220 posłów poparło wniosek o odrzucenie w całości rządowego projektu nowelizacji ustawy o notariacie, co przy 214 głosujących przeciw oznacza, że propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości została odrzucona. PiS przegrało głosowanie, bo 14 posłów nie wzięło udziału w nim udziału. Partia rządząca nie zdecydowała się na reasumpcję.

Według uzasadnienia, „projekt dotyczy umożliwienia uprawnionemu notariuszowi dokonania wpisu w księdze wieczystej odrębnej własności lokalu oraz ograniczonych praw rzeczowych z nim związanych, za pośrednictwem wdrożenia dedykowanej usługi w systemie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (realizacja celów Strategii Sprawne i Nowoczesne Państwo 2030), ale zdaniem opozycji była to ustawa „niszcząca polski notariat”.

Opozycja odrzuca bubel prawny autorstwa resortu Ziobry – ustawa kagańcowa dla notariuszy. 14 posłów PiS nie bierze udziału w głosowaniu. Dobry prognostyk przed kolejnym posiedzeniem Sejmu i votum nieufności dla ministra sprawiedliwości – napisał na Twitterze Borys Budka.