Zadaliśmy niedawno 10 pytań PO i jedno z tych pytań dotyczyło likwidacji jednostek wojskowych. Likwidacja jednostek wojskowych to niestety bardzo poważna sprawa, to bardzo konkretny, negatywny sygnał. Bo trzeba żeby odpowiedzieli niegdysiejsi rządzący Polską, dlaczego to zrobili? Jaka strategia bezpieczeństwa stała za tym, że likwidowali jednostki? Całkowite zamknięcie albo znacząca redukcja jednostek w bardzo wielu miastach. W szczególności w miastach we wschodniej części naszej ojczyzny, jak w Ciechanowie, Siedlcach, tutaj gdzie przed chwilą żołnierze mówili nam, że w koszarach to już samosiejki rosły, bo zredukowali obecność wojska do absolutnego minimum, ale nie tylko tu, także Lublin, Węgorzewo, szereg innych miejsc, Ostróda. Byliśmy w wielu tych miastach, widzieliśmy łzy w oczach mieszkańców, którzy pragnęli, aby wojsko tam wróciło, którzy nie rozumieli tamtej doktryny – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach.

Ściągamy do Polski najnowocześniejszy sprzęt, a także produkujemy nasz

Tamta strategia czy antystrategia to była strategia chaosu i naiwności. Kto mógł przypuszczać wówczas, że właśnie likwidacja doprowadzi do czego, do zwiększenia bezpieczeństwa? Przecież to skrajna naiwność. My dzisiaj już ściągamy do Polski czołgi K2, armatohaubice K9, HIMARS-y zostały zamówione i przyjeżdżają niedługo do Polski. Już na ziemi polskiej są Patrioty, najnowocześniejsze systemy antyrakietowe przeciwsamolotowe. Ściągamy do Polski najnowocześniejszy sprzęt, a także produkujemy nasz jak Kraby, Pioruny. Uzdrowiliśmy finanse publiczne i uzbroiliśmy polskiego żołnierza.

Nie ma silnego państwa bez silnej armii, ale także nigdy nie będzie silnej armii bez silnego państwa, silnych finansów publicznych

Dzisiaj stan polskiej armii jest o ponad 1/4 większy niż jeszcze w 2015 roku. Nie ma silnego państwa bez silnej armii, ale także nigdy nie będzie silnej armii bez silnego państwa, silnych finansów publicznych. Bo wiemy że to właśnie uszczelnienie systemu finansowego, naprawa tego systemu pozwoliła sfinansować ogromne wydatki na uzbrojenia, przyjęcie nowych żołnierzy do polskiej armii. To się dzieje na naszych oczach. Będziemy bronić każdego skrawka polskiej ziemi.

Co zakładała doktryna PO?

A co zakładała doktryna PO? Możemy sobie tylko wyobrazić, do czego prowadziło zwijanie, likwidowanie, redukowanie obecności armii polskiej po tej stronie Wisły, na wschodzie Polski, w Polsce centralnej. Do czego doprowadziło, pytam was? Ta doktryna prowadziła do wpuszczenia armii polskiej w głąb terytorium polskiego zamiast do obrony rubieży każdego skrawka polskiej ziemi.

Musimy zbroić się jeszcze szybciej

Wojna na Ukrainie powoduje że musimy zbroić się jeszcze szybciej. Dlatego w tym roku dokonamy bezprecedensowego wysiłku. 4% do PKB na polskie wojsko – to być może będzie największy procent pieniędzy przeznaczonych na armię wśród wszystkich państw NATO. To będzie wyraźny dowód dla wszystkich państw, my będziemy bronić naszej ziemi. Polska jest bezpieczna, Polska będzie coraz bezpieczniejsza razem z naszymi sojusznikami, najpotężniejszym sojuszem militarnym w historii świata.