskalny

 

Wchodzimy, wychodzimy, ale dajemy pożyczkę MFW, wychodzimy i nie dajemy pożyczki MFW. Nikt nic nie wie, ale nasza prezydencja jest sukcesem Tysiaclecia.

 

 

 

 

4. Kryzys refundacyjny

 

 

Temat listy leków opublikowanej dzień przed Wigilią wybuchł już piwrwszego dnia po Świętach. Arłukowicz został sam z problemem. Protesty profesorów, zwykłych lekarzy i aptekarzy. Ostre słowa premiera, z których rząd kilka dni później wycofał się rakiem. Lincz na samotnym Arłukowiczu na komisji zdrowia w sali kolumnowej. Pieczątki: refuknacja do decyzji NFZ. Protest aptekarzy. Przed posiedzeniem rządu projekt nowelizacji ustawy idącej na rękę aptekarzom, po posiedzeniu zapisy znikają. Wrażenie kompletnego chaosu i braku podstawowych informacji.

 

 

 

 

5. Streżyńska

 

 

Informacja w piątek przed Wigilią: Streżyńska nie zostanie powołana na następną kadencję. Będzie ktoś inny. Kto? Kiedy? Dlaczego? Nic nie wiadomo. 

 

 

 

6. Ustawy z expose

 

Dziennikarze pytają Premiera- gdzie są ustawy zapowiedziane w expose? Premier odpowiada: w internecie. Rzecznik ma przeprowadzić szkolenie jak ich szukać. CIR rozsyła zestawienia. Wszystko w pośpiechu i chaosie.

 

 

 

 

7. Samopostrzelenie prokuratora

 

W Poznaniu strzela do siebie prokurator wojskowy. Media piszą o konflikcie Seremeta z Parulskim. W tle Smoleńsk. Do gry wkracza Prezydent. Kto jest za odwołaniem Parulskiego, kto przeciw? O co chodzi z tą całą prokuraturą? Czy jakiś obywatel coś z tego zrozumie, oprocz tego, że ma wrażenie, że nikt nad niczym nie panuje?

 

 

 

 

8. Kokpit i stenogramy

 

Nowa wersja stenogramów. Co na to komisja Millera? Kto był w kokpicie a kogo nie było? Kto przeprosi Ewę Błasik? O co w tym wszystkim chodzi?

 

 

 

 

9. Stadion Narodowy

 

Miał być gotowy w listopadzie 2011. Minister Giersz na konwencji PO w Ergo Arenie “dawał za to głowę”. I oddał. Tymczasem na 29 stycznia planowano już “ostateczne otwarcie” i koncert pod hasłem “Oto jestem”. Wstrzymane. Straż pożarna się nie zgadza. Oto mnie nie ma. A nie- jednak jestem. Czy leci z nami pilot?

 

 

 

 

10. Rząd- tango down

 

Polska podpisze ACTA. A może jednak Polska nie podpisze ACTA. Weekendowy atak hakerów. Paraliż stron rządowych. Polska podpisuje ACTA, bo wszyscy podpisali. A nie, jednak nie podpisali, ale Polska podpisała. Protesty w całej Polsce. Media wieszczą narodziny pokolenia protestu. Donald Tusk staje się negatywnym bohaterem Internetu. Tomasz Skory z RMF publikuje doniesienie, że KPRM kasował negatywne wpisy na swoim profilu na Facebooku. Wrażenie, że znów nikt nad niczym nie panuje. 

 

 

Współautor tekstu: Michał Kolanko