PMM przebywa w Kijowie, razem z premierką Litwy Ingrida Simonyte. Premierzy Polski i Litwy uczestniczyli z ukraińskim premierem Denisem Sznychalem w spotkaniu Trójkąta Lubelskiego. Polski premier złożył symboliczne kłosy zboża pod pomnikiem ofiar Wielkiego głodu.  – Spotykamy się podczas 90. rocznicy wybuchu tego sztucznego głodu wywołanego przez reżim, a dziś tocząca się wojna staje w obliczu sztucznie wywołanego głodu i katastrofy humanitarnej. Nie możemy stać wobec tego obojętni – mówił Morawiecki.

PMM mówił podczas spotkania z premierami m.in. (bullety):

– Dziękuję drogi Denisie i Ingrido. Cieszę się, że mogliśmy się spotkać w ramach Trójkata Lubelskiego tutaj w Kijowie. Dziś Kijów jest europejską stolicą wolności.

– W wojnie rozpętanej przez Rosję wynik może być tylko jeden – albo Ukraina zwycięży albo cała Europa będzie zgubiona.

– Europa zauważyła zagrożenie ze strony Rosji zbyt późno, ale pośpieszyła z pomocą, kiedy rozpoczęła się wojna.

– Ta wojna skończy się, gdy odzyskamy każdy dom i szkołę, każdy szpital i każdą drogę.

– Polska wspiera Ukrainę na poziomie międzynarodowym, ponieważ jesteśmy po stronie wolności.

– Polska i Litwa będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne.

– Nasze trzy państwa mają wspólną historię i wspólną teraźniejszość. Wierzę, że przed nami wspólna przyszłość, dobra przyszłość.

– Razem pracujemy by zapewnić zapasy żywności z Ukrainy dla państw afrykańskich i azjatyckich, by zadbać o lepszy świat w tych bardzo trudnych czasach.

– Nasza współpraca nie dotyczy tylko Europy Środkowej i Wschodniej, ale również ludzi z krajów afrykańskich, krajów azjatyckich, które stają przed groźbą głodu.

– Rosyjska blokada portów ukraińskich jest tak naprawdę blokadą człowieczeństwa i ludzkich instynktów.

– Ukraina razem z Polską i Litwą, naszymi europejskimi partnerami – robimy co w naszej mocy by odblokować te porty i pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża do Afryki i na Bliski Wschód.

– Polska pomaga utrzymać ukraińskie wysiłki obronne i utrzymać pomoc humanitarną, ponieważ jest bardzo ważne by w  nadchodzącej zimie pomóc Ukraińcom przetrwać ten trudny czas.

– Wojna to test dla całego świata. Możemy albo patrzeć, jak ludzie umierają i cierpią z głodu albo działać by zapobiec tej zbrodni, która dzieje się na naszych oczach.

– Stąd z Kijowa, ze stolicy wolności, wzywamy cały świat by wspierać Ukrainę. Rosja atakuje infrastrukturę krytyczną, chce wywołać kryzys humanitarny. To barbarzyństwo. Zrobimy wszystko by temu zapobiec.

– Musimy zapobiec działaniom Rosji zanim doprowadzą one do globalnej katastrofy.

– Niech żyje wolna i niepodległa Ukraina i nasza przyjaźń. Wierzę, że również dzięki temu partnerstwu pomoże przezwyciężyć to rosyjskie barbarzyństwo.