Dzisiaj złożyłem na ręce pana premiera Mateusza Morawieckiego rezygnację z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To było niezwykłe 5 lat, najciekawsze i najważniejsze doświadczenie zawodowe w moim życiu. Chciałbym bardzo podziękować za to, że przez ten czas mogłem pełnić służbę publiczną w takim miejscu. Przede wszystkim władzom mojej formacji politycznej, prezesowi Kaczyńskiemu, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, w szczególności współpracownikom wszystkim, bo Kancelaria to jest niezwykłe miejsce, to jest centrum administracji, to są setki a teraz właściwie już powyżej tysiąca osób, urzędników, przede wszystkim służby cywilnej – powiedział Michał Dworczyk na konferencji prasowej.

Kiedy w 2017 objąłem funkcję w KPRM pracowało tam ponad 600 osób, dziś pracuje ponad 1300. Kancelaria jest dzisiaj zupełnie inna niż te 5 lat temu, budżet Kancelarii z kilkuset milionów wzrósł do ponad miliarda

Kiedy w 2017 roku objąłem funkcję szefa Kancelarii, pracowało tam sześćset kilkadziesiąt osób. Dzisiaj pracuje ponad 1300 i to nie dlatego jak złośliwi powiedzą, że władza nie zna ograniczeń, że rozrasta się administracja. Dlatego, że w ciągu tych lat Kancelaria przejmowała na siebie szereg funkcji koordynacyjnych, szereg funkcji, których wcześniej nigdy nie pełniła. Zostały przejęte całe części budżetu, cały pion europejski z ministerstwa spraw zagranicznych trafił do Kancelarii, całe ministerstwo cyfryzacji zostało połączone z KPRM-em, cały obszar współpracy z Polonią i Polakami poza granica kraju z Senatu został przeniesiony do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Powstało szereg instytucji, takich cytowany często przez państwa Polski Instytut Ekonomiczny. To wszystko spowodowało, że Kancelaria jest dzisiaj zupełnie inna niż te 5 lat temu, budżet Kancelarii z kilkuset milionów wzrósł do ponad miliarda, a w ciężkim roku, roku covidowym w 2022 roku budżet kancelarii sięgnął prawie 11 miliardów złotych.

Dziękuję dziennikarzom za to, że zawsze można było liczyć na współprace, nawet jak czasami szorstką, ale też chciałem podziękować koleżankom i kolegom z opozycji za te dosyć rzadkie momenty w których merytorycznie mogliśmy dyskutować

Też państwu chciałem podziękować, dziennikarzom za to, że zawsze można było liczyć na współprace, nawet jak czasami szorstką to, że można było właśnie za państwa pośrednictwem w czasie pandemii, w czasie Narodowego Programu Szczepień czy innych ważnych projektów, które realizowaliśmy w oparciu o Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, przekazywać informacje Polakom, to jest bardzo ważne i za to dzięki i na końcu być może nieoczywiste podziękowanie, ale też chciałem podziękować koleżankom i kolegom z opozycji za te dosyć rzadkie momenty w których merytorycznie mogliśmy dyskutować na spotkaniach, które były realizowane w Kancelarii, poświęconych np. pandemii.

Przeważyły względy osobiste

Przeważyły o tym względy osobiste i takie przekonanie, że tak efektywnie jak do tej pory dłużej na tym miejscu nie jestem w stanie pracować, natomiast myślę, zresztą każdy, kto pracował w administracji, chyba przyzna mi rację, myślami, że 5 lat to jest bardzo długi czas i jeszcze raz dziękuje wszystkim, którzy przez ten szlak przeszli, z którymi dane było mi pracować.

Jeszcze kilka tygodni będę zamykał pewne projekty. Jestem cały czas członkiem Rady Ministrów

Ja jeszcze przez kilka tygodni, ale o będzie na pewno, krótki czas będę zamykał pewne projekty, które do tej pory realizowałem i właśnie one wymagają zamknięcia. Jestem cały czas członkiem Rady Ministrów, w związku z tym to będzie jeszcze krótki czas, kiedy będę w ten sposób funkcjonował w Kancelarii.