– Cieszę się ogromnie, że mogliśmy spotkać się ponownie w tym gronie, po to żeby przedyskutować zagadnienia, które są w tej chwili niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, z punktu widzenia bezpieczeństwa Europy Środkowej, ale z punktu widzenia, cóż tu wiele mówić, także i bezpieczeństwa świata, porządku światowego chyba najistotniejsze, a mianowicie problematykę związaną z niestety trwającą już drugi rok rosyjską inwazją na Ukrainę – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas IX posiedzenia Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej.

Prezydent wyjaśnił, że poprosił zgromadzonych o konsultacje ws. rozwoju wydarzeń na Ukrainie: Jaki może być dalszy przebieg tej wojny, czy jest nadzieja na to, że ta wojna się skończy? Jak ta wojna może się państwa zdaniem skończyć, patrząc z militarnego, strategicznego i politycznego punktu widzenia? Jak państwo widzicie jej obecne uwarunkowania i ewentualne przyszłe uwarunkowania, kierując się swoimi doświadczeniami i wiedzą.

– Interesuje mnie może przede wszystkim z tego punktu widzenia nasza sytuacja, sytuacja Polski w tym wszystkim. Jak państwo postrzegacie naszą pozycję dotychczasową, jak państwo postrzegacie nasze działania dotychczasowe? Co uważacie państwo, że my w tej sprawie powinniśmy zrobić w przyszłości? Jak państwo postrzegacie kwestię bezpieczeństwa Polski w tym kontekście i również jak państwo postrzegacie kwestie dalszej polityki na przyszłość, jeżeli chodzi o rozwój relacji polsko-ukraińskich – kontynuował Andrzej Duda.