O 9:30 w Sejmie odbędzie się briefing prasowy z udziałem rzecznika prasowego PiS Radosława Fogla oraz ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy.

O 9:35 w Warszawie odbędzie się briefing prasowy Szymona Hołowni z udziałem Hanny Gill-Piątek i Michała Kobosko. Podczas briefingu Hołownia przedstawi stanowisko Polski 2050 dotyczące tworzenia koalicji wyborczych.

O 10:00, z okazji 25-tej rocznicy rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pomiędzy Polską i NATO, odbędzie się organizowana przez prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego konferencja “Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – rola Polski”, w której wezmą udział liderzy opozycji. Wśród uczestników spotkania będą wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący PO Donald Tusk, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i przewodniczący Polska 2050 Szymon Hołownia.

Ponadto dziś, na zaproszenie byłych prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, ma dojść do spotkania liderów ugrupowań opozycyjnych, co zapowiadał kilka dni temu Włodzimierz Czarzasty. Jak dodał wicemarszałek Sejmu, “opozycja jest dogadana, że opozycja wspólnie planuje przyszłość, że opozycja wspólnie stworzy rząd i opozycja się nie da skłócić”.

O 11:00 rozpocznie się posiedzenie rządu. W porządku obrad projekt nowelizacji ustawy o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym, projekt zmian w Kodeksie wyborczym, projekt nowelizacji ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych, a także informacja ministra aktywów państwowych oraz ministra klimatu i środowiska dotycząca sytuacji sektora energetycznego.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczyna wizytę w USA. O 14:10 czasu polskiego PAD weźmie udział w recepcji powitalnej sekretarza generalnego ONZ António Guterresa dla głów państw i szefów rządów, o 14:30 spotka się z królem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego, a o 15:00 weźmie udział w otwarciu 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

O 16:00 PAD spotka się z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. Ceremonia podpisania umów dwustronnych, o 16:30 – z przewodniczącym ZO ONZ Csabą Korosim, a o 17:00 – z prezesem Banku Światowego Davidem Malpassem. Na 17:45 zaplanowano wypowiedź prezydenta dla przedstawicieli mediów.

O 18:30 PAD spotka się z prezydentami Estonii Alarem Karisem, Litwy Gitanasem Nausėdą oraz Łotwy Egilsem Levitsem. O 20:00 PAD weźmie udział w szczycie nt. bezpieczeństwa żywnościowego organizowanym przez USA, Unię Europejską oraz Unię Afrykańską i Hiszpanię, a o 22:00 spotka się z prezydentem Kazachstanu Kasymem Żomartem-Tokajewem. Ostatni punkt w planie to wystąpienie PAD w debacie generalnej 77. sesji ZO NZ o 23:30.

O 18:00 w Węgrowie odbędzie się otwarte spotkanie z politykami Koalicji Obywatelskiej – Rafałem Trzaskowskim, Sławomirem Nitrasem, Barbarą Nowacką, Kamilą Gasiuk-Pihowicz, Czesławem Mroczkiem i Elżbietą Lanc.