Walka o wspólne interesy w ramach UE wymaga konsekwencji, koordynacji i dobrej woli. Możemy się różnić, ale w sprawie ochrony naszego wewnętrznego rynku rolnego – krajowego i unijnego, Polska, Słowacja, Rumunia, Bułgaria i Węgry, zjednoczyły się. Poświęciłem tej kwestii bardzo wiele czasu podczas rozmów z unijnymi przywódcami w trakcie zeszłotygodniowego szczytu Rady Europejskiej – napisał w social premier Mateusz Morawiecki.

W liście, który oprócz mnie podpisali premierzy Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji zaapelowaliśmy do przewodniczącej Ursuli von der Leyen i całej European Commission o uruchomienie dodatkowych źródeł finansowania w celu wsparcia producentów rolnych, którzy ponieśli straty, zakup ukraińskich nadwyżek zboża na cele humanitarne, tak, by trafiało ono do najbardziej potrzebujących, a nie na rynek wewnętrzny Unii, wprowadzenie automatycznego mechanizmu wsparcia dla rolników w regionach dotkniętych nadmiernym importem zboża z Ukrainy, wprowadzenie odpowiednich procedur, ceł i kontyngentów na przywóz towarów z Ukrainy (jeśli inne środki nie okażą się skuteczne) – podkreślił premier.

Wspierajmy Ukrainę, ale róbmy to mądrze i przede wszystkim stawiajmy interes krajowy i polskich rolników na pierwszym miejscu! – zaznaczył.