Era rosyjska w sferze gazu była znaczona szantażem, groźbami, wymuszeniami

Dziś możemy to rzecz z pełnym przekonaniem kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu. Era, która była znaczona szantażem, groźbami, wymuszeniami. Dzisiaj rozpoczynamy nową epokę, epokę suwerenności energetycznej, wolności energetycznej i zwiększonego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa energetycznego, ale także bezpieczeństwa w szerszym rozumieniu tego słowa. – powiedział Mateusz Morawiecki na uroczystość uruchomienia gazociągu Baltic Pipe.

Bezpieczeństwo bierze się ze współpracy. Polska jest częścią najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata

Bezpieczeństwo bierze się ze współpracy. Dziś Polska jest częścią wraz z Danią, wraz z Norwegią najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata. Częścią NATO, Paktu Północnoatlantyckiego i wiemy doskonale jak bardzo te nasze związku są dzisiaj ważne w obliczu wojny na Ukrainie.

Wojna nie byłaby możliwa bez konsekwentnie realizowanego planu przez Putina przed którym Polska ostrzegała

Zadajmy sobie pytanie, czy ta wojna byłaby możliwa bez konsekwentnie realizowanego planu przez Putina, przez Kreml. Polska jak przed chwilą powiedziała Mette, pani premier królestwa Danii, Polska przestrzegała przez tym wiele lat. Zwłaszcza w ostatnich latach pokazywaliśmy ogromne ryzyka związane z planami Kremla, planami Rosji. Niestety te ryzyka się zrealizowały, zmaterializowały.

Gazociąg Bałtycki jest przeciwieństwem tego co służyło planom wojennym Putina, czyli Nord Stream I i Nord Stream II

Gazociąg Bałtycki jest przeciwieństwem tego co służyło dzisiaj planom wojennym Putina, czyli jest przeciwieństwem Gazociągu Północnego, Nord Stream I i Nord Stream II. Dzisiejszy dzień jest podwójnie symboliczny. Bo z jednej strony my pokazujemy światu, że można poprzez współpracę, poprzez solidarność zwiększać bezpieczeństwo, zwiększać suwerenność energetyczną naszego kontynentu, ale z drugiej strony dziś mamy też do czynienia z aktem sabotażu. Nie znamy szczegółów jeszcze tego co się stało, ale widzimy wyraźnie, że jest to akt sabotażu. Akt, który prawdopodobnie oznacza kolejny etap eskalacji tej sytuacji z którą mamy do czynienia na Ukrainie.

Nord Stream I to gazociąg którym płynęła także ukraińska krew

Dziś z tej krótkiej wszakże perspektywy czasu widać doskonale jak niebezpieczną polityką, była polityka współpracy rosyjsko-niemieckiej w obszarze gazu. Dziś wiemy także, że Nord Stream I to gazociąg, którym płynęła także ukraińska krew. Trzeba dzisiaj powiedzieć to wyraźnie, bo były to instrumenty, próby zdominowania Europy Środkowej, które jednocześnie rodziły te wszystkie ryzyka. Ryzyka przed którymi przestrzegaliśmy.

Rządy PO zaniedbały ten projekt, odłożyły do lamusa. Słowa, że może nie potrzebujemy norweskiego gazu, bo mamy rosyjski dźwięczą nam do dziś w uszach

Pierwszym rządem, który postawił ten Gazociąg Bałtycki na agendzie był rząd pana premiera Jerzego Buzka. To były lata 2000-2001. Doradcą jego wówczas był pan Piotr Naimski i obu im chciałbym z tego miejsca podziękować. Później rzad SLD, lewicy zarzucił ten projekt. Ponownie ten projekt został postawiony na agendzie i postawiony w stan realizacji przez pana premiera Jarosława Kaczyńskiego. Następnie przyszły rządy Platformy Obywatelskiej, które ponownie zarzuciły, zaniedbały ten projekt, odłożyły do lamusa. Słowa o tym, że może ten norweski gaz nam nie będzie potrzebny, bo mamy przecież rosyjski gaz i próby związania z rosyjskim gazem do roku, jak dzisiaj wiemy z dokumentów, do roku 2045 dźwięczą nam do dziś w uszach.

Chciałbym szczególnie podziękować ministrowi Naimskiemu

– I ponownie przyszedł czas, dobry czas realizacji tego projektu w 2016-2017 roku. Rząd pani premier Beaty Szydło i później mój rząd, który realizował ten projekt pod kierownictwem pana ministra Naimskiego i ja także jemu szczególnie chciałbym podziękować z tego miejsca. Piotrze bez ciebie nie byłoby tego projektu, bardzo serdecznie dziękujemy.

Baltic Pipe to od dziś gazociąg wolności, suwerenności, bezpieczeństwa i pokoju

Ten gazociąg jest także wyrazem skuteczności, sprawczości i efektywności. To jeden z największych, najbardziej skomplikowanych projektów jakie Rzeczpospolita przeprowadziła w czasie i budżecie założonym. Przeprowadziła w sposób skuteczny i efektywny. Baltic Pipe, Gazociąg Bałtycki to od dziś gazociąg wolności, suwerenności, bezpieczeństwa i pokoju.