Mówiliśmy że będą to ogromne, dodatkowe dedykowane pieniądze przeznaczone na rozwój służby zdrowia, także na leczenie specjalistyczne dzieci w całym Funduszu Medycznym jest wydzielone kilka subfunduszy, które służą realizacji różnych celów, między innymi jednym z tych subfunduszy jest subfundusz inwestycji strategicznych. W ramach tego funduszu doszło do rozstrzygnięcia pierwszego wielkiego, wręcz jak na standardy finansowania w Polsce ochrony zdrowia, powiedziałbym że gigantycznego konkursu właśnie dedykowanego dla polskiej pediatrii i to konkurs na rozwój placówek pediatrycznych, rozwój opieki pediatrycznej z dziećmi ukierunkowany przede wszystkim na to, by przyspieszyć diagnostykę zwiększając możliwości dostępu do tej diagnostyki i zwiększajac jej jeszcze bardziej wyspecjalizowany, supernowoczesny charakter, jak również umożliwiając jak najszybciej przystąpienie do leczenia – stwierdził prezydent Andrzej Duda na briefingu prasowym w Katowicach, w związku z ogłoszeniem wyników naboru konkursu na pediatryczną infrastrukturę strategiczną w ramach Funduszu Medycznego.

W grudniu 2021 został zapowiedziany, ogłoszony konkurs w ramach właśnie Funduszu Medycznego na tego typu działania modernizacyjne, rozwojowe, infrastrukturalne, bo chcę zaznaczyć. To nie są te środki, o których była mowa, że są środkami dedykowanymi na leczenie dzieci, operacyjne, terapiami farmakologicznymi dzieci czy to na operację dzieci, które w naszym kraju by się odbyć nie mogły i musiałyby się odbywać za granicą czy na specjalnie dedykowane, sprowadzane z zagranicy wyjątkowo drogie leki. To nie są te pieniądze, to pieniądze z innego subfunduszu w ramach Funduszu Medycznego – mówił dalej PAD.

To są inne pieniądze, dedykowane na cel rozwoju infrastruktury i z tych pieniędzy właśnie kwota ponad 3 mld zł została przeznaczona na ten właśnie konkurs i w ramach tego konkursu zgłosiły się 23 podmioty, projekty grantów zostały tutaj złożone, z czego komisja w wyniku przeprowadzenia całej procedury, gdzie oczywiście była odpowiednia punktacja wyłoniła 14 z nich i te 14 z nich w skali kraju będzie realizowane. Jednym z nich jest właśnie rozbudowa, modernizacja Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka – dodał.

Ogromnie się cieszę, że ten program rozbudowy, modernizacji, unowocześniania polskiej pediatrii, który w efekcie umożliwi dzieciom w bardzo wielu miejscach w Polsce, bo to będzie i Poznań i Wrocław i Gdańsk i wiele innych ośrodków, 14, potężna modernizacja, ponad 3 mld zł to ogromna kwota, która umożliwi nie tylko budowę nowych budynków, ale także i wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt i najnowocześniejsze wyposażenie – zaznaczył.