Chociaż rezultat głosowania na środowej Komisji Zdrowia nie był dla nikogo wielkim zaskoczeniem, to po jej obradach można wyciągnąć konkretne wnioski co do tego, jak będzie wyglądać jutrzejsza debata w sprawie odwołania Arłukowicza.

 

1) Poziom emocji będzie średni Dziś w ciągu prawie dwóch godzin obrad Komisji, która miała zaopiniować wniosek nie doszło do żadnych większych utarczek słownych. Nie padły też żadne nowe argumenty czy też związane z ministrem Arłukowiczem liczby. W zasadzie wyróżnił się tylko poseł Czesław Hoc (PiS) który porównał sytuację z Arłukowiczem i krytykę ministra do polewania ran jodyną – „szczypie i jednocześnie leczy”. Oprócz tego fajerwerków słownych zabrakło, podobnie jak dużego zainteresowania sejmowych reporterów.

 

2) Piecha nada ton opozycji Poseł Bolesław Piecha (PiS) od samego początku sprawy refundacji grał kluczową, medialną rolę jako architekt i główny głos anty-Arłukowiczowskiej opozycji. Tak samo było dziś. Poseł Piecha, jako reprezentant wnioskodawcy nadał ton całemu spotkaniu, i był też głównym punktem odniesienia dla Arłukowicza. Soundbite: „Panie ministrze, daj se Pan spokój z tym rządem i chodź do opozycji”.3) Kopacz się pojawi, ale nie będzie tematem dnia

 

Ewa Kopacz nie była dziś głównym ale co najwyżej pobocznym tematem wystąpień parlamentarzystów. Z polityków Platformy, równie często wymieniany z nazwiska był minister Grabarczyk czy minister Nowak co marszałek Kopacz. Ta ostatnia głównie w kontekście tego, iż Arłukowicz „odziedziczył ministerstwo z dobrodziejstwem inwentarza” ale nie był w stanie sprostać temu co go tam spotkało. W podobnym kontekście, tylko ostrzej, pojawi się w trakcie debaty. Ale głównym celem będzie Arłukowicz.

 

4) Arłukowicz będzie miał przygotowane oppo

 

Piotr Mościcki, nowy spin doktor Arłukowicza był bardzo widoczny podczas posiedzenia komisji. Nie tylko przed samym posiedzeniem , ale i w jego trakcie. Krążył między krzesłem Arłukowicza a zgromadzonymi w tyle sali nielicznymi dziennikarzami. Arłukowicz będzie na pewno w czasie jutrzejszej debaty dobrze przygotowany. W czasie posiedzenia komisji przypomniał dwie wypowiedzi Bolesława Piechy z czasu gdy ten był wiceministrem zdrowia. „Apteka to nie kawiarnia, wolny rynek daje duże pole do nadużyć”. Jest pewne, że pod względem oppo Arłukowicz będzie jutro bardzo dobrze przygotowany. Nad posiedzeniem komisji, podobnie jak nad całym politycznym tygodniem krążył cień ACTA. Dziś w Sejmie i w polityce był to temat numer jeden. Arłukowicz chwilowo zniknął z radarów.

 

fot 300polityka.pl