Zacznę od covid-19, bo tutaj w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z pewnego rodzaju przesileniem, to przesilenie polega na odwróceniu tendencji, bo do tej pory mieliśmy do czynienia z takim systematycznym spadkiem liczby zakażeń, ale również spadkiem liczby hospitalizacji. Mniej więcej od półtora tygodnia tendencja się odwróciła i odnotowujemy zarówno wzrost liczby zakażeń, jak i wzrost liczby hospitalizacji – stwierdził Adam Niedzielski na konferencji prasowej.

W tej chwili przyrosty liczby infekcji są rzędu 20%

W tej chwili przyrosty z tygodnia na tydzień, jeżeli mówimy o liczbie infekcji, są rzędu 20%, czyli to jest skala dosyć duża, natomiast sama liczba zakażeń nadal pozostaje stosunkowo niewielka, bo mówimy tutaj o takiej średniej tygodniowej, dziennej liczbie zakażeń, która jest na poziomie około 450-500 zakażeń, co powoduję, że tygodniowo mamy 3-3,5 tysiąca zakażeń odnotowanych.

Trend jest wzrostowy, ale nadal skala hospitalizacji jest stosunkowo niewielka

Mamy do czynienia również z niewielkim wzrostem, to minimum obłożenia łóżek związanych z covid-19 mieliśmy w drugiej połowie listopada, w okolicy 22 listopada, kiedy ta liczba była stosunkowo najmniejsza i zdaje się, że wynosiła poniżej 700. W tej chwili już dochodzimy blisko do tysiąca. Ostatni raport pokazuje, że to jest 950 hospitalizacji w skali roku, co pokazuje analogicznie, że mamy do czynienia z odwróceniem trendu. Trend jest wzrostowy, ale nadal skala hospitalizacji jest stosunkowo niewielka.

Apogeum kolejnej fali covid-19 jest prognozowane na drugą połowę, koniec stycznia

Zgodnie z naszymi najnowszymi prognozami apogeum kolejnej fali jest prognozowane na drugą połowę, a w zasadzie na koniec stycznia i maksymalna liczba zakażeń, którą odnotowujemy, to jest trochę powyżej 5 tysięcy. Więc ta fala będzie porównywalna z tą ostatnią falą wrześniową.

Do polski dotarły 5 grudnia szczepionki przeciwko covid-19 dla grupy wiekowej od 6 miesiąca do 4 lat

Do polski dotarły 5 grudnia szczepionki przeciwko covid-19 dla grupy wiekowej od 6 miesiąca do 4 lat. Tych dawek otrzymaliśmy blisko pół miliona. Schemat szczepienia jest tutaj trójdawkowy, to wystarczy na zaszczepienie blisko 168 tysięcy dzieci. Oczywiście w przypadku większego zapotrzebowania, te dostawy mogą zostać uzupełnione.

Od 12 grudnia 2022 r. szczepionkę przeciw covid-19 będą mogły otrzymać dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat

W nocy z 11 na 12 grudnia wystawione zostaną e-skierowania, właśnie dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Populacja tej grupy wiekowej to blisko 2 miliony dzieci, a już od 12 grudnia będzie można zarejestrować się na szczepienie.