Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim, w Unii Europejskiej zatacza coraz szersze kręgi. Dwa lata temu, w 2021 roku francuski dziennik Libération opisywał nieformalne kontakty polityków Europejskiej Partii Ludowej, spotkania, rauty i to jak zapadają decyzje na tych spotkaniach, jak są budowane relacje pomiędzy tymi politykami a sędziami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jak wpływa się na obsadę poszczególnych stanowisk, jak wpływa się na podejmowanie decyzji w kluczowych instytucjach unijnych – powiedział Rafał Bochenek na konferencji prasowej w Sejmie.

Dzisiaj po dwóch latach tych niejasnych właśnie relacji, które były budowane, jesteśmy świadkami kolejnej gigantycznej afery w Parlamencie Europejskim. Dzisiaj mamy również już pierwsze osoby oskarżone, osoby z zarzutami, osoby, które są uwikłane w gigantyczne afery łapówkarskie. O tym dzisiaj będziemy mówić na Komisji do spraw Unii Europejskiej, ale o szczegółach jak ta Komisja będzie przebiegała, jacy goście pojawią się na tej dzisiejszej Komisji, powie pan Kacper Płażyński – dodał.

Unia Europejska i jej instytucje, które powinny być ostoją demokracji i wzorem dla państw członkowskich, jeżeli chodzi o jawność, transparentność podejmowania decyzji, procedur, wszystkich relacji, które są tak naprawdę budowane w tych instytucjach. Dzisiaj jak się okazuje, mając na uwadze szereg faktów, o których rozpisują się światowe media, media europejskie, jest tego niestety smutnym zaprzeczeniem i o tym będziemy dzisiaj m. in. rozmawiać na Komisji w naszym polskim parlamencie – dodał.