– O ile widzimy wyraźne zwiększenie liczby zakażeń, bo ostatnie wyniki oscylują na poziomie 6 tysięcy czy nawet więcej zakażeń w ciągu doby, to po stronie liczby hospitalizowanych pacjentów nie widzimy dynamicznych zmian, dynamicznego zwiększenia. Co więcej, jeżeli chodzi o tych pacjentów w stanie najcięższym, pod respiratorami to w zasadzie od ponad 1,5 miesiąca mamy bardzo stabilną sytuację, około 40-kilku pacjentów w tym najcięższym stanie – powiedział Adam Niedzielski na konferencji prasowej.

Od jutra wprowadzamy szczepienie drugą dawką przypominającą dla osób 12+, które przyjęły podstawowy schemat i pierwszy booster
– Od 16 września, czyli od dnia jutrzejszego, wprowadzamy szczepienie drugą dawką przypominającą dla osób w wieku powyżej 12. roku życia, które oczywiście przyjęły podstawowy schemat i pierwszy booster.

– W ten sposób uzupełniamy te dotychczasowe zalecenia, które dotyczyły właśnie osób z upośledzoną odpornością i osób w wieku 60+, poszerzając grupę osób uprawnionych do szczepienia.

Jutro wystawimy e-skierowania na szczepienie drugą dawką dla kolejnych 5,8 mln osób. Całkowita grupa uprawniona w tej chwili to jest blisko 11 mln pacjentów
– Sytuacja wygląda w ten sposób, że dla tej grupy pierwszej wystawiliśmy już ponad 5 milionów skierowań na szczepienie drugą dawką przypominającą. Z tej grupy skorzystało mniej więcej 1,6 miliona osób jeżeli chodzi o przyjęcie tej drugiej dawki przypominającej. Niemniej jednak teraz dopisując tą grupę w wieku powyżej 12. roku życia, jutro wystawimy e-skierowania na szczepienie dla kolejnych 5,8 miliona osób, czyli ta całkowita grupa uprawniona w tej chwili to jest ponad 10, blisko 11 milionów pacjentów.

Szczepienie drugą dawką przypominającą będziemy robili już nowym preparatem, który jest ukierunkowany na omikron w wersji BA.1
– Szczepienie drugą dawką przypominającą będziemy robili już nowym preparatem, który jest ukierunkowany na omikron w wersji BA.1. W tej chwili mogę powiedzieć, że jeżeli chodzi o dostawy do Polski szczepionek w tym wariancie, to na wrzesień mamy zagwarantowane 4 miliony preparatów, z czego mniej więcej pół na pół między dwoma firmami, które przygotowały te preparaty, bo będziemy mieli około 2 miliony ze strony Pfizera i około 2 miliony ze strony Moderny. W tej chwili, uruchamiając akcję szczepień będziemy dysponowali już do weekendu blisko 2 milionami szczepień, bo to jest milion od Pfizera i sumarycznie ponad milion ze strony Moderny.

Nadal będziemy zachowywali pewną priorytetyzację dot. osób z grup ryzyka
– Nadal będziemy zachowywali pewną priorytetyzację, ta priorytetyzacja dotyczy grup ryzyka, bo w miarę dostępności szczepienia będziemy przede wszystkim chcieli szczepić przede wszystkim te osoby, które są w wieku powyżej 60. roku życia, z chorobami przewlekłymi, bądź mają jakieś inne upośledzenia układu immunologicznego i pod tym względem nadal jest pewna priorytetyzacja, ale zapisywać mogą się wszyscy.